Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sućuraj

Sučuraj je malá rybářská vesnice, která se choulí v chráněné zátoce ve východní části ostrova Hvar. Osada je spojena trajektem s Drvenikem na pevnině. Sučuraj se v posledních letech rozvíjí v poklidné letovisko s dobrými podmínkami pro koupání.

Návštěvníci vyhledávají zdejší oblast pro příjemné podnebí a nádhernou přírodu. V blízkosti osady se nacházejí dvě velmi hezké pláže. Na jihu je situována nejmalebnější pláž Perna, na severu se nachází pláž Mlaska. Návštěvníci se zde mohou ubytovat v soukromých penzionech, apartmánech a vilách, hotelu nebo v autokempech. Kromě ubytovacích kapacit se v místě nachází asi 10 pohostinských objektů, jako jsou restaurace, café-bary, konoba, pizzerie nebo cukrárna.

Letovisko Sučuraj je oblíbené pro své dobré možnosti sportovních aktivit, ať už je to potápění, jachting, cyklistika nebo mořský rybolov. Zdejší moře je neobyčejně bohaté na sardele a vynikající specialitou místních rybářů jsou právě nasolené sardele.

Sučuraj se může pochlubit značnou rybářskou flotilou. Úlovek rybářů ze Sučuraje se prodává po celém Chorvatsku a vyváží se do Evropské unie. Sučuraj je proslulý také výrobou vynikajících vín a kvalitního olivového oleje. V okolí původně zemědělské osady se pěstuje vinná réva a fíkovníky, které tady mají obzvlášť vynikající kvalitu.

Zdejší osídlení spadá do hluboké minulosti, protože už před 2300 léty tu žili Ilyrové, o čemž v bezprostředním okolí svědčí ruiny ilyrských náhrobních pahorků. Historické prameny uvádějí, že v této oblasti měla vybudován svůj palác známá ilyrská královna Teuta. Až v 7. století sem přišli sice první Chorvaté, ale největší příliv utečenců městečko zaznamenalo až 15. a další století.

První písemné zmínky o Sučuraji pocházejí ze 14. století. O prastarém Sučuraji se však hovoří už v Homérově Illiadě, v níž se Sučuraj nazývá Kila na východě Leke = Hvaru. V okolí dnešního Sučuraje existují architektonické pozůstatky kultury pradávných časů, které vypovídají o existenci dvou měst vzdálených od sebe jen malý kousek, která se při zemětřesení potopila. Pozůstatky měst jsou i dnes viditelné pod mořskou hladinou.

V průběhu let Sučuraj osidlovali a formovali Ilyrové, Římané, Slované, Benátčané a Francouzi. Období skvělého rozmachu zažila Sučuraj v 17. století. Z tohoto období se datuje benátská Fortica, která byla vybudovaná na obranu před útočníky. Vesničku zbudovali Benátčané někdy kolem roku 1630. Zachován však zůstal jen zdejší kostel sv. Jiří, který byl založen už ve 14. století i kostel sv. Antonína pocházející z 2. poloviny 17. století.

Zajímavým výletním cílem může být procházka k majáku, který se nachází na nejvýchodnějším cípu ostrova Hvar. Maják poskytuje nádherné výhledy na jižní část Makarské riviéry.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA