Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Šolta

Šolta - informace o ostrově

Podlouhlý ostrov Šolta patří se svou rozlohou 52 kilometrů čtverečních mezi menší středodalmatské ostrovy. Jeho pobřeží je velmi členité, brázděné zálivy a zátokami, což působí velmi malebně. Od sousedního, mnohem většího ostrova Brač jej odděluje Splitská úžina (Splitska vrata).

Od pevninského Chorvatska je pak oddělen Splitským průlivem a od menších Drvenických ostrovů Šoltským průlivem. Kopcovitému terénu ostrova Šolta vévodí vrchol Vela Straža dosahující nadmořské výšky 237 metrů. Vnitrozemí ostrova pokrývá poměrně úrodná půda, proto je možné se zde věnovat zemědělství. Ve velkém se pěstují olivy a vinná réva. Většina z 1500 obyvatel ostrova se však dnes již živí službami v turistickém ruchu a také tradičním rybolovem. Vápencové pobřeží je hojně porostlé macchií. Okolo celého ostrova Šolta naleznete spoustu nádherných pláží a zátok.

Osídlení ostrova se datuje do římského období, po zničení Salony v roce 614 se sem uchýlila část jejích obyvatel. Římané tehdy ostrovu říkali Soletta a salonská šlechta si z něj udělala prázdninové středisko. Většina obyvatel ostrova se později přestěhovala do nedalekého Splitu kvůli neutuchajícím tureckým nájezdům. Z této doby se podařilo u vesnic Donje Selo, Nečujam a Grohote dochovat alespoň torza obranných věží. Nakonec zůstal ostrov od roku 1537 po více než sto let naprosto bez osídlení.

Dodnes je možné si na mnoha místech ostrova prohlédnout pozůstatky po mnoha honosných vilách. Některé z vesnic, které byly založeny uprchlíky se Salony, také dodnes stojí a vévodí jim kostelíky z raného středověku. I dnes zde najdete letní sídla mnoha obyvatel Splitu. Osady a vesničky jsou roztroušeny především na severovýchodním pobřeží a ve vnitrozemí Šolty. Jižní pobřeží je obtížně přístupné a téměř bez osídlení.

Ze Splitu vyplouvají na Šoltu trajekty, které přistávají v Rogači, kde se zachoval krásný opevněný zámek z přelomu 17. a 18. století. Odtud vede silnice do osady Nečujam, která je v podstatě jediným turistickým centrem ostrova a vyniká krásnou zátokou. Užít si zde můžete spousty sportovních aktivit, jak na vodě, tak i na souši. O něco dále na východ se nachází tradiční rybářská obec Stomorska, kde taktéž najdete krásnou zátoku lemovanou palmami. Ve vnitrozemí ostrova narazíte na obec Grohote, která ukrývá starodávná opevněná selská stavení a strážní věže ze 17. století. Další opevněná věž se tyčí v Maslinici. V 18. století k ní byl přistavěn barokní zámek a ten dnes slouží jako hotel. Již od římských dob je Šolta proslulá včelařstvím, zdejší med je odjakživa považován za velkou pochoutku.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA