Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Makarska

Makarska - informace o letovisku

Téměř 14 tisícové město Makarska je centrem Makarské riviéry rozkládající se ve Střední Dalmácii. Leží na úpatí horského masivu Biokovo a zároveň je omýváno průzračně čistými vodami Jaderského moře. Právě pro svou malebnou polohu, krásné pláže a příjemné podnebí se stalo jedním z nejoblíbenějších letovisek v pevninské Dalmácii.

Makarska se rozkládá Jadranské magistrále, což jí zaručuje dobrou dostupnost. Je situovaná v pěkném zálivu chráněném poloostrovem sv. Petra. Jelikož historie městečka sahá daleko do starověku, oplývá množstvím historických, architektonických a kulturních památek. Původně se v těchto místech nacházela římská osada Muccurum, ale dnešní název Makarska byl poprvé zaznamenán až v roce 1502. V roce 1914 zde byl vystavěn první hotel a tím se začal rozvíjet turistický ruch.

Stará část města se nachází v širokém zálivu, na jehož východní straně stojí františkánský klášter z 15. století. Jeho prostory dnes slouží Malakologickému muzeu se sbírkami lastur, ale najdete zde i knihovnu a sbírky uměleckých předmětů. Dominantou starého města je barokní kostel sv. Marka, který byl až do počátku 19. století katedrálním kostelem. Město ukrývá celou řadu dalších pamětihodností, jako je třeba barokní kostel sv. Filipa Neri z 18. století nebo kostelík sv. Petra nacházející se v prostorách někdejší pevnosti Vidilica.

Jakýmsi moderním centrem Makarske se stalo náměstí Bratra Andrije Kačiće-Miošiće, což byl významný dalmatský učenec, básník, autor četných teologických a filosofických prací. Žil v letech 1704 až 1760. Uprostřed náměstí se tyčí umělcův památník z roku 1890, který je dílem známého chorvatského sochaře Ivana Rendiće. Dalším zajímavým prvkem náměstí je benátská fontána z roku 1775, na které si můžete povšimnout vytesaného nápisu, jež v ní zakazuje praní prádla a napájení dobytka. Navštívit můžete také starou školu pocházející z konce 19. století, která ukrývá četné klasické a novorenesanční prvky. V současnosti ve škole sídlí Galerie Gojak, městská knihovna a hudební škola.

Makarska je dnes vyhledávaným cílem turistů a rušným centrem Makarské riviéry. Kromě památek nabízí totiž také četné hotely, obchůdky s potravinami i suvenýry, restaurace, pivnice, pizzerie, café-bary nebo cukrárny. O zábavu se starají diskotéky, bary a nejrůznější kluby s živou hudbou. Návštěvníci zde najdou vše potřebné pro strávení příjemné a bezstarostné dovolené na pobřeží Jaderského moře. Velkým lákadlem je téměř 2 kilometry dlouhá pláž Donja Luka, táhnoucí se podél města od poloostrova Sveti Petar, na němž se tyčí maják. Pláž je tvořena drobnějšími oblázky a hrubým pískem, má pozvolný vstup do vody, což oceňují rodiny s dětmi. Podél pláže najdete ty nejlepší hotely, které byly většinou vystavěny v 60. letech minulého století. Příjemné koupání podobného charakteru najdete i v dalších malých zátokách v okolí města, které na Donja Luku navazují. Pláže pokračují jak k severozápadnímu okraji Makarske, tak i na jihovýchod přes poloostrov Sveti Petar a Osejavu.

Makarska se proslavila nejen jako turistické centrum, ale také jako léčebné lázeňské středisko.  Ve zdejším ústavu Biokovka se léčí lidé s dýchacími obtížemi, degenerativními onemocněními a také pacienti mající problémy s pohybovým ústrojím. Makarskou si oblíbili také aktivní jedinci, které nebaví celodenní povalování na pláži. Jsou zde široké možnosti sportovního vyžití, od tenisu, přes míčové sporty až po paragliding a surfování. Náruživí turisté se mohou pokusit vystoupat na nejvyšší vrchol pohoří Biokovo – Sveti Jure dosahující výšky 1762 metrů nad mořem. Cyklisté zase mohou využít cyklistické stezky v oblasti Makarské riviéry. Půjčovny potřeb pro veškeré sporty, ale také půjčovny mopedů, aut a lodí, jsou v Makarske na každém kroku.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA