Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Záhřeb

Záhřeb - informace o městě

Záhřeb je hlavním městem Chorvatské republiky a také centrem veškerého politického, kulturního a hospodářského dění. Rozkládá se uprostřed lesů a parků, na úpatí hory Medvednica a z jihu je ohraničeno řekou Sávou. Metropole leží v pevninském Chorvatsku, v místech, kde se střetává východní a západní Evropa.

Přestože Záhřeb nepatří mezi největší atraktivity v zemi, rozhodně se vyplatí jej alespoň na krátko navštívit. Historie tohoto miliónového města sahá až do 11. století, tehdy se v těchto místech rozkládala dvě samostatná středověká města – Kaptol a Gradec. Kaptol byl centrem náboženské moci a také biskupstvím, Gradec zase sídlem bána, místodržícího pro Chorvatsko. Gradec byl nakonec vyhlášen svobodným královským městem, což mu zajistilo ekonomický i administrativní růst. Obě města měla vlastní hradby, vodní příkopy, věže i brány a byla od sebe oddělena řekou Medveščak. Mezi Kaptolem a Gradcem panovala jistá nevraživost, řeka mezi nimi tak byla svědkem častých svárů a bojů. Události z tohoto období dodnes připomíná ulice zvaná Krvavý most.

Záhřeb v roce 1880 utrpěl značné škody poté, co jej postihlo silné zemětřesení. Mnoho významných památek, které jsou dnes chloubou města, byly vystavěny až po tomto datu. V současnosti se město dělí na dvě hlavních částí – Horní a Dolní město, které jsou od sebe odděleny Kamennou bránou z 13. století. Ve svatyni je uložen obraz Panny Marie, který jako zázrakem odolal rozsáhlému požáru, který postihl město před více než 200 lety. Obraz se tak stal uctívanou relikvií a Kamenná brána zase hojně navštěvovaným místem věřících. Horní a Dolní město propojuje také více než sto let stará lanová dráha. Překonává výškový rozdíl pouhých 30 metrů a jízda z jednoho konce na druhý trvá necelou minutu. Přesto je projížďka po této 60 metrů dlouhé lanové trati jedinečným zážitkem.

Horní město (Gornji Grad) pod sebe zahrnuje staré části Kaptol a Gradec, je plné úzkých klikatých uliček a malých náměstí. Právě zde se nachází nejslavnější městská památka Záhřebu, kterou je katedrála sv. Štěpána zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie, sv. Štěpánu a Ladislavovi. Stojí zde také jeden z nejznámějších svatostánků, gotický kostel sv. Marka, jehož pestrobarevné střešní tašky vytváří erby Chorvatska, Dalmácie, Slavonie a Záhřebu. Nedaleko se tyčící věž Lotrščak nabízí výhled na celé město. Další zajímavou památkou je Palác bánů, kostel sv. Cyrila a Metoděje, nebo barokní kostel sv. Kateřiny. Horní město má také politický význam, je totiž sídlem prezidenta a parlamentu Chorvatské republiky.

Za kulturní centrum metropole je považován modernější Donji Grad, tedy Dolní město, které vzniklo v polovině 19. století. Tato část láká k návštěvě svými obchody, restauracemi, pouličními kavárničkami a parky. Je protnuto širokými třídami, které vyúsťují na velkých náměstích pojmenovaných po významných osobnostech chorvatských dějin. Obě tyto městské části se střetávají na velkém náměstí s názvem Trg bana Jelačiča. Po druhé světové válce vyrostl na pravém břehu Sávy ještě tzv. Novi Zagreb, který není z turistického hlediska příliš zajímavý.

Záhřeb je výjimečný počtem svých kulturních institucí, pyšní se 20 muzei, 350 knihovnami, univerzitou a 16 divadly. Celoročně se zde koná řada uměleckých a kulturních akcí. Za návštěvu stojí jistě Chorvatské historické muzeum, Přírodovědecké muzeum, Národní muzeum naivního umění, Galerie současného umění, Galerie starých mistrů, Meštrovićova galerie či Mimarovo muzeum.

Záhřeb je však také metropolí plnou zeleně, najdete v něm množství nejrůznějších parků a zahrad. Přímo v srdci města byla vybudována jedinečná parková soustava, která se nazývá "Zelená podkova". Prohlédnout si můžete rozlehlou botanickou zahradu založenou v anglickém stylu. Projít byste se měli i Parkem Maksimir, který je nejrozlehlejším záhřebským parkem, zaujímá území o rozloze 3 kilometrů čtverečních. Je jakýmsi živým památníkem Chorvatska. Kdo by měl zájem, může se vypravit na vrcholek hory Medvednica nacházející se v nadmořské výšce přes tisíc metrů. Dostat se tam můžete buď pěšky, nebo mnohem snadněji městskou hromadnou dopravou. Z vrcholu si pak můžete vychutnat krásný výhled na město a široké okolí.

Mimarovo muzeum v Záhřebu

Mimarovo muzeum v Záhřebu

V centru Záhřebu se nachází Mimarovo muzeum, pojmenované podle chorvatského sběratele, obchodníka, malíře a restaurátora Ante Topiće Mimara, který mu v roce 1972 věnoval ohromnou sbírku uměleckých děl. Aby mohla být všechna jeho díla vystavena, muselo být v mohutné neorenesanční budově zřízeno celé nové – dnes Minarovo muzeum.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA