Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Záhřeb - Kamenná brána

Historické jádro chorvatské metropole Záhřebu se rozděluje na dvě rozlehlé části Horní a Dolní město. Obě tyto části spojuje Kamenná brána – Kamenita vrata, postavená ve 13. století. Hradby okolo Horního města byly v minulosti proraženy pěti takovými bránami, do dnešních dní se však podařilo dochovat jen tuto jedinou.


Autor: Damien Smith

Kamenná brána byla vystavěna ve 13. století a klene se v sousedství hranolové věže z roku 1266. V roce 1731 postihla město katastrofa v podobě rozsáhlého požáru, který srovnal se zemí všechny domy v okolí. Zkáze tehdy uniklo pouze vyobrazení Panny Marie na bráně, což bylo v té době samozřejmě považováno za zázrak. Kolem malby byla vybudována kaple a toto dílo v současnosti ochraňuje barokní kříž z kovaného železa. Okolí Kamenné brány je jednou z mála pěších zón v Záhřebu, auta sem tedy nesmí.


Autor: Alistair Young

Západní průčelí je ozdobeno postavou ženy, kterou v roce 1929 vytesal chorvatský sochař Ivan Kerdić. Na opačné straně brány stojí budova z 18. století, jejíž přízemí slouží jako prostory pro lékárnu. Není to ovšem ledajaká lékárna, tahle zde funguje již od roku 1350 a od roku 1399 ji vlastnil Nicolo Alighieri, jež byl vnukem slavného italského básníka Dante Alighieriho. Lékárnu najdete na rohu ulic Kamenita a Habdilićeva.

- jap -

Předchozí články z Chorvatska:
Cavtat – na samém jihu Chorvatska
Kastav
Záhřeb - věž Lotrščak
Ostrov Šolta
Plomin, kulturní letovisko Istrie

Článek byl zobrazen 3 180 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA