Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vranské jezero

Vranské jezero - informace o jezeru

Vranské jezero se nachází na chorvatském ostrově Cres a zásobuje pitnou vodou celý ostrov spolu se sousedním Lošinjem. Toto přísně chráněné sladkovodní jezero o rozloze 5,8 km2 je pozoruhodným přírodním fenoménem. Toto jezero vzniklo zaplavením krasového pole podzemními vodami a je největším jezerem v celém Chorvatsku. Jezero je 5,5 km dlouhé, 1,5 km široké, nejhlubší místo jezera je 74 m pod úrovní moře a hladina 13 m nad mořem. V roce 1999 bylo Vranské jezero prohlášené Chráněnou krajinnou oblastí.

Hydrografický fenomén Vransko jezero je přírodní cisterna, do které se slévají dešťové vody povrchovými a podvodními cestami. Předpokládá se, že je převážně zásobeno vodou z podzemních sladkovodních pramenů z pevniny s tím, že je doplňováno i srážkami a z místních podzemních zdrojů. Má kapacitu 220 milionů kubických metrů vody a od roku 1953 slouží jako bohatá zásobárna pitné vody pro města Cres a Lošinj, proto je tu koupání přísně zakázáno.

Vranské jezero je velmi známé svým velkým bohatstvím ryb sladkovodních i mořských. Najdou se tu například kapři, štiky nebo úhoři a další množství jiných druhů ryb. U jezera máte možnost si zakoupit jednodenní nebo vícedenní povolenku k rybolovu. Vranské jezero je mimo jiné známé i výskytem nejrůznějších druhů vodních ptáků. Oblast Vranského jezera byla v roce 1983 vyhlášena ornitologickou rezervací, v jezeře je přísný zákaz koupání.

Vranské jezero, které i přes skutečnost, že jeho dno leží pod hladinou okolního moře, zásobuje ostrov Cres pitnou vodou prvotřídní kvality. Zásoby vody v jezeře jsou obrovské. V poslední době však bylo zjištěno, že vody v jezeře ubývá, což je předmětem odborného výzkumu. Jako většina jezer i Vranské jezero má svou legendu. Traduje se, že v okolních jeskyních tohoto jezera žijí víly.

 
 

Náš tip

Lyžařské zájezdy do Rakouska

SnowTrex - lyžařské zájezdyŠiroká nabídka lyžařských zájezdů s CK SnowTrex. Zažijte tu nejlepší dovolenou na sněhu v Rakousku, Itálii, Francii, Švýcarsku nebo třeba v Andoře.

Zájezd za krásami LIBANONU

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů a křižáků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA