Chorvatsko - základní informace
Chorvatská republika
Hlavní město: Záhřeb
Počet obyvatel: 4 535 000
Rozloha: 56 542 km²
Měna: 1 kuna = 100 lip
Úřední jazyk: chorvatština
Vstupní formality a základní informace
Jak cestovat do Chorvatska?
Jak cestovat po Chorvatsku?
Jak cestovat po Záhřebu?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Chorvatsku
Nakupování v Chorvatsku
Turistické cíle
Chorvatsko v rubrice k Moři
Vstupní formality a základní informace
Kdy do Chorvatska?
Největší nával zahraničních turistů Chorvatsko zažívá během letních měsíců, zejména v době školních prázdnin v červenci a srpnu. Tyto měsíce jsou oblíbené hlavně proto, že je zde příjemné a poměrně stálé teplé počasí. Na ostrově Hvar je například 200 slunečných dní za rok. Pokud se chcete vyhnout davům turistů a zároveň si užít teplého počasí, vydejte se do Chorvatska v květnu, červnu nebo září. Výhodou jsou také nižší ceny v letoviscích oproti hlavní sezóně. Pro lov zvěře a rybaření (na které potřebujete zvláštní povolení) a také pro poznávání měst a jejich památek je nejlepší jaro a podzim. Pro zimní rekreaci spojenou s lyžováním není Chorvatsko zrovna ideální zemí. Zatím jsou zde poměrně zaostalá zimní střediska a málo sjezdovek. Zalyžovat si můžete jen v Plataku a na horských vrcholech Medvednice a Bjelolasice.
Pasy, víza, doklady
Občané České republiky cestující do Chorvatska musí mít s sebou platný cestovní pas platící nejméně po dobu pobytu v zemi. Pokud doba vašeho pobytu nepřesáhne 3 měsíce nepotřebujete pro pobyt v zemi vízum. Jestliže ale máte zájem v Chorvatsku pracovat, musíte si vyřídit pracovní vízum, o které se žádá mimo jeho území. Chorvatští celníci pak po vás mohou chtít, abyste se prokázali dostatečnými finančními prostředky pro pobyt v zemi. Po příchodu do země je pak nutné se do 48 hodin nahlásit na místní policejní stanici. Doklad o nahlášení je dobré nosit celou dobu u sebe. Pokud byste se neprokázali, mohli byste dostat vysokou pokutu nebo by vás dokonce mohli vyhostit ze země.
Zdravotnictví
Zdravotní péče v Chorvatsku je na stejné úrovni jako v České republice a ostatních zemích Evropy. Voda z kohoutku je pitná po celé zemi a jediné zdravotní problémy mohou u turistů nastat v důsledku přehnaného vystavování se slunečním paprskům nebo štípnutí hmyzem. Ve všech větších městech jsou nemocnice a kliniky, v těch menších zdravotní střediska a lékárny. Českým turistům je v Chorvatsku zdarma poskytována jen nutná a neodkladná péče. Za ostatní lékařské zákroky se musí platit, je proto dobré si před cestou uzavřít komplexní cestovní pojištění. Dobré je uzavřít pojištění také proti krádeži zavazadel. V cestovním pojištění však nebývají zahrnuty adrenalinové sporty. Pokud máte v úmyslu se nějakému takovémuto sportu věnovat, sjednejte si pojištění i pro tento případ.
V chorvatských lékárnách většinou bez problémů seženete bez receptu všechny běžné léky. Lepší a jistější však je si veškeré léky přivézt s sebou z domova. Obzvláště ty, které pravidelně užíváte. Nezbytnou výbavou pro pobyt v Chorvatsku je opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, pokrývka hlavy, sluneční brýle a repelent proti hmyzu. Vyhýbejte se namáhavé činnosti a pijte hodně vody.
Peníze
Oficiální měnou Chorvatska jsou kuny. I když země zatím není součástí Evropské unie, na mnoha místech se již euro bez problémů přijímá. Většina hotelů, jachtařských přístavů, restaurací a obchodů a bankomatů přijímá mezinárodní platební karty.
Domácí mazlíčci
Pokud si s sebou do Chorvatska chcete přivézt i některého ze svých domácích mazlíčků, je nutné, aby měl mezinárodní očkovací průkaz, vlastní pas a všechny potřebné dokumenty. Důležité je, aby byl očkován zejména proti vzteklině.
Poloha a přírodní poměry
Chorvatsko se rozkládá na hranicích střední a jihovýchodní Evropy a jeho krajina je velmi rozmanitá. Chorvatsko je omýváno Jaderským mořem, ve kterém je rozeseto několik stovek ostrovů a ostrůvků táhnoucích se od severu k jihu. Délka chorvatského pobřeží činí 5835,3 km. Podmořský svět Jaderského moře je velmi rozmanitý, žije zde spousta druhů mořských živočichů včetně mořských koníků. Asi 40% plochy Chorvatska zaujímají hory dosahující výšek kolem 2000 metrů. Nejvyšším vrcholem je Dinara měřící 1831 metrů nad mořem. Lesy jsou převážně smíšené, tvořené borovicemi, buky, jedlemi a kaštany. V povodí velkých řek se rozkládají nížiny, z nichž největší je Panonská nížina, která patří mezi nejúrodnější oblasti v Evropě. Důležitými řekami jsou Dráva, Sáva, Dunan a Mura, které jsou také mezinárodními dopravními tepnami. Chorvatsko se může pochlubit také množstvím národních parků, například Plitvická jezera, Velebit, Risnjak, Krka, Paklenica a mnoho dalších. Pobřeží je velmi členité, daří se zde olivovníkům, citroníkům a vinné révě. Ve vnitrozemí převládá mírné podnebí, zatímco na jadranském přímoří je příjemné středozemní klima s mnoha slunečními dny. Léta jsou zde horká a zimy mírné a vlhké.
Letecká doprava
Čeští turisté se nejčastěji do Chorvatska dopravují autobusem nebo vlastním autem, ale časově výhodnější je letecká přeprava. Letenka se dá u nízkonákladové letecké společnosti pořídit již od 3000 Kč. Cílovým místem je většinou Split nebo Dubrovník. Hlavní chorvatskou leteckou společností je Croatia Airlines, která zajišťuje spojení mezi hlavními chorvatskými letišti a zbytkem Evropy. Pravidelně každý den odbavuje lety z Prahy do Záhřebu a let trvá asi hodinu a půl. Z České republiky vás do Chorvatska dopraví společnost ČSA. Během hlavní sezóny v letních měsících odlétají každý den letadla z Prahy do Splitu. V letních měsících do Chorvatska létá také množství charterových letů, které jsou ale poměrně dražší, například se společností ČSA vás let vyjde okolo 9000 Kč.
Železniční doprava
Z České republiky je pravidelně vypravován rychlík Jadran, který jede po trase Praha – Brno – Split a zpět. Přeprava vlakem je rychlá, pohodlná a také cenově přijatelná. Přesto ji čeští turisté příliš nevyužívají a spoléhají se spíše na autobus. Cesta vlakem do Chorvatska trvá mezi 18 až 24 hodinami. Podrobné informace naleznete na www.cd.cz.
Autobusová doprava
Většina českých turistů využívá možnosti dopravit se do Chorvatska autobusem, protože mezi zeměmi existuje velmi dobré spojení. Jízda dálkovými autobusy je pohodlná, příjemná a poměrně finančně nenáročná. Můžete si ji zařídit v cestovních kancelářích nebo u jednotlivých dopravců. Cestovní kanceláře do chorvatských destinací pořádají také organizované zájezdy s autokarovou dopravou. Mimo sezónu je v provozu pouze jedna autobusová linka, která jezdí po trase Mělník – Praha – Brno – Záhřeb.
Do Chorvatska je možné se dopravit také linkou Jadranexpres, která jezdí z Prahy a vyjde na 2000 Kč. Do Chorvatska dorazí v sobotu ráno a v sobotu večer již vyráží zpět do České republiky. Více informací najdete na www.jadranexpres.cz
Automobilová doprava
Jelikož není Česká republika od Chorvatska příliš vzdálená, dávají naší turisté přednost cestování vlastním autem. Nejrychlejší trasa vede přes Rakousko a Slovinsko, ale přijet se dá také přes Slovensko a Maďarsko. Pro cestu do Chorvatska je nutné mít s sebou mezinárodní řidičský průkaz, osvědčení o technickém stavu automobilu, mezinárodní poznávací značku CZ a zelenou kartu (doklad o zaplacení pojištění zákonné odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla v zahraničí).
Lodní doprava
Mezinárodní trajektové linky plují z Chorvatska do italských přístavů Terst, Bari, Ancona a Pescara. Hlavním chorvatským námořním přepravcem je Jadrolinija, která provozuje většinu pravidelných mezinárodních i domácích trajektových a lodních linek.
Autem
Chorvatská silniční síť je v poměrně dobrém stavu. Abychom mohli bez problémů cestovat po Chorvatsku musíme mít u sebe řidičský průkaz, osvědčení o technickém stavu automobilu, mezinárodní poznávací značku CZ a zelenou kartu. V zemi jsou téměř stejné silniční předpisy jako u nás a jezdí se také vpravo. Maximální povolená rychlost je ve městě 50 km/h, v obci 80 km/h a na dálnici 130 km/h. Na některých dálničních úsecích se platí poplatky v podobě mýtného. Mýtné se vybírá také na mostě spojujícím pevninu s ostrovem Krk. Podél pobřeží se táhne silnice E65- Jadranská magistrála. Patří mezi nejkrásnější chorvatské silnice, je však nutné na ní dávat dobrý pozor, protože bývá v létě přeplněná a pro řidiče poměrně náročná. Čerpací stanice jsou rozmístěny po celé zemi a některé z nich bývají nonstop otevřené. K dostání jsou všechny druhy benzínu. Velmi tvrdě se postihuje jízda pod vlivem alkoholu
Pokud máte zájem, můžete si v Chorvatsku bez problémů zapůjčit auto v některé z místních autopůjčoven. Ty najdete v každém větším městě, na letišti či v mnoha turistických letoviscích. Mezi známé společnosti patří Avis a Hertz. Výhodou pronajatého auta je to, že jej můžete odevzdat v jiném městě a nemusíte se s ním vracet zpět. Za tuto službu se ovšem připlácí. Aby vám pronajali auto musíte mít alespoň 23 let a vlastnit řidičský průkaz déle než 2 roky.
Autobusem
Místní autobusové linky jezdí na pobřeží spolehlivě, avšak čím dále se dostáváte do vnitrozemí, tím se intervaly autobusů prodlužují a jejich síť řídne. Pokud je orientační smysl vaší silnou stránkou a věříte si ohledně hledání v chorvatských složitých jízdních řádech, pak vás cestování domácí autobusovou dopravou bude určitě bavit. Jelikož jsou autobusy ale převážně využívány místními obyvateli a turista je v nich jen něco výjimečného, je komunikace s personálem a řidiči poněkud komplikovaná. Je dobré se naučit alespoň pár základních chorvatských slovíček, jinak pro vás bude domluva a přeprava autobusem poněkud složitá. V Chorvatsku je vybudovaná rozsáhlá síť autobusových linek, které vás dostanou i do těch nejzapadlejších koutů země. Oproti jízdě vlakem jsou autobusové jízdenky o něco dražší. Mezi velkými městy zajišťují přepravu meziměstské autobusy. Do menších měst pak jezdí regionální spoje. Ústředním chorvatským autobusovým nádražím je Autobusni Kolodvor Zagreb nacházející se v hlavním městě.
Letadlem
Mezi většími chorvatskými městy jako je Split, Záhřeb a Dubrovník existuje pravidelné letecké spojení. Z těchto velkých letišť míří letadla také do menších měst, která mají letiště, jako je například Zadar, Osijek. Rijeka nebo Pula. Malinké letiště najdeme rovněž na ostrově Brač, v provozu je však jen během letní sezóny. Letadlo se pro přesuny v Chorvatsku přesto příliš nevyužívá.
Vlakem
Společností, která zajišťuje železniční přepravu po Chorvatsku jsou Chorvatské železnice – Hrvatske Željeznice. Cestování vlakem zde však může být složité a zdlouhavé, neboť místní železnice je poměrně zastaralá a potřebovala by zmodernizovat. I tak jsou ale všechna důležitá chorvatská města železnicí propojena. Nejvýznamnějším železničním uzlem je záhřebské nádraží Zagreb Glavni Kolod, odkud míří vlaky do Rijeky, na Istrii, do Splitu, Zadaru, Šibeniku, na Dalmatské pobřeží a do Varaždinu na severu země.
Trajektem/lodí
Pokud chcete cestovat po pobřeží, pak je trajektová doprava tou správnou volbou. Není sice nejlevnější, ale je spolehlivá a rychlá. Zajišťuje přímé spojení mezi významnými městy podél jaderského pobřeží. Přepravu zajišťují velké, prostorné a dobře vybavené lodě. Takovéto trajekty přepravují rovněž osobní auta, autobusy, motocykly i přívěsy. Trajektové linky pokrývají celé pobřeží Jaderského moře od Rijeky až po Dubrovník. Spousta trajektových linek zastavuje také na mnoha chorvatských ostrovech. Mimo hlavní sezónu jsou však trajektové linky značně omezeny.
Autobusem
Jelikož Záhřeb nemá metro je nejefektivnějším způsobem přepravy po tomto hlavním městě využití autobusových linek městské hromadné dopravy. Komplexní autobusová síť má mnoho linek, které směřují do všech koutů města. Jízdenky se prodávají v trafikách a na novinových stáncích. Zakoupit jej můžete také přímo u řidiče, ale počítejte s vyšší cenou. Jízdenka se označuje po nástupu do vozu a platí 90 minut. K dostání je také celodenní a měsíční jízdenka. Pokud nebudete mít řádně označenou jízdenku, můžete dostat vysokou pokutu.
Tramvají
Tramvajovou dopravu po hlavním městě zajišťuje společnost ZET – Zagrebački Električni Tramvaj. Tramvaje v Záhřebu jsou velmi efektivní a jejich síť pokrývá velkou část města. Přes den je v provozu kolem 15 linek a během nočních hodin asi 4 linky. Linky jezdí v 6 až 10 minutových intervalech. Hlavním přestupním tramvajovým uzlem je Trg bana Jelačića, kde se křižuje sedm linek.
Lanovou dráhou
V roce 1890 byla ve města zřízena lanová dráha Uspinjača, která se svými 66 metry patří mezi nejkratší na světě. Tato strmá lanovka spojuje Horní a Dolní město, což trvá jen necelou minutu. V provozu je od 6:30 do 21 hodin každých 10 minut. Jízdné je 2,5 kuny.
Taxi
Po Záhřebu jezdí také množství taxíků, které si lze objednat buď telefonicky nebo na jejich stanovišti označeném typickým modrým symbolem. Vozy mají taxametr a nástupní sazba je 25 kun. V neděli a ve dnech pracovního klidu si připlatíte za jízdu taxíkem 20% navíc. Stejnou částku po vás budou vyžadovat, pokud pojedete v čase mezi 22 a 5 hodinou ranní. Za čekání se účtuje 40 kun za hodinu.
Chorvatská kuchyně
Chorvatská kuchyně vychází z tradičních slovanských jídel, ale je částečně ovlivněna kuchyní italskou a francouzskou. V každém regionu však jídla chutnají odlišně a každý region má také své vlastní speciality. Chorvatská kuchyně je velmi různorodá – jídla se dělají smažená, grilovaná, vařená i zapékaná. Základ pokrmů tvoří maso, obilniny a luštěniny. Často se připravují nejrůznější grilovaná masa, většinou vepřová nebo telecí a také ražniči a čevapčiči. Grilované maso se podává hlavně s hranolkami a čerstvým zeleninovým salátem. V pobřežních oblastech převládají dary moře a ryby. Vnitrozemská kuchyně je kvůli chladnějšímu klimatu vydatnější a masové chody se podávají s poměrně kalorickými omáčkami vařenými na pánvi nebo pod kovovým zvonem. Důkazem vlivu maďarské kuchyně je přítomnost červené papriky v jídlech a oblíbenost guláše. V Chorvatsku je také problémem zjistit, co je jejich národním jídlem, ale většina lidí se shoduje na tom, že je to sušená syrová šunka, která se následně udí. Říká se jí pršut a podává se nejčastěji s ovčím sýrem a olivami.
Na Istrii jsou velkou pochoutkou lanýže, které jsou velmi vzácné a vyskytují se jen na několika málo místech. Proto také jejich cena přesahuje až 3000 eur za kilo. Tradiční polévkou je Maneštra připravená z luštěnin, kukuřice, zeleniny a vývaru z brambor. Na jadranském pobřeží je velmi oblíbeným pokrmem dalmátský brudet, což je guláš z mořských plodů. Chorvaté si také rádi pochutnávají na pašticadě, dušeném pokrmu z hovězího masa.
Chorvatské restaurace
Pokud chcete zkusit typickou chorvatskou kuchyni, navštivte některý z malých rodinných podniků, tzv. konoby nebo gostinice. V Chorvatsku je jich mnoho a nabídnou vám možnost ochutnání tradičních jídel. Tyto podniky jsou také cenově velmi výhodné. Nejlevnější jídla v Chorvatsku jsou rizota a špagety, naopak nejdražší jsou ústřice, langusty, humři a takzvané bílé ryby. Mezi dražší jídla patří i masové steaky. Najíst se můžete zajít také do klasické restaurace. Ty mají většinou krásné prostředí a výbornou obsluhu, ale nabízejí pouze jídla mezinárodní kuchyně, kterým chybí chorvatská regionální příchuť. V Chorvatsku máte možnost ochutnat dobrou pizzu podobající se těm italským. Najdete zde klasické pizzerie nebo bistra s celou škálou poctivých a chutných pokrmů.
Chorvatské nápoje
Chorvatsko je známé množstvím kvalitních stolních vín, ovocných šťáv, piva i minerálních vod. V některých částech země se vyskytuje velmi aromatické červené víno. Na severu země zase není ničím neobvyklým nakyslé bílé víno. Chorvatská piva jsou převážně ležáky, ale vyrábějí se i tmavá piva. Mezi nejznámější piva patří Ožujsko a Karlovačko. Jelikož mají Chorvaté rádi silné alkoholické nápoje, vyrábí se jich zde opravdu hodně. Jde především o ovocné pálenky. Nejpopulárnější je slivovice ze Slavonie. Oblíbené jsou rovněž lihoviny ochucené bylinkami, medem nebo vlašskými ořechy. Nejrozšířenější kořalkou je bylinná nazelenalá tavarice, což je rakije se středomořskou trávou na dně láhve. Z hroznů se pálí loza, která má opravdu vysoký podíl alkoholu.
Chorvaté jsou známí také svou náklonností ke kávě, jsou schopni vypít několik šálků za den. V malých šálcích se podává velmi silná černá káva. Zjemnit se může trochou mléka. Nejznámější minerální vodou je Studena a Jamnica.
Ubytování
V Chorvatsku se neustále rozšiřují ubytovací kapacity a změnil se také standard služeb ubytování. Návštěvníci si nyní mohou vybírat ze široké škály ubytovacích zařízení, podle svých finančních možností. Hotely v rekreačních střediscích na pobřeží pochází asi z 80. let 20. století, kdy v Chorvatsku došlo k obrovskému rozmachu v cestovním ruchu. Dnes zde již najdeme velké množství luxusních a moderních hotelů, apartmánů, hostelů, pokojů v soukromí i kempů. Hlavně během vrcholné turistické sezóny je nutné si pokoj včas rezervovat.
Mnohem levněji než hotel vyjde ubytování v soukromí, kde budete mít možnost se lépe seznámit s místní kulturou a způsobem života. V Chorvatsku najdeme rovněž dostatečné množství kempů, které bývají většinou situovány v hájích nedaleko moře. Hlavně oblast Kvarneru, Istrie a Dalmácie je kempy vyhlášená. Na skrytých místech je možné objevit také naturistické kempy, které jsou určeny pouze pro nudisty. V zemi je zakázáno pobývat a nocovat mimo vyznačené oblasti. Velmi finančně výhodnou formou ubytování jsou mládežnické ubytovny, které spravuje Chorvatská asociace mládežnických ubytoven. V dnešní době se v Chorvatsku nachází šest takových hostelů.
Bezpečnost v Chorvatsku
Chorvatsko je země s nízkou zločinností, kde k násilným trestným činům dochází jen velmi zřídka. O bezpečnost na veřejných místech a na silnicích se stará policie. Je třeba si však dávat pozor na drobné pouliční krádeže, hlídat si své osobní a cenné věci a vyhýbat se místům s vysokou koncentrací osob. Tato místa s oblibou vyhledávají kapsáři a jiní zlodějíčci. Také byste neměli nosit vyzývavé šperky, které by přitahovaly pozornost. Případné krádeže okamžitě nahlaste na policii. Je dobré u sebe vždy nosit nějaký průkaz totožnosti, stačí třeba jen ofocený pas. Policie vás může chtít kdykoliv identifikovat.
Nakupování v Chorvatsku
Chorvatsko nabízí turistům širokou paletu tradičních a typických řemeslných artefaktů. Nejoblíbenějším suvenýrem bývá krajka, ručně malovaná keramika, výšivky či šperky. Jelikož právě v Chorvatsku vznikla kravatová móda a bylo vynalezeno plnící pero, staly se tyto předměty oblíbeným zbožím. V kamenných obchodech v Chorvatsku se nesmlouvá, ceny jsou zde pevně stanoveny. Na tržištích a u pouličních stánků je však takovéto smlouvání možné. Návštěvu místního trhu byste si určitě neměli nechat ujít. Prodává se tam množství druhů zeleniny a ovoce, domácí potřeby, nábytek i bytové zařízení, oblečení a suvenýry.
Ve větších městech vyrostly, stejně jako u nás, obří nákupní střediska, které nabízí veškerý sortiment pod jednou střechou.
V oblasti Rijeky je tradičním suvenýrem proslulý šperk zvaný morčić, což je maurská figurka černé postavičky s turbanem. Původně byla vyráběna pouze jako náušnice, ale dnes už ji koupíte také jako sponu na kravatu nebo brož. Morčić je dnes symbolem Rijeky a od roku 1991 jejím maskotem.
Záhřeb
Záhřeb je hlavním městem Chorvatska a zároveň také jeho administrativním, kulturním, politických a ekonomickým centrem. Město je na severu ohraničeno horou Medvednica a na jihu řekou Sávou. Rozkládá se na pomezí západní a východní Evropy. Samotná metropole je rozdělena na dvě části: historické jádro a moderní město. Tyto dvě části, označované jako Horní a Dolní město se spojují na velkém náměstí zvaném Trg bana Jelačića.
V Horním městě najdeme množství významných muzeí, jako například Národopisné muzeum, Mimarovo muzeum, Galerii moderního umění a Galerii starých mistrů. Stojí zde také impozantní neobarokní budova Chorvatského národního divadla. Všechny budovy jsou v Záhřebu zasazeny do příjemné a uklidňující zeleně. Uprostřed města byly vybudovány překrásné parky a zahrady, kterým se říká „Zelená podkova“. Příjemná procházka je v parku Maksimir nebo v Botanické zahradě. Park Maksimir je nejrozlehlejším záhřebským parkem a zabírá plochu 3 km2. V parku se rozkládá dokonce i zoologická zahrada, která je domovem pro stovky zvířecích druhů. Záhřeb přitahuje turisty svým bohatým kulturním životem, po městě je rozeseto kolem 20 divadel, 60 muzeí, množství kin a koncertních síní.
Nejslavnější městskou památkou je katedrála sv. Štěpána, která je zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie a sv. Štěpánu a Ladislavovi. V roce 1880 byla po zemětřesení zrekonstruována. V suterénu sakristie se nachází klenotnice s bohatou sbírkou církevních předmětů. Na náměstí stojí Arcibiskupský palác z roku 1730 s pěti válcovitými věžemi. V jeho interiéru najdeme románskou kapli sv. Štěpána Prvomučedníka. Palác je nejstarší budovou v Záhřebu, která se dochovala v původní podobě. Dalšími vzácnými církevními stavbami jsou kostel sv. Františka, kostel sv. Kateřiny a kostel sv. Cyrila a Metoděje. Ve městě se dochovala také jedna z pěti bran, které byly součástí hradeb, jenž obklopovaly Staré město. Říká se jí Kamenná brána a najdeme ji vedle hranolové věže z roku 1266.
V Horním městě sídlí několik institucí, které jsou dnes politickými a kulturními středisky země. Sídlí zde parlament, Státní účetní dvůr, prezidentská kancelář a několik vládních ministerstev. Významnou budovou je Palác bánů ze 17. století, kde se dnes nachází prezidentská kancelář. Navštívit můžete Národní muzeum naivního umění, Chorvatské historické muzeum či Přírodovědecké muzeum. Neměli byste vynechat návštěvu kostela sv. Marka ze 13. století, který se pyšní barevnou střechou z 19. století s erbem Chorvatska. Dominantou města je středověká věž Lotrščak z 12. století odkud je každý den v poledne vypálena dělová rána.
Poreč
Poreč je velké a hojně navštěvované středisko turistického ruchu, které leží na severu Istrijského poloostrova. Historické jádro města leží na úzkém poloostrově a kupodivu je i přes velký počet turistů, který jím neustále prochází, velmi zachovalé. Do seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO byla v roce 1997 zapsána porečská Eufraziova Bazilika. Byla vystavěna v letech 539-553 a zdobí ji krásné zlacené mozaiky. Dnes se v ní konají koncerty vážné hudby. Městem prochází hlavní ulice Decumanus, která je lemována řadou gotických domů. V barokním paláci Sinčićú ze 17. století dnes najdeme Porečské muzeum s archeologickými nálezy z doby římské a raně křesťanské. Významný je také kostel sv.Františka a pozornost si zaslouží i domy z 12 a 13. století a ruiny římského chrámu nedaleko náměstí Trg Marafor.
Národní park Brijuni
Brijunské ostrovy patří k západoistrijským ostrovům. Těchto 14 ostrůvků bylo v roce 1983 vyhlášeno národním parkem. Největšími ostrovy jsou Velký Brijun a Malý Brijun, které jsou jako jediné přístupné návštěvníkům. Ostatní ostrovy jsou většinou neobydlené. Za vstup do parku se platí a turisté zde musí dodržovat určitá pravidla. Povrch ostrovů je porostlý bujnou vegetací. Během 2. světové války měl na ostrovech svou letní rezidenci maršál Tito, který sem nechal vypustit řadu exotických živočichů, proto dnes v parku můžete zahlédnout zebry, daňky, muflony, srnce, zajíce, pávy a spoustu druhů divokého ptactva. Byly zde také vysazeny stromy a rostliny z různých koutů světa. V roce 1955 bylo na ostrově Velký Brijun otevřeno Muzeum uchovávající kulturní a archeologické poklady z ostrovů. Přesto, že jsou ostrovy poměrně málo přístupné, nevyhnuly se vlivu moderní doby a kolem přístavu Brijuni vyrostly moderní hotely a golfová hřiště. Na západním pobřeží se dochovaly ruiny komplexu budov a Byzantského hradu, který byl opevněn hradbami s věžemi. Na ostrůvku Malý Brijun se nachází rakousko-uherská pevnost z 19. století.
Pula
Chorvatský přístav a město na jihu Istrijské poloostrova je známé zejména díky svým četným památkám z římské éry. Město má také bohatou kulturní tradici, dnes je univerzitním městem a administrativním centrem Istrie. Nejvýznamnější památkou města je bezesporu Amfiteátr, který patří k šesti největším dochovaným římským amfiteátrům na světě. V dobách své největší slávy pojal kolem 23 tisíc diváků a měl asi 20 vchodů. V amfiteátru se konala nejrůznější představení, včetně námořních bitev. Ještě dnes se zde pořádají koncerty, baletní a divadelní vystoupení a jiné kulturní akce.
Významnou památkou je Sergiův oblouk z 1.století zdobený korintskými hlavicemi, kanelovými sloupy a okřídlenou bohyní Vítězství. Z církevních památek stojí za zmínku kostel sv. Františka, kostel Panny Marie Nádherné a kostel sv. Mikuláše. Opravdovým klenotem římské architektury je chrám Romy a Augusta z 1. století. Má jednoduché linie, je 17 metrů dlouhý a 6 metrů široký, zdobí jej 6 sloupů s dekorovanými hlavicemi. Uprostřed města se rozkládá hrad ze 14. století a Historické muzeum Istrie. Hrad má hvězdicový půdorys a čtyři bašty. Z jeho hradeb je nádherný výhled na město. Další památkou je Dvojitá brána s dvěma obloukovými průjezdy a také Herkulova brána, která je nejstarší a nejzachovalejší památkou ve městě.
Rijeka
Rijeka je třetím největším chorvatským městem, významným přístavem a průmyslovým centrem. Je také důležitým střediskem kulturního a uměleckého života severního Jadranu. Najdeme zde množství galerií, muzeí, divadel a dalších institucí. V Rijece se v posledních letech začaly konat také veletrhy, kongresy a sympózia.
Srdcem Rijeky je široká a rušná třída Korzo s množstvím kaváren, barů, restaurací a obchodů. Důležitou památkou je Římský oblouk, jenž údajně sloužil jako městská brána. Stará část města se nachází v okolí náměstí Trg Republike Hrvatske, kde stojí několik památek, například Městská věž s hodinami, radnice, mariánský kostel Nanebevzetí Panny Marie, barokní katedrála sv. Víta s klenotnicí, kostel sv. Mikuláše či Kapucínský kostel. Mezi nejstarší rijecká muzea patří Námořní a historické muzeum pobřežního Chorvatska. Za vidění stojí budova Národního divadla Ivana Zajce a Justiční palác.
Nad centrem Rijeky se tyčí kopec Trsat, na kterém stojí svatyně Panny Marie Trsatské z roku 1453. Nedaleko svatyně najdeme zlomky hradu Trsat, který v dávných dobách vybudovali Římané. Odtud je nádherný výhled na Kvarnerský záliv.
Krk
Ostrov Krk je se svou rozlohou 409 km2 největším ostrovem v Jaderském moři a stal se také vyhledávanou turistickou lokalitou. S pevninou jej spojuje most, který umožňuje dobré spojení i s ostrovním mezinárodním letištěm. Hlavním městem ostrova je Krk, jehož nejcennější architektonickou památkou je trojlodní mariánská katedrála Nanebevzetí Panny Marie z 12. století. Uvnitř sousedního románského kostela sv. Kvirina je uchována klenotnice a působí zde také Diecézní muzeum. Velmi cenný je například frankopanský oltář s obrazem Panny Marie ve Slávě z roku 1350. Působivé je mohutné dochované městské opevnění, jehož nejstarší částí je věž Kamplin z 12. století. Ostrov nabízí ubytování v hotelech, penzionech či kempech, koupání v průzračně čistém moři a lenošení na oblázkových plážích. Je zde mnoho míst, které mají již starou turistickou tradici, například Baška, Njivice, Malinska nebo Punat.
Rab
Ostrov Rab řadíme mezi Kvarnerské ostrovy a od pevniny jej odděluje Velebitský průliv. Vane zde suchý vítr „bóra“, kvůli kterému je část ostrova jen skalnatá a pustá. Západní strana ostrova je před větrem chráněna a tak zde panuje mírné podnebí, roste zde více zeleně, borovicové lesy a husté křoviny. Ostrov se pyšní písečnými plážemi a skalnatými zátokami, proto se stal vyhledávaným místem turistů.
Hlavním městem ostrova je stejnojmenné město Rab. Stará historická část města leží na malém poloostrově zakončeném mysem Kaldanac. Nejcennější ze sakrálních staveb je katedrála Panny Marie Veliké, která byla vysvěcena papežem Alexandrem III. Jde o trojlodní románskou baziliku s barokním interiérem. Dalšími ostrovními církevními stavbami jsou klášter a kostel sv. Ondřeje, Františkánský klášter sv. Antonína Opata, kaple sv. Antonína Paduánského, kostel sv. Františka či klášter a kostel sv. Justiny. Na náměstí v centru města stojí románský knížecí palác ze 13. století. Zvláštností Rabu je ulice Střední, která je jednou z hlavních a velmi rušných tepen s mnoha uměleckými galeriemi a s letní výstavou pod širým nebem. Můžete zde nakoupit a shlédnout obrazy a jiná výtvarná díla od známých i neznámých umělců.
Národní park Plitvická jezera
Národní park Plitvická jezera se nachází v Chorvatsku v oblasti Lika a leží ve výšce 500 – 640 metrů nad mořem. Vyhlášen byl již v roce 1949 a dnes patří mezi nejznámější národní parky v zemi. Od roku 1979 je park zapsán na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Jde o soustavu 16 jezer o rozloze 19,5 hektarů, které jsou navzájem propojeny říčkami, kaskádami a vodopády – těch je zde kolem devadesáti. Plitvická jezera jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Chorvatsku.
Zadar
Město Zadar leží v Severní Dalmácii na stejnojmenném úzkém poloostrově, jehož současný půdorys se datuje do římského období. Během 2. světové války utrpěl Zadar během bombardování velké škody. Dost poničen byl také mezi lety 1991 – 1992, kdy došlo k nepokojům mezi Srby a Chorvaty. Město však bylo opraveno a dnes je Zadar administrativním, turistickým a kulturním centrem oblasti a také důležitým trajektovým přístavem. Zadar se pyšní množstvím architektonických a historických památek a je tak jedním z nejpřitažlivějších měst v Dalmácii.
Nejcennější památkou je předrománský patrový kostel sv. Donáta z 9. století, který je jednou z nejkrásnějších ukázek byzantské architektury. Dnes bývá kostel dějištěm častých koncertů. Centrem historického jádra je Národní náměstí , kde stojí radnice a renesanční městská lodžie. Důležitými památkami jsou také hradby s městskou bránou a přístavní brána z 16. století. V kostele Panny Marie dnes sídlí Muzeum sakrálního umění. Dále v historickém centru najdeme kostel sv. Simeona, kostel sv. Chrysogona a Archeologické muzeum. Velkolepá katedrála sv. Anastázie dominuje bývalému hlavnímu náměstí středověkého města Jadar.
Kornati
Národní park souostroví Kornati byl vyhlášen v roce 1980 jako pátý tehdy jugoslávský národní park. Začala se zde budovat organizační a materiálně-technická základna pro rozvoj cestovního ruchu. Byl však kladen důraz na to, aby se tento rozvoj nijak nedotkl a nenarušil přírodu a jedinečný svět flóry a fauny, jak na moři, tak i na samotných ostrovech. V dnešních dnech je výstavba středisek cestovního ruchu a infrastruktury dokončena, což umožňuje každému strávit zde jedinečnou a nezapomenutelnou dovolenou. Ostrovy jsou vyhledávány zejména potápěči, pro které jsou na Kornatech ideální podmínky. Samotný národní park Kornati zahrnuje 89 ostrovů, z nichž největší je ostrov Kornat s rozlohou 32,5 km2. Tyto vápencové ostrovy se táhnou v délce 25 km podél chorvatského pobřeží.
Národní park Paklenica
Paklenica je národním parkem již od roku 1949. Rozkládá se v překrásné krajině pohoří Velebit a zaujímá plochu 36 km2. Parkem protékající řeky zde vyhloubily mohutné rokle Velika a Mala Paklenica, jejichž stěny v některých místech dosahují výšky kolem 400 metrů. V těchto skalních stěnách se nachází množství jeskyní, ke kterým je ale velmi obtížný přístup. Zdejší vysoké skalní stěny jsou oblíbeným a vyhledávaným cílem horolezců. Národní park je domovem dravých ptáků jako je orel skalní, sup, jestřáb či sokol stěhovavý. Zdejší lesy poskytují dobré úkryty pro medvědy, divočáky, srnce, lišky a zajíce. Jedna z turistických stezek vás zavede do nitra parku, až k okraji skalní stěny, odkud je nádherný výhled na nejvyšší horu pohoří Velebit – Vaganski Vrh. Pohoří Velebit je od roku 1978 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO jako biosférická rezervace. V parku se ve výšce 1576 metrů nad mořem nachází také botanická zahrada. Nedaleko města Gradac můžete navštívit jeskyně Cerovac, které byly objeveny v roce 1912 a vynikají typickými krasovými útvary.
Pag
Ostrov Pag je pátým největším ostrovem na Jadranu a patří k ostrovům s nejmenší hustotou zalidnění. Povrch ostrova je převážně kamenitý a holý, pouze na západě se místy vyskytují stromy. Pag je známý zejména výrobou pažské krajky, dodržováním tradičních slavností, tanců, písní a také výrobou lidových krojů. Ostrov Pag bývá vyhledávaným cílem turistů, kteří upřednostňují nenáročné a levnější ubytování. Najdou zde klid, čisté moře a středomořské podnebí. Vyhlášeným centrem zábavy je pláž Zrće, kde se chodí bavit lidé z širokého okolí. Na mnoha místech ostrova najdeme krásné oblázkové i písečné pláže.
Hlavním městem je Pag, který se rozkládá na jihovýchodě u stejnojmenného zálivu. Na Hlavním náměstí stojí Knížecí palác a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Pozoruhodnou stavbou je věž Skrivat nebo také Městská věž, která byla původně jednou z devíti věží městského opevnění. Z několika dalších kostelů patří k nejhodnotnějším kostel sv.Markéty, který dnes patří ke klášteru benediktinek.
Národní park Krka
Národní park Krka ochraňuje střední a dolní tok řeky Krka, která ústí do moře v zálivu u Šibeniku. Park se rozkládá na ploše 142 km2 a vyhlášen byl v roce 1985. Řeka Krka v parku vytváří krásné vodopády, řadu jezer a peřejí. Nejnavštěvovanější kaskádami jsou 800 metrů dlouhé kaskády Skradinski Buk, které se řítí z výšky 75 metrů. Kolem vedou četné turistické stezky. Výchozím místem do parku je městečko Skradin odkud vyplouvají čluny k vodopádům. Uprostřed jezera Visovac najdeme na ostrůvku stejnojmenný klášter z roku 1455, který zde založili františkáni. Za vstup do národního parku se platí.
Šibenik
Město Šibenik je důležitým jadranským přístavem ležícím v Šibenickém zálivu. Svým návštěvníkům toho má hodně co nabídnout. Je to významné středisko cestovního ruchu s množstvím historických památek. Například Šibenická katedrála sv. Jakuba byla v r. 2000 zapsána na seznam světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Naproti katedrále se nachází renesanční radnice ze 16. století s otevřenou lodžií v přízemí a zasklenou v prvním patře. V Šibeniku stojí tři středověké pevnosti – pevnost sv. Anny, sv. Jana a pevnost Šubićevac. Ze všech je překrásný výhled na okolní ostrovy a na město. Jako vězení kdysi sloužila pevnost sv. Mikuláše, která se nachází na útesu před vstupem do šibenického přístavu. Za vidění jistě stojí kostel sv. Františka, Foscolův palác či kostel sv. Barbory. V Knížecím paláci se dnes nachází Městské muzeum.
Trogir
Trogir je klenotem dalmatského pobřeží, jelikož oplývá množstvím přírodních, architektonických i historických památek. V roce 1997 byla město zapsáno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Staré město je obehnáno zbytkem z opevnění ze 13. až 16. století. Dochovaly se hradby s pevností Kamerlengo, obranná věž sv. Marka, Mořská brána a Pevninská brána. Hlavní památkou je však románská katedrála sv. Vavřince, trojlodní bazilika ze 13. století, která byla goticky dokončena. Interiér katedrály vyplňuje mnoho cenných předmětů a bohatá výzdoba. Na Národním náměstí stojí Městská lodžie neboli soudní dvůr, renesanční radnice a hodinová věž. Nejstarším trogirským kostelem je románský kostel sv. Barbory, který se dochoval v původní podobě. V okolí Národního náměstí je několik umělecky cenných paláců, například palác Čipiko, palác Lucićů, někdejší Knížecí palác, palác Garagnin-Fanfognů (dnes Městské muzeum Trogiru).
Split
Druhé největší město Chorvatska leží ve střední Dalmácii na pobřeží Jaderského moře. Ve Splitu je jeden z nejdůležitějších přístavů v zemi a město je také správním střediskem celé oblasti. Split se stal důležitou lokalitou pro cestovní ruch, hlavním hospodářským, kulturním a dopravním centrem Dalmácie. Split je typické dalmatské město s velkým bohatstvím vegetace a kulturních památek.
Nejznámější památkou je Diokleciánův palác, který byl již v roce 1979 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Nechal si jej jako své sídlo vystavět římský císař Dioklecián. Po jeho smrti se palác stal útočištěm sesazených římských císařů s rodinami. K hlavním pozoruhodnostem paláce patří zachovalé opevnění, Diokleciánovo mauzoleum s kryptou, sklepní prostory, zvonice, klenotnice, Jupiterův chrám a četné kostelíky a paláce.
Na Hlavním náměstí najdeme palác Karepićů a Cambiů. Na náměstí Bratří Radićů stojí palác Papalićů, kde dnes sídlí Muzeum města Splitu, dále tam najdeme sochu Marka Maruliće a benátskou opevněnou Hrvojovou věž. Významnou památkou Splitu je rovněž Kostel sv. Trojice z 8. století, který byl nově zrestaurován. Na okraji města se rozkládá římský akvadukt ze 3. století, který je dodnes plně využíván. Oblíbeným cílem turistů je vyhlídkový vrch Marjan s krásným lesoparkem, kde bylo vystaveno několik kostelíků i malá zoologická zahrada. Na úpatí kopce se nachází stará čtvrť Veli Varoš se svéráznou lidovou architekturou.
Hvar
Ostrov Hvar je čtvrtým největším ostrovem v Jaderském moři a geograficky se řadí mezi Středodalmatské ostrovy. Středem ostrova se táhne horský hřeben jehož nejvyšší vrchol Sveti Nikola dosahuje výšky 628 metrů nad mořem. Díky svým krásným plážím, čistému azurovému moři a mírnému podnebí bývá někdy nazýván „perlou Jadranu“. Hvar je známý také svými rozlehlými levandulovými poli. Hlavními středisky cestovního ruchu na ostrově jsou hlavní město Hvar, Stari Grad, Jelsa a Vrboska.
Hlavní město je bohaté na historické památky, jelikož vyniká dlouhou uměleckou a kulturní minulostí. Hlavnímu náměstí vévodí katedrála sv. Štěpána v renesančním stylu. Z 15. století se dochovala Hodinová věž, Městská lodžie a palác Hektorovićů. Na jihu náměstí je stará zbrojnice z 16. století. Důležitými církevními stavbami jsou františkánský klášter a kostel Panny Marie Milosrdné.
Makarska
Makarská riviéra se stala jednou z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších oblastí Chorvatska, a to zejména díky svému příjemnému podnebí s vysokým počtem hodin slunečního svitu. Rozkládá se od ostrova Brela až po Živogošče a pobřeží je lemováno mohutným, 36 km dlouhým horským masívem Biokovo. Jeho nejvyšším vrcholem je Sveti Jure měřící 1762 metrů nad mořem. Makarská riviéra se vyznačuje bujnou vegetací s množstvím borových lesů, borový porost roste dokonce i u pláží. Centrem Makarské riviéry je městečko Makarska ležící na Jadranské magistrále. Dnes je velmi rušným turistickým střediskem a zároveň léčebným lázeňským městem. Důležitými památkami jsou kláštery sv. Filipa Nery a Františkánský klášter, kde sídlí Malakologické muzeum se sbírkou ulit měkkýšů.
Korčula
Korčula patří mezi větší a také nejhustěji osídlený ostrov v Jaderském moři. Geograficky ji řadíme ke skupině Jihodalmatských ostrovů. Pobřeží má velmi členité, kolem ostrova se nachází drobné ostrůvky a útesy. Vnitrozemí je pokryto převážně horami, které dosahují výšek přes 500 metrů nad mořem. Poměrně velkou část ostrova zabírají i úrodná pole, kde se pěstuje především vinná réva, ovoce a další plodiny. Původní borovicové porosty dnes již najdeme jen na málo místech, na vině jsou především časté ničivé požáry. Na ostrově jsou velmi příznivé klimatické podmínky během celého roku, proto je hojně navštěvován i mimo hlavní turistickou sezónu. Návštěvníky sem lákají především písečné pláže, útesy, krásné azurové moře a historické památky. Největšími a nejrušnějšími centry na ostrově jsou města Korčula a Vela Luka.
Nejvýznamnější památkou hlavního města Korčula je katedrála sv. Marka z 15. století. Vedle katedrály stojí biskupský palác, dnešní Opatská klenotnice. Poloostrov, na kterém se město rozkládá je obehnán hradbami ze století třináctého. Dochovala se také Pevninská brána s věží Revelin. Historicky cenný je gotický kostel sv. Petra, gotický palác Arneriů a renesanční palác Gabriellisů, kde najdeme Městské muzeum. Ve městě se nachází zbarokizovaný kostel Všech svatých z roku 1301, Muzeum ikon a kostel a klášter sv. Mikuláše.
Dubrovník
Historické město Dubrovník je již od roku 1979 zařazeno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Dubrovník je jedním z nejcennějších památkových komplexů v jihovýchodní Evropě. Říká se mu také „Perla Jadranu“ a patří mezi nejnavštěvovanější místa na chorvatském pobřeží. Léta jsou zde horká a zimy mírné, poskytuje tedy příjemné klima a proto bývá navštěvován v kteroukoliv roční dobu. Město obklopuje bohatá vegetace, parky a zahrady se středomořskou a subtropickou květenou. Dubrovník je centrem univerzitních fakult, vyšších i odborných škol, sídlí zde různé vědecké ústavy, divadla, muzea a galerie i komorní orchestr.
Nejcennější památkou Dubrovníku jsou zachovalé mohutné hradby dlouhé 1940 metrů a pocházející z 8. až 17. století. Jejich součástí je ještě 15 obranných věží, z nichž nejmohutnější je válcová Minčeta a dvě brány s padacím mostem. Přímou součástí městského opevnění je také pevnost sv. Jana u přístavu. Středem města prochází hlavní ulice Placa, kde najdeme památky jako: renesanční kostel sv. Spasitele ze začátku 16. století, románsko-gotický františkánský klášter a Velkou Onofriovu fontánu, která byla součástí dubrovnického vodovodního systému z poloviny 13. století. V roce 1315 byl ve městě založen Dominikánský klášter, který měl důležitou úlohu v kulturních aktivitách města. Vedle něj se tyčí brána Ploče, skrz kterou se dostanete do přístavu. Z roku 1667 pochází barokní katedrála projektovaná římskými architekty. V katedrální klenotnici jsou dnes uchovány cenné památky z Byzance a Středního východu. Za vidění jistě stojí Knížecí palác, kde se scházeli představitelé městské rady a Palác Sponza – sídlo Státního archivu.
Během války, která zde probíhala v letech 1991 a 1992 se stal Dubrovník terčem ostřelování jugoslávskou armádou. Město tehdy zasáhlo přes 2000 granátů a řízených střel, které poničily asi polovinu domů a všechny památky. Z oblasti tak vymizeli turisté a celý chod města byl narušen. Do normálu se začalo vracet až v roce 1995, po uzavření chorvatsko-jugoslávské dohody. Škody ve městě byly poměrně rychle odstraněny a začalo se s jeho celkovou obnovou. Dnes se Dubrovník opět pyšní svou původní krásou a turistický ruch zde doslova vzkvétá.
Slavonie a Baranja
Region Slavonie a Baranja najdeme na východě Chorvatska, na pomezí Maďarska, Srbska a Bosny a Hercegoviny. Jde o velmi úrodnou nížinu, kterou charakterizují rozlehlá pole, lány kukuřice a pšenice. Na své si zde přijdou také vinaři, kteří se starají o téměř nekonečné vinice. Zbytek krajiny pokrývají staleté lesy. Oblastí protékají mohutné řeky Sáva, Dráva a Dunaj. Když přijde jaro, tak se řeky na jihu vylévají ze břehů a vzniknou tak rozlehlé mokřady. Ty jsou součástí národního parku Kopački Rit, který poskytuje útočiště pro stovky ptačích druhů a nejrůznější divokou zvěř.
Osijek
Město Osijek je správním střediskem regionu Slavonie a pyšní se zejména svým historickým opevněným jádrem. Město je ale také průmyslovým centrem oblasti a nachází se zde i univerzita. Osijkem prochází široké bulváry, které propojují jednotlivé části města: Pevnost, Dolní a Horní město. Během války v roce 1991 muselo město čelit bombardování a jeho značná část utrpěla velké škody. V roce 1995 bylo město osvobozeno a následně pak připadlo zpátky Chorvatsku.
Turisty sem nejvíce přitahuje pevnost Tvrda, Jde spíše o opevněné centrum Osijeku, jehož součástí je dnes radnice, univerzitní fakulty a Muzeum Slavonie. Mezi dochované části hradeb patří Vodní brána stojící nedaleko řeky. Na náměstí Tvrdy se nachází zajímavá budova Hlavního velitelství Slavonské hranice, kde dnes sídlí rektorát místní univerzity. Také zde stojí budova strážnice s hodinovou věží a morový sloup z roku 1729. Nedaleko najdeme kostel sv. Michala a kostel a klášter sv. Kříže. Prohlédnout si můžete Galerii výtvarných umění, neogotický kostel sv. Petra a Pavla, kostel sv. Jakuba nebo si zajít do Chorvatského národního divadla. Jeho budova byla postavena v maurském stylu na počátku 19. století.
Varaždin
Na severu Chorvatska, u hranic s Maďarskem, leží 50 tisícové město Varaždin. Oblast, ve které město leží není turisticky příliš vyhledávaná, a to i přesto, že je zde stále co objevovat. Největším varaždinským lákadlem je zámek, kde sídlí Městské muzeum. Původně zde stál hrad, který byl roku 1560 přestavěn v renesančním stylu. Svou dnešní podobu však získal až za éry hrabat z rodu Erdödyů, kteří zde postavili bašty a příkop. V muzeu jsou k vidění sbírky zbraní, porcelánu, nábytku, řemeslných výrobků a lékárna z prvního desetiletí 18. století. V centru města se rozkládá Náměstí Krále Tomislava, na kterém najdeme nejstarší městskou budovu – budovu radnice z 15. století. Je postavena v gotickém slohu a časem byla doplněna o hodinovou věž. Na náměstí se tyčí také palác Draškoviců s rokokovým průčelím. Dalšími významnými budovami jsou například palác Herzer, kostel sv. Jana Křtitele, katedrála Nanebevzetí Panny Marie s přepychovým barokním oltářem či kostel sv. Trojice. Hlavním dějištěm kulturních akcí je Národní divadlo.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Poznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.
Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA