Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chorvatsko - letoviska, lokality a destinace

Na ploše 56 542 kilometrů čtverečních se rozkládá Chorvatská republika, která patří mezi turistiky nejoblíbenější země Evropy. Také návštěvníky z České republiky každoročně okouzluje křišťálově čistými vodami Jaderského moře, udržovanými plážemi, bujnou vegetací a příjemným středomořským klimatem.

Chorvatsko hraničí se Slovinskem, Maďarskem, Černou Horou, Srbskem a Bosnou a Hercegovinou. Republika je rozdělená do 21 krajů neboli žup, úředním jazykem je chorvatština, ale v turistických centrech se bez problémů dorozumíte anglicky. Jaderské moře se rozkládá mezi Apeninským a Balkánským poloostrovem a je považováno za nejčistší část Středozemního moře. Je dosti teplé, v letním období se jeho teplota pohybuje mezi 23 až 27 stupni Celsia. Země je tak ideální pro letní dovolenou u moře spojenou s koupáním a lenošením na plážích. Chorvatsko toho svým návštěvníkům ale nabízí mnohem a mnohem více.

V Chorvatsku panuje různorodé klima, severovýchodní část země má kontinentální, vyšší polohy horské, severní pobřeží přímořské jadranské a jih země typicky středomořské klima. Většinou zde panují horká suchá léta a mírné deštivé zimy. Za nejteplejší měsíc je považován červenec, kdy teploty vzduchu na Istrii dosahují 34°C, v jižní Dalmácii pak 38 °C. V noci teplota neklesá pod 20 stupňů Celsia.

Chorvatsko oplývá množstvím přírodních krás, země je z velké části hornatá, ale rozsáhlá území zaujímají také pastviny, úrodná údolí a lesy. K největším řekám patří Dráva, Sáva a Dunaj, mezi nimiž se rozprostírá Panonská nížina, která je považována za zemědělské centrum. Chorvatsko vyniká také množstvím národních parků, z těch nejznámějších stojí za návštěvu Národní park Kornati, Plitvická jezera či Paklenica v pohoří Velebit. Nejvíce turistů však v Chorvatsku směřuje k pobřeží, které se táhne v délce více než 2000 kilometrů a je omýváno vodami Jaderského moře. V moři jsou navíc od severu až po samotný jih rozesety stovky ostrovů i menších ostrůvků. K těm největším patří Hvar, Krk, Cres, Pag či Lošinj. Největším poloostrovem je Istrijský poloostrov na severozápadě země a za zmínku stojí také poloostrov Pelješac na jihu země.

K těm nejnavštěvovanějším oblastem chorvatského pobřeží patří Istrie, Kvarner, Severní, Střední a Jižní Dalmácie. Všechny tyto oblasti nabízí skvělé možnosti koupání a relaxace u moře. Pláže jsou v Chorvatsku nejčastěji oblázkové a kamínkové, jen výjimečně narazíte na písečné. Některé pláže jsou také budovány uměle a doplňovány betonovými platy. Dokladem o čistotě vody jsou ježovky, které se u pobřeží hojně vyskytují, proto je dobré se vybavit botami do vody. Kromě přírodních krás nabízí tato jihoevropská země ještě kulturní, historické a architektonické zajímavosti.

Hlavním a zároveň největším městem Chorvatska je Záhřeb situovaný pod vrchem Medvedica. Město má zhruba milión obyvatel a je kulturním, ekonomickým a politickým centrem země. Navíc představuje také důležitý dopravní uzel mezi Jaderským mořem a střední Evropou. Kromě metropole Chorvatska stojí za návštěvu nádherná historická města jako je Zadar, Šibenik, Trogir, Dubrovník, Pula nebo Split. Obdivovat v nich můžete mnohé významné stavby a historické monumenty.

Dovolená v Chorvatsku nemusí být jen ve znamení polehávání na pláži a celodenního nicnedělání. Pobyt u moře si můžete zpestřit celou řadou výletů, nebo vyzkoušet některé z adrenalinových sportů. Nezapomenutelným zážitkem bude například sjíždění divoké dalmatské řeky na raftu, potápění, vysokohorská turistika nebo horolezectví v masivech Velebitu. K zahození není ani týden strávený na jachtě obeplouvající pobřeží nebo cyklistika na některém z ostrovů. Chorvatsko dnes nabízí nepřeberné možnosti aktivní dovolené.

Chorvatsko se již po mnoho let řadí mezi nejnavštěvovanější evropské destinace. Také Češi si tuto zemi velmi oblíbili zejména pro její dobrou dostupnost, dostatek slunečných dní, příznivé ceny a krásnou přírodu. Ta je zde zastoupena azurovými vodami Jadranu, čistými oblázkovými plážemi, horskými masívy a všudypřítomnou vegetací.

Chorvatská republika má rozlohu 56 542 kilometrů čtverečních a hraničí s několika zeměmi. Na severu je to Slovinsko a Maďarsko, na východě Srbsko, Bosna a Hercegovina a na jihu Černá Hora. Celkem je možné republiku rozdělit do 21 krajů, kterým se zde říká „župy“. Ze západu je pak Chorvatsko lemováno Jaderským mořem, které je údajně nejčistší částí Středozemního moře. Teplota Jadranu se v létě pohybuje mezi 23 až 27 stupni Celsia, koupání je tak možné od května do září. Nejvíce návštěvníků do země přijíždí právě za báječným koupáním a relaxací na plážích.

Chorvatsko bylo odjakživa vyhledávaným cílem rekreantů, převážně tedy z Německa, Rakouska a Itálie. Turistická vybavenost se v průběhu let výrazně zlepšila a návštěvníci si tak v dnešní době již mohou vybírat z pestré škály ubytovacích zařízení nejrůznějších kategorií. Během války probíhající v 90. letech 20. století sice došlo k výraznému utlumení cestovního ruchu v zemi, ale většina škod již byla napravena a Chorvatsko se ukazuje opět ve své plné kráse.


Foto: Záhřeb

Klima je v Chorvatsku velmi různorodé, ve vnitrozemí převládá mírné kontinentální počasí, v horských oblastech zase panuje počasí horské. Jadranské přímoří je teplejší a proto má převážně středomořské klima s mnoha slunečnými dny. Celkově jsou pro Chorvatsko typické mírné deštivé zimy a suchá horká léta. Nejteplejším měsícem v roce je červenec, kdy teploty na jihu země dosahují téměř k 40 stupňům Celsia. Noční teploty neklesají pod 20°C.

Chorvatsko není nijak rozměrné, ale je zemí velmi rozmanitou, která se může pochlubit množstvím přírodních krás, a to jak na pobřeží, tak i ve vnitrozemí. Rozkládá se mezi Alpami a Panonskou nížinou. Povrch je převážně hornatý, ale rozlehlá území zaujímají také úrodné nížiny, pastviny a lesy. Zdejší lesy jsou nedotčené civilizací a patří tak k nejkrásnějším v jižní Evropě. Panonská nížina je protnuta řekami Dráva, Sáva a Dunaj a díky úrodné půdě je považována za hlavní zemědělské centrum Chorvatska.

Nejvíce turistů každoročně směřuje k chorvatskému pobřeží, které je nesmírně členité a po celé délce je lemováno pohořím Velebit. Kdybychom měřili délku chorvatského pobřeží jen od severu na jih, zjistili bychom, že je dlouhé přibližně 600 kilometrů. Ovšem pokud k tomu připočteme i jeho členitost, rázem naměříme více než 2000 kilometrů. K Chorvatsku navíc patří ještě stovky ostrovů a ostrůvků. Těmi největšími jsou Hvar, Krk, Cres nebo Pag.


Foto: Plitvická jezera

Atraktivní jsou také poloostrovy, na severu země je to velký Istrijský poloostrov a na jihu poloostrov Pelješac. Nejvíce navštěvovanými oblastmi na chorvatském pobřeží je právě zmiňovaná Istrie, ale také Kvarner, Severní, Střední a Jižní Dalmácie. Neměli bychom opomenout ani návštěvu významných historických měst, jako je Dubrovník, Zadar, Trogir nebo Split, která jsou dokonce zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Turisté, kteří netouží se na dovolené jen povalovat na plážích a prozkoumávat přímořské destinace, by rozhodně měli vyrazit na průzkum chorvatského vnitrozemí. I když není tak oblíbené jako pobřeží, má také svá četná lákadla. Nachází se zde například milionové hlavní město Záhřeb oplývající bohatou historií a úžasnou architekturou pocházející převážně z dob Rakouska-Uherska. V okolí Záhřebu je rozeseto množství hradů a vinic, jako například Zagorje. Úrodnou zemědělskou oblastí je Slavonie, rybáře zase přitahuje údolí Gacka. Ve vnitrozemí se rozkládají také romantické vesničky s historií sahající až do středověku, k nim patří třeba Motovun a Grožnjan. Objevíte zde krásné zámky, termální lázně a historická města. Milovníci přírody ocení množství národních parků, k těm nejnavštěvovanějším patří Národní park Kornati, Plitvická jezera či Paklenica v pohoří Velebit.

Istrie - Proč navštívit tenhle kousek Chorvatska?

Istrie - Proč navštívit tenhle kousek Chorvatska?

Severní Jadran skrývá svůj nejcennější poklad v podobě Istrie, koutku světa, kde se setkává nekonečná krása s bohatým kulturním dědictvím. Tato malebná chorvatská oblast láká návštěvníky na malebná pobřeží, historická města a kulturní poklady, které vytvářejí jedinečný a nezapomenutelný zážitek. A právě Istrii bude věnován dnešní článek.

celý článek

 

Vrsar láká turisty na památky a romantické pobřeží

Vrsar láká turisty na památky a romantické pobřeží

Na severu Chorvatska se na okraji Limského zálivu Istrijského poloostrova rozkládá turisticky vyhledávané městečko Vrsar, které vyniká nejen svými památkami, ale také bohatými lesy, velmi členitým romantickým pobřežím a velmi dobrými možnostmi pro koupání. Díky těmto přírodním podmínkám patří k nejpříjemnějším letoviskům oblasti.

celý článek

 

Jelsa, staré (ne)známé městečko na ostrově Hvar

Jelsa, staré (ne)známé městečko na ostrově Hvar

Chorvatský ostrov Hvar ležící ve Střední Dalmácii slibuje krásné pláže, členité pobřeží, mírné a příznivé podnebí, spoustu památek, levandulová pole a zelené vnitrozemí. Je považován za perlu Jaderského moře a mezi jeho nejoblíbenější turistická letoviska patří Hvar a Jelsa, která jsou propojena silnicí.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA