Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pula - na skok v istrijské metropoli

Na jižním cípu Istrijského poloostrova se nachází město Pula, které je jedním z nejstarších měst na východním pobřeží Jadranu. Se svými 60 tisíci obyvateli však také největším městem Istrie, jeho kulturním a hospodářským centrem. Návštěvníky sem lákají hlavně pozoruhodné architektonické památky, malebné uličky starého města a pestrá kulturní nabídka.

Pula se rozkládá u velké chráněné zátoky s ostrůvky Uljanik, Sveti Andrija a Sveta Katarina. Ve zdejších vodách jsou často vidět i zaoceánské lodě, město má totiž strategicky umístěný a dobře vybavený přístav. Mnohaletou tradici zde má dřevozpracující a sklářský průmysl, stavba lodí a v posledních letech je velkým zdrojem příjmů také cestovní ruch. Město nabízí skvělé možnosti pro turisty, je zde dostatek sportovních, rekreačních a zábavních zařízení. Pobřeží je i na jadranské poměry mimořádně členité. Pláže tvoří většinou veliké skalní plotny, které jsou místy doplněny betonovými plošinami, značná část pláží je kamenitá a štěrková.

Pula

Pula je nejstarším městem oblasti, podle legendy se na jejím založení podíleli dokonce i samotní argonauti. V 6. století zde vznikla ilyrská osada a o něco později zde Římané založili kolonii s názvem Pietas Julia. V roce 425 se stala biskupstvím, největšího rozkvětu však dosáhla na přelomu 6. a 7. století, kdy ji jako základnu využívala byzantská flotila. Roku 1331 se dostala Pula pod nadvládu Benátek, což mělo za následek značný úpadek. Následovaly těžké časy, město bylo neustále ohrožováno útoky a morovými epidemiemi, mnohé cenné stavby zchátraly nebo byly rozebrány. Počet obyvatel se v 17. století snížil na pouhých 300.

Situace se začala zlepšovat až v roce 1848, kdy se v Pule Rakušané rozhodli vybudovat válečný přístav. Město začalo konečně ožívat a lidé se sem také začali vracet. Na konci 19. století tady žilo už 40 tisíc lidí. I v současné době je Pula jednou z nejdůležitějších námořních základen v Chorvatsku. Zároveň je však také univerzitním městem a známým kongresovým střediskem. V bezprostřední blízkosti Puly (6 km) se nachází letiště vybavené i pro mezinárodní dopravu.

Pula

Pula se proslavila skvostnými památkami z římské éry, z nichž nejvýznamnější je velkolepý amfiteátr. Monumentální třípatrová eliptická aréna o rozměrech 132 × 105 metrů se nachází v blízkosti přístavu. Řadí se mezi šest největších dochovaných římských amfiteátrů na světě. Původně zde stávala jen malá aréna, ale tu nechal v roce 79 po Kristu přebudovat císař Vespasián. Amfiteátr dokázal pojmout až 23 tisíc diváků, kteří přicházeli 20 vchody. Původně sloužil k soubojům gladiátorů, ale po jejich zakázání se používal jako tržiště. V neporušeném stavu se jej podařilo dochovat do 15. století, ale později začal být materiál z jeho zdí používán bohatými Benátčany jako stavební materiál vhodný k výstavbě paláců a dalších staveb. Část amfiteátru tak byla zničena a rozebrána.

Pula

První restaurátorské práce na amfiteátru zorganizoval francouzský guvernér ilyrských provincií, generál Marmot. V současné době je památka využívána pro četné koncerty a každoročně se zde koná také filmový a Pulský operní festival. V podzemí je situováno malé muzeum seznamující návštěvníky s pěstováním vína a oliv v oblasti.

Jihozápadně od amfiteátru se rozprostírá historické centrum města, jehož bohatá minulost je patrná na každém kroku. Jako první narazíte na fontánu Karolinina pramene stojící na místě někdejšího římského nymfea, tedy svatyně zasvěcené nymfám. Nedaleko se tyčí Dvojitá brána z 2. století, kterou tvoří dva oblouky a zdobená římsa. Za ní se nachází Archeologické muzeum Istrie, které ukrývá exponáty nalezené na celém poloostrově. Sbírky pokrývají období od pravěku po středověk. Jižně od muzea se vyjímá Herkulova brána pocházející z 1. století před Kristem, ale najdete zde také pozůstatky římského divadla. Herkulova brána je nejstarší a nejzachovalejší římskou památkou ve městě.

Pula

Další dominantou Puly je zachovalý a bohatě zdobený Sergiův oblouk, který nechal v 1. století před Kristem vztyčit velitel římských legií Salvia Postuma Sergia. Oblouk byl původně součástí mnohem větší Zlaté brány, která však byla v 19. století zničena. Nepříliš výraznou městskou stavbou je byzantský kostelík Panny Marie Nádherné, který ukrývá fragmenty mozaik z 6. století. Zajímavá je kaple Marie Formozy, jejíž interiér byl vyzdoben mozaikami, z nichž mnohé jsou dnes umístěny v nedalekém Archeologickém muzeu Istrie.

Na náměstí zvaném Forum se nachází renesanční radnice, která byla roku 1296 vestavěna do někdejšího Dianina chrámu. Na náměstí stojí také dobře zachovalý Augustův chrám, který je po amfiteátru druhou nejvýznamnější památkou ve městě. Ukrývá lapidárium a expozici antických plastik. Pokud se z náměstí vydáte po Kandlerově ulici, dojdete ke katedrále zasvěcené Blahoslavené Panně Marii, jejíž současný vzhled pochází z přestavby v 15. století. Uvnitř katedrály je k vidění například raně křesťanský sarkofág nebo fragmenty mozaikové podlahy. Zvonice přibyla ke katedrále až roku 1671 a na její výstavbu byly použity právě kamenné bloky z amfiteátru.

Pula

V Pule si můžete prohlédnout ještě františkánský klášter s kostelem sv. Františka, který byl v románsko-gotickém vybudován ve 14. století. Velmi ceněný je zdejší polyptych, tedy obrazový celek složený ze tří i více tematických částí, který vytvořil Jakub z Puly. Pokud se chcete pokochat krásným výhledem na město a přilehlé okolí, vydejte se na nedaleký pahorek, na jehož vrcholu stojí benátská pevnost z 16. století. Od roku 1961 slouží její prostory pro Historické muzeum Istrie, které se pyšní expozicemi o 40 tisících předmětech. Schody k pevnosti vedou z ulice Castropola a pro neznalé není snadné je objevit, výlet však jistě stojí za to.

- jap -

Další články z Chorvatska:
Salona – památka na římskou éru
Císařská Opatija
Nedostupný Velebit

Článek byl zobrazen 33 662 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA