Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chorvatské ostrovy

Biševo - Brač - Cres - Čiovo - Dugi Otok - Goli Otok - Hvar - Ilovik - Ist - - Koločep - Korčula - Kornati - Krapanj - Krk - Lastovo - Lokrum - Lopud - Lošinj - Mljet - Murter - Pag - Palagruža - Pašman - Rab - Souostroví Brijuny - Silba - Susak - Šipan - Šćedro - Šolta - Ugljan - Unije - Vir - Vis

U pobřeží Chorvatska, které je v délce asi 5790 kilometrů omýváno vodami Jaderského moře, se nachází přibližně 1200 ostrovů, ostrůvků a útesů. Všechny jsou rozesety v teritoriálních vodách Chorvatska, které zaujímají plochu cca 31 000 km2. Na všech jadranských ostrovech žije v současnosti okolo 125 tisíc obyvatel.

Pokud bychom porovnali ostrovní území Chorvatska s jeho pevninskou částí, zjistili bychom, že ostrovy zaujímají výrazně menší plochu. Oproti pevnině jsou však zajímavější svým rozmístěním, členitostí pobřeží a povrchem. Většina chorvatských ostrovů má hornatý charakter, ale úrodná údolí vhodná pro zemědělství. Oblasti, které jsou chráněné před studeným větrem bóra, bývají zalesněné a zelené, naopak nechráněná místa jsou zcela holá, pustá a ostrovy v těchto místech působí nehostinně. V dávných dobách byly všechny z těchto ostrovů součástí pevniny, o čemž svědčí jejich uspořádání do skupin a také směr, kterým se táhnou. Dokladem tohoto tvrzení je také fakt, že mají totožné geologické složení jako pevnina.

Všechny chorvatské ostrovy mají středomořské klima, které se vyznačuje dlouhými a suchými léty, mírnými a deštivými zimami. Z toho důvodu a také díky úžasným přírodním předpokladům, jsou vyhledávány za účelem letní rekreace a odpočinku. Turisté na nich najdou mnohem více soukromí a klidu, než v mnohých vyhlášených turistických centrech na pevninském pobřeží Chorvatska. Navíc díky jisté izolovanosti zde mají návštěvníci ještě možnost poznat pravou atmosféru Chorvatska. Mnohá místa ještě nebyla v takové míře zasažena moderními vymoženostmi a turistickým ruchem.

Velkých ostrovů je celkem 69, ale trvale osídleno je jen 50 z nich. Ostatní jsou ostrůvky s délkou pobřeží do 10 kilometrů, útesy a tzv. hřebeny. Největším chorvatským ostrovem je Krk s rozlohou 409 km2 ležící v Kvarnerském zálivu.  Patří do vnitřního pásu skupiny Kvarnerských ostrovů, stejně jako ostrov Rab, Pag a menší ostrov Goli Otok. K ostrovům vnějšího pásu patří druhý největší chorvatský ostrov Cres s rozlohou 404 km2 a ostrovy Lošinj, Unije, Susak a Ilovik. Všechny tyto ostrovy nabízí velmi dobré podmínky pro turistický ruch.

Podél západního pobřeží Istrijského poloostrova se rozkládá souostroví Brijuni, které je tvořeno dvěma většími a třinácti menšími ostrovy. Pouze dva hlavní ostrovy Veli Brijun a Mali Brijun jsou přístupné turistům. Od roku 1984 se totiž na území ostrovů rozkládá národní park a z toho důvodu zůstala většina území neobydlená. Zdejší podnebí vytváří vhodné podmínky pro více než 700 druhů středomořského a subtropického rostlinstva.

Severodalmatské ostrovy se táhnou od severozápadu k jihovýchodu a jsou uspořádány do několika řad. Mezi sebou jsou odděleny úzkými průlivy. Na severozápadě je souostroví tvořeno ostrovy Silba, Olib, Molat, Sestrunj a Vir. Na jihovýchodě jsou pak rozesety ostrovy Pašman, Ugljan, , Žirje a Dugi otok, který je největším ostrovem tohoto souostroví. Zvláštní souostroví pak tvoří Kornati, které jsou nejčlenitějším a nejhustším souostrovím v evropské části Středozemního moře. Celkem jde o 150 vápencových ostrovů, ostrůvků a útesů, na jejichž území se rozkládá Národní park Kornati opatrující jedinečné přírodní krásy. Dalšími severodalmatskými ostrovy jsou Murter, Ist, Kaprije, Prvič, Vrgada, Krapanj, Zlarin a Žižanj. Jižní hranice severodalmatských ostrovů je tvořena mysem Ploča nedaleko městečka Rogoznica.

Mezi nejznámější Středodalmatské ostrovy patří Brač, který je zároveň třetím největším ostrovem Chorvatska. Mimořádným počtem kulturních a architektonických památek vyniká další ostrov Hvar, nabízející taktéž výborné podmínky pro vodní sporty. Skvělé ubytovací kapacity najdete na ostrůvku Čiovo lemovaném zátokami s oblázkovými plážemi. Ostrov Šolta se proslavil především včelařstvím a dnes je vyhledávaným centrem turistů. Součástí tohoto souostroví je také ostrůvek Vis známý již z období antiky. Dalšími zajímavými ostrovy jsou Biševo, Brusnik. Drevenik Veli a Drvenik Mali, Jabuka, Svetac či Šćedro. Celé toto souostroví je na severozápadě ohraničeno mysem Ploča, na jihu a jihovýchodě Korčulským a Neretvanským průlivem.

Od Pelješackého a Korčulského průlivu se směrem na jih táhnou Jihodalmatské ostrovy, které se opět dělí na vnitřní a vnější pás. Ve vnitřním pásu najdete Elafitské souostroví, které je tvořeno ostrůvky Lopud, Koločep a Šipan. Vnějším pásem se rozumí ostrůvky Korčula, Mljet, Lastovo a Palagruža. Poněkud osamoceně leží ve vodách Jadranu nedaleko Dubrovníku ostrůvek Lokrum, na němž byla vyhlášena přírodní rezervace ochraňující exotické druhy rostlin.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA