Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hvar

Hvar - informace o ostrově

Ostrov Hvar najdete ve Středodalmatských ostrovech a je nejdelším ostrovem v Jaderském moři. Měří totiž 68 kilometrů a přitom je jeho šířka v rozmezí pouhých 5 – 11 km. Má převážně hornatý vápencový povrch a nejvyšší bod ostrova tyčící se nedaleko města Stari Grad se nazývá sv. Nikola (628 m). Na tomto horském hřebenu roste dalmatská borovice, kterou kromě ostrova Brače nenajdete již nikde jinde na světě. Zatímco je jižní strana ostrova poměrně málo osídlená a strmá, na severní části leží většina turistických letovisek. Severozápad ostrova je využíván zejména k zemědělství, pěstuje se zde ovoce vinná réva a levandule, která se stala nejslavnějším artiklem. Povrch ostrova také pokrývají husté lesy a porosty macchie (stále zelený pichlavý keřovitý porost). Na ostrově roste necelých 1200 druhů středomořských rostlin. Mimořádně výhodné klimatické podmínky a krásná přímořská vegetace jsou důvodem, proč je ostrov Hvar nejoblíbenějším místem na chorvatském pobřeží. Na Hvaru je také nejvíce hodin slunečního svitu z celého Chorvatska (každý rok cca. 2725 h). Stejně jako ostrov Brač ani Hvar nemá žádné sladkovodní zdroje, a proto se sem musí voda dopravovat potrubím z pevniny.

Historie ostrova se začala psát již v mladší době kamenné. Jeskyně Grapčeva spilja je nejdůležitějším nalezištěm prehistorického období celé Dalmácie. Tamní nástěnné kresby lodí pochází z roku 2500 př. n. l. Nalezené cenné předměty jsou uloženy ve sbírkách v Hvaru, Splitu a Starém Gradu. Patří sem zejména místní keramika a mince. Na území ostrova byly také objeveny zbytky ilyrských opevněných osad tzv. gradin. Ostrov postupně osídlili jako okolní území Ilyrové, řečtí přistěhovalci, Římané a Benátčané, jejichž nadvláda trvala tři století. Benátčané se jako jediní postarali o zemědělský rozkvět oblasti a právě na jejich popud se zde začal pěstovat rozmarýn a levandule, čímž tak částečně nahradili zhroucený trh s kořením v Orientu. Dnes se tu také vysazuje šalvěj lékařská a na ostrově volně roste například myrta.

Město Hvar je správním střediskem celého ostrova a bylo sídlem benátského správce. Nyní má podobu goticko-renesančního města a v době humanismu bylo i centrem věd a umění celého ostrova. Dodnes podává svědectví o svém období slávy. Kulturním a historickým centrem je také město Stari Grad. Ostrov Hvar uspokojí i náročné příznivce výtvarného umění, protože ve zdejších kostelech a klášterech se nachází malby a plastiky významných starých mistrů. V městech Stari Grad a Hvar jsou mimo jiné i galerie moderních chorvatských výtvarníků.

Cestovní ruch se zde píše již bezmála 150 let. Už v roce 1868 zde totiž byl založen první spolek pro cestovní ruch, který se zaměřoval především na ozdravné pobyty a vůbec první hotel zde byl založen roku 1903. Dnešní ostrov je ideálním místem pro relaxaci, kulturní, zábavní a sportovní vyžití. Přímořská města Hvar, Stari Grad, Vrbovska a Jelsa jsou historická města s typickými úzkými uličkami, kostely, kláštery a muzei. Nábřeží je zde poseto útulnými hospůdkami a restauracemi. Pro turisty upřednostňující spíše klidnější místa s čistými přírodními plážemi jsou jako stvořená letoviska Světa Nedjelja, Ivan Dolac a Zavala v jižní části ostrova. Pokud vás již pobyt u moře omrzí, pak můžete za přírodními krásami vyrazit do mnoha místních odlehlých zátok nebo se vám nabízí kupříkladu lákavá možnost znovu objevit opuštěné kamenné vesničky ve vnitrozemí.


Jelsa, staré (ne)známé městečko na ostrově Hvar

Jelsa, staré (ne)známé městečko na ostrově Hvar

Chorvatský ostrov Hvar ležící ve Střední Dalmácii slibuje krásné pláže, členité pobřeží, mírné a příznivé podnebí, spoustu památek, levandulová pole a zelené vnitrozemí. Je považován za perlu Jaderského moře a mezi jeho nejoblíbenější turistická letoviska patří Hvar a Jelsa, která jsou propojena silnicí.

celý článek

 

Stari Grad – v srdci hvarských vinic

Stari Grad – v srdci hvarských vinic

Stari Grad je jedním z nejstarších měst na Jadranu a oblíbené letovisko v severovýchodní části ostrova Hvar ve Střední Dalmácii. Turisté jej vyhledávají díky hezky upraveným plážím, osamělým romantickým zákoutím, historickým památkám a četným kulturním akcím.

celý článek

 

Hvar, chorvatská Madeira nezklame!

Hvar, chorvatská Madeira nezklame!

Ostrov Hvar patří k největším a nejkrásnějším jadranským ostrovům. Jako jediný se chlubí nejvyšším počtem slunečných dnů v roce, což je samo o sobě zárukou ideální dovolené. Navíc tady pěstují jedno z nejlepších vín v Chorvatsku a všude vládne pohoda starých časů ...

celý článek

 
 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA