Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sveta Nedjelja

Sveta Nedjelja patří k nejodlehlejším místům jižního pobřeží ostrova Hvar. Leží asi 8 km západně od osady a letoviska Zavala. Rozkládá se pod nejvyšším ostrovním vrchem – sv. Nikolou a pod jeskyní, která byla obydlená už v dobách neolitu. Původně vinařská osada se bude líbit hlavně milovníkům krásné přírody, neboť zdejší malebné pobřeží nabízí řadu romantických zákoutí.

Celá tato část jižního pobřeží Hvaru je poměrně odlehlá zásluhou jediného možného přístupu, což je úzký tunel nad Zavalou. Sveta Nedjelja je ještě zapadlejší, neboť zde silnice končí. O jejím dalším pokračování se sice uvažuje, ale ekologové jsou zásadně proti. V roce 2009 byla mezi osadou Sv. Nedjelja a zátokou Dubovice dokončena jen tzv. protipožární cesta, kterou zatím využívají místní i návštěvníci. Tato docela široká makadamová cesta se hluboce zařezává do prudkého svažitého terénu a měla by sloužit výhradně včasným zásahům hasičů při požárech.

Novější výstavba se však docela rychle šíří při mořském pobřeží. Pobřeží je tu mimořádně malebné, ale divoké. Západním i východním směrem od Sv. Nedjelji tvoří pobřeží strmé skály padající přímo do moře. Dají se tu najít nádherné a romantické možnosti koupání. Letovisko Sveta Nedjelja vyhledávají především návštěvníci, kteří mají rádi klid a čisté moře.

Sveta Nedjelja je poslední vesnicí na konci cesty, která vede podél jižního pobřeží ostrova. Na jejím konci se nachází neobyčejný přírodní útvar v podobě malého ostrovního útesu. Jde ho celkem snadno obeplavat hlubokou a křišťálově průzračnou vodou. Na útesový ostrůvek vede krátký kamenný můstek z pevniny. Rozhodně se bude líbit nejen potápěčům a těm, kteří rádi skáčou do vody, ale i těm, kteří rádi fotí zajímavé přírodní úkazy.

V bezprostřední blízkosti Svete Nedjelje se nacházejí četné upravené horolezecké stezky pro volné lezení, které rádi navštěvují mnoho vyznavači tohoto sportu z celého světa. V dědince Světa Nedjelja se nachází outdoorové centrum Cliffbase. Kromě lezení se tu nabízí možnost zapůjčení mořských kajaků a surfů. Pro lezení se tu nachází více než 70 cest se stupněm obtížnosti 5a – 7c. Cesty jsou dlouhé v průměru asi kolem 30 metrů, hodně jich má i 40 a 60 metrů. Charakter lezení je ve zdejších podmínkách spíše silový a vytrvalostní v převislé nebo kolmé skále po ostrých chytech.

Nad vískou St. Nedjelja je možné si prohlédnout hned vedle ruin augustiniánského kláštera, který zanikl roku 1787 a dnes je z něj dochován jen kostelík. Původní vesnice se rozkládá trochu stranou od moře, asi 100 metrů vysoko na úpatí hory Sv. Nikola (825 m), která je nejvyšším bodem celého ostrova.

Svahy mezi osadami Sv. Nedjelja a jeho blízkým sousedem Ivan Dolac jsou domovem známé odrůdy vinné révy, z jejichž hroznů se vyrábí znamenité rubínově červené víno plavac se specifickou příchutí.  Zdejší vinice se šplhají až ke skalám horského hřebenu. Právě ze zdejší lokality získává ve vysokých vinařských soutěžích řadu ocenění místní vynikající červené víno odrůdy – plavac mali.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA