Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ostrovy Střední Dalmácie

Ostrovy Střední Dalmácie - informace o oblasti

Ostrovy Střední Dalmácie lákají návštěvníky na jedinečné možnosti koupání v průzračně čistém a teplém moři, na krásnou přírodu, všudypřítomnou zeleň a malebné oblázkové pláže. Příroda ostrovů ještě nebyla příliš dotčena zásahy člověka. Celá oblast tak nabízí ideální kombinaci odpočinku s poznáváním historie a kultury Chorvatska.

Středodalmatské ostrovy tvoří ostrovy Brač, Biševo, Čiovo, Hvar, Šćedro, Šolta a Vis. Jejich osídlení se datuje do 5. století před Kristem, kdy na nich začali zakládat svá sídla Řekové. Dnes je na ostrovech roztroušen nespočet hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit, ale i přesto zde stále najdete spoustu poklidných panenských míst. Nechybí zde však ani velmi živá letoviska s rušnými promenádami, kde je zábava v plném proudu až do ranních hodin.  Každý si tak může vybrat to, čemu dává přednost.

Na Středodalmatských ostrovech se můžete věnovat řadě sportovních aktivit, jako je třeba windsurfing, podmořský rybolov a potápění. Ostrovy jsou známé vysokým počtem slunečních dní a také skvělými klimatickými podmínkami. Letní vedra zde nebývají díky větru mistral tak úmorná jako na pevnině. Pokud zatoužíte po poznávání zdejší kultury či historie, vydejte se do některé z vesniček ve vnitrozemí ostrovů, kde na vás čeká původní lidová architektura. Domky byly ve většině případů postaveny z kamene, který se na mnoha zdejších ostrovech v minulosti těžil.

Při procházkách po ostrovech můžete narazit také na drobné kulturní památky, které jsou rozesety různě v krajině. Hezkým zážitkem bude také návštěva místních tržnic plných zeleniny a ovoce. Možná také neodoláte posezení při kávě či zmrzlině na zahrádce některé z místních restaurací či kaváren. Vyzkoušet byste měli také kvalitní ostrovní víno. Při jeho popíjení pak sledovat rybáře připravující se vydat se svou bárkou na moře.

O všech dalmatských ostrovech se říká, že jsou voňavé. Kromě bylin, citrusů může váš nos nasát také vůni některých grilovaných pochoutek linoucích se z taveren. Kdo se nechá zlákat, může v nich ochutnat to nejlepší a nejkřehčí jehněčí maso. Stáda oveček se prohánějí celé dny po zelených šťavnatých kopcích.

Ubytování na ostrovech zajišťují velké hotelové kapacity, soukromé vilky a domky s krásnou květinovou výzdobou. V současné době je již na ostrovy dováděna voda, ale vždy tomu tak nebylo. Ještě do 80. let 20. století se voda chytala do cisteren a ani kapka nesměla přijít nazmar. Jelikož na většině ostrovů nejsou žádné vodní prameny, musela se voda dovážet v cisternách na lodích. Tuto nepříjemnou situaci nakonec vyřešilo položení mohutných vodovodních potrubí na mořském dně, vedoucích z pevniny. S dostatkem vody mohla být rozšířena také hotelová výstavba. Na některé menší ostrovy se však voda v cisternách dováží dodnes.

Jelsa, staré (ne)známé městečko na ostrově Hvar

Jelsa, staré (ne)známé městečko na ostrově Hvar

Chorvatský ostrov Hvar ležící ve Střední Dalmácii slibuje krásné pláže, členité pobřeží, mírné a příznivé podnebí, spoustu památek, levandulová pole a zelené vnitrozemí. Je považován za perlu Jaderského moře a mezi jeho nejoblíbenější turistická letoviska patří Hvar a Jelsa, která jsou propojena silnicí.

celý článek

 

Stari Grad – v srdci hvarských vinic

Stari Grad – v srdci hvarských vinic

Stari Grad je jedním z nejstarších měst na Jadranu a oblíbené letovisko v severovýchodní části ostrova Hvar ve Střední Dalmácii. Turisté jej vyhledávají díky hezky upraveným plážím, osamělým romantickým zákoutím, historickým památkám a četným kulturním akcím.

celý článek

 

Ostrov Vis

Ostrov Vis

Návštěvu ostrova Vis ocení nejen milovníci moře, pláží a dobrého vína, ale také obdivovatelé přírody. Romantické zátoky s průzračně čistou vodou lemují pobřeží celého ostrova, zatímco vnitrozemí je poseto malými vinicemi, které patří k nejvyhlášenějším v Dalmácii.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA