Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Drvenik Veli

Drvenik Veli - informace o ostrově

Drvenik Veli je menší ostrůvek o rozloze 12 km2, který se vynořuje z vod Jaderského moře na severozápadě Středodalmatských ostrovů. Sousedí s ostrovem Šolta, od něhož je oddělen Šoltským průlivem a také s ostrůvkem Drvenik Mali. Na severozápadě jej od pevniny, která je vzdálená 4 námořní míle, odděluje Drvenický průliv.

Osídlení ostrova se datuje do období antiky, kdy na něm byla založena osada Tariona. Další záznamy mluví o osídlení ve 13. a také 16. století, kdy sem před atakujícími Turky utekla část pevninského obyvatelstva. Dnes na ostrově žije pouhých 245 obyvatel, kteří se živí především turistickým ruchem, dále také rybařením a pěstováním oliv, ovoce a vinné révy. Každoročně stoupá počet rekreantů, kterým obyvatelé poskytují možnost ubytování v soukromí a také stravování.

Ostrov je kopcovitý, nejvyšší bod Buhaj měří 178 metrů nad mořem. Pobřeží je velmi členité, místy skalnaté. Vyskytují se zde četné zátoky, které jsou lemovány menšími oblázkovými i písečnými plážemi. Největší zátokou je Solinska na jihovýchodě Drveniku Veli a Mala Luka na severozápadě. U východního pobřeží ostrova je rozeseto několik malých ostrůvků, jako Mali a Veli Krknjaš. Jižní pobřeží je pak lemováno ostrůvky Oruda a Mačaknar.

Jedinou obcí na ostrově je Drvenik Veliki, někdy nazývaná též Veliki Porat. Rozkládá se na severozápadním pobřeží. Ve vesničce najdete několik zajímavých památek, jako je například gotický farní kostel sv. Jiří z 16. století, který ukrývá barokní mobiliář. Nachází se zde také několik domů, které v 18. století původně patřily trogirské šlechtě. Do těchto kamenných domů jsou vezděny pozůstatky antických staveb. Další krásnou světskou památkou je barokní kostel sv. Mikuláše, který však již stojí mimo obec.

Drvenik Veli je ideální destinací na prožití klidné a příjemné dovolené. Lidé oceňují především zdejší klid, krásnou přírodu, určitou izolovanost ostrova a také velmi dobré možnosti sportovního vyžití. Věnovat se zde můžete sportovnímu rybolovu, potápění nebo jachtingu – jsou zde dobré možnosti kotvení. Jachty mohou kotvit v přístavu ve východní části zátoky, větší lodě pak uprostřed vnější části zátoky, kde je hloubka asi 30–40 metrů. Drvenik Veli má dobré lodní spojení se Splitem a městem Trogir.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA