Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vis

Vis - informace o ostrově

Ostrov Vis, který zaujímá rozlohu asi 90 km2, je nejvzdálenějším ostrovem od pobřeží Dalmácie. Přestože ostrov nemá vlastní vodní zdroje, nachází se v jeho vnitrozemí úrodná půda. Ostrov má však moderní vodní nádrž. Daří se tu nejen vinné révě, ale i olivám a ovoci. Ostrov charakterizuje členité pobřeží s plážemi a vnitrozemí s horským pásmem, jehož součástí je i hora Hum. Pobřeží ostrova Visu je plné skrytých zátok a pláží jako jsou například Gusarica, Nova Pošta nebo Velo žalo. Vrch Hum s výškou 587 metrů je nejvyšším bodem ostrova.

Ostrov byl známý již v antických dobách. Může se pochlubit bouřlivou minulostí a údobím slávy, o čemž svědčí stavby a vykopávky, které byly zařazeny do stálé sbírky vystavené v Archeologickém muzeu ve Splitu. Vis je známý nejen kulturně-historickými památkami, ale především svými přírodními krásami. Ostrovní téměř nedotčená příroda je oázou poklidu a ticha, která návštěvníkům poskytuje příjemnou dovolenou s velmi dobrými podmínkami pro sportovní aktivity a rekreaci na hřištích a kurtech.

V moři, které omývá břehy ostrova Vis, se vyskytuje neuvěřitelné množství nejrůznějších druhů ryb a mořských plodů. Na mořském dně se nachází několik atraktivních lokalit pro potápěče. Díky ideální poloze panuje na ostrově středomořské klima s příznivými teplotami i mimo hlavní sezónu. Zdejší příroda i život starousedlíků není naštěstí ještě příliš zasažen moderní civilizací a turistickým ruchem. Romantický ostrov s řadou přírodních krás, pohodová atmosféra a večerní posezení nad sklenkou vína u zapadajícího slunce zaručí návštěvníkům poklidnou relaxační dovolenou.

Ostrov má spoustu kouzelných jeskyní včetně známé Modré jeskyně na přilehlém ostrůvku Biševo. Milovníci historie sem jezdí navštívit částečně zachovalé ruiny antického divadla Thermae a také místní archeologická naleziště Martvilo a Vlaška njiva. Dobrodružně založeným cestovatelům se určitě budou líbit příjemné procházky mezi rozlehlými vinicemi, případně prohlídka pozoruhodného kláštera, který stojí na kopci Komiža. Vis si také oblíbili jachtaři kvůli četným zátokám vhodným k zakotvení.

Ostrov Vis si jako výspu řecké nadvlády vybral Dionýsos ze Syrakus a Řekové zde položili základy města Issa. Ostrov se v pozdějších letech ocitl pod dominancí Římanů, poté Byzantinců a v roce 1420 se stal územím ovládaným Benátkami. V antické Isse – nynějším Visu, je přírodně chráněný přístav, z něhož funguje trajektové spojení se Splitem.

Za dob Jugoslávie zde byla umístěna vojenská základna. Ostrov je pro turisty přístupný až od roku 1989 a je nyní průběžně znovu objevován.  Ostrov sehrál významnou roli ve 2. světové válce, kdy jej maršál Tito využíval jako základnu, ze které řídil partyzánské vojenské operace. Na ostrově se konaly stěžejní schůzky mezi partyzány, jugoslávkou exilovou vládou a spojenci. Jeskyni, kde zasedal štáb, se dodnes říká Titova. Na Visu určitě nevynechejte výlet do této skalní jeskyně Titova špilja, která se nachází zhruba v centru ostrova pod vrcholkem Hum.

Dobrým výletním tipem jsou populární okružní plavby po okolních ostrovech. Hojně je navštěvována nejen proslulá Modrá jeskyně na ostrůvku Biševo, ale také Zelená jeskyně na ostrůvku Ravnik.

Ostrov Vis

Ostrov Vis

Návštěvu ostrova Vis ocení nejen milovníci moře, pláží a dobrého vína, ale také obdivovatelé přírody. Romantické zátoky s průzračně čistou vodou lemují pobřeží celého ostrova, zatímco vnitrozemí je poseto malými vinicemi, které patří k nejvyhlášenějším v Dalmácii.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA