Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vnitrozemí Chorvatska

Chorvatské vnitrozemí

Chorvatsko se již po mnoho let řadí mezi nejnavštěvovanější evropské destinace. Také Češi si tuto zemi velmi oblíbili zejména pro její dobrou dostupnost, dostatek slunečných dní, příznivé ceny a krásnou přírodu. Ta je zde zastoupena azurovými vodami Jadranu, čistými oblázkovými plážemi, horskými masívy a všudypřítomnou vegetací.

Chorvatská republika má rozlohu 56 542 kilometrů čtverečních a hraničí s několika zeměmi. Na severu je to Slovinsko a Maďarsko, na východě SrbskoBosna a Hercegovina a na jihu Černá Hora. Celkem je možné republiku rozdělit do 21 krajů, kterým se zde říká „župy“. Ze západu je pak Chorvatsko lemováno Jaderským mořem, které je údajně nejčistší částí Středozemního moře. Teplota Jadranu se v létě pohybuje mezi 23 až 27 stupni Celsia, koupání je tak možné od května do září. Nejvíce návštěvníků do země přijíždí právě za báječným koupáním a relaxací na plážích.

Chorvatsko bylo odjakživa vyhledávaným cílem rekreantů, převážně tedy z NěmeckaRakouska a Itálie. Turistická vybavenost se v průběhu let výrazně zlepšila a návštěvníci si tak v dnešní době již mohou vybírat z pestré škály ubytovacích zařízení nejrůznějších kategorií. Během války probíhající v 90. letech 20. století sice došlo k výraznému utlumení cestovního ruchu v zemi, ale většina škod již byla napravena a Chorvatsko se ukazuje opět ve své plné kráse.


Foto: Záhřeb

Klima je v Chorvatsku velmi různorodé, ve vnitrozemí převládá mírné kontinentální počasí, v horských oblastech zase panuje počasí horské. Jadranské přímoří je teplejší a proto má převážně středomořské klima s mnoha slunečnými dny. Celkově jsou pro Chorvatsko typické mírné deštivé zimy a suchá horká léta. Nejteplejším měsícem v roce je červenec, kdy teploty na jihu země dosahují téměř k 40 stupňům Celsia. Noční teploty neklesají pod 20°C.

Chorvatsko není nijak rozměrné, ale je zemí velmi rozmanitou, která se může pochlubit množstvím přírodních krás, a to jak na pobřeží, tak i ve vnitrozemí. Rozkládá se mezi Alpami a Panonskou nížinou. Povrch je převážně hornatý, ale rozlehlá území zaujímají také úrodné nížiny, pastviny a lesy. Zdejší lesy jsou nedotčené civilizací a patří tak k nejkrásnějším v jižní Evropě. Panonská nížina je protnuta řekami DrávaSáva a Dunaj a díky úrodné půdě je považována za hlavní zemědělské centrum Chorvatska.

Nejvíce turistů každoročně směřuje k chorvatskému pobřeží, které je nesmírně členité a po celé délce je lemováno pohořím Velebit. Kdybychom měřili délku chorvatského pobřeží jen od severu na jih, zjistili bychom, že je dlouhé přibližně 600 kilometrů. Ovšem pokud k tomu připočteme i jeho členitost, rázem naměříme více než 2000 kilometrů. K Chorvatsku navíc patří ještě stovky ostrovů a ostrůvků. Těmi největšími jsou HvarKrkCres nebo Pag.


Foto: Plitvická jezera

Atraktivní jsou také poloostrovy, na severu země je to velký Istrijský poloostrov a na jihu poloostrov Pelješac. Nejvíce navštěvovanými oblastmi na chorvatském pobřeží je právě zmiňovaná Istrie, ale také Kvarner, Severní, Střední a Jižní Dalmácie. Neměli bychom opomenout ani návštěvu významných historických měst, jako je DubrovníkZadarTrogir nebo Split, která jsou dokonce zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Turisté, kteří netouží se na dovolené jen povalovat na plážích a prozkoumávat přímořské destinace, by rozhodně měli vyrazit na průzkum chorvatského vnitrozemí. I když není tak oblíbené jako pobřeží, má také svá četná lákadla. Nachází se zde například milionové hlavní město Záhřeb oplývající bohatou historií a úžasnou architekturou pocházející převážně z dob Rakouska-Uherska. V okolí Záhřebu je rozeseto množství hradů a vinic, jako například Zagorje. Úrodnou zemědělskou oblastí je Slavonie, rybáře zase přitahuje údolí Gacka. Ve vnitrozemí se rozkládají také romantické vesničky s historií sahající až do středověku, k nim patří třeba Motovun a Grožnjan. Objevíte zde krásné zámky, termální lázně a historická města. Milovníci přírody ocení množství národních parků, k těm nejnavštěvovanějším patří Národní park KornatiPlitvická jezera či Paklenica v pohoří Velebit.

Krapina je významnou archeologickou lokalitou

Krapina je významnou archeologickou lokalitou

V severní části Chorvatska se nedaleko hranic se Slovinskem nachází asi 5 tisícové městečko Krapina, které je administrativním centrem župy Krapina-zagorje. Proslavilo se především jako naleziště „Homo krapinensis“, který žil v období paleolitu. Město i se svým okolím je tak považováno za významnou archeologickou lokalitu.

celý článek

 

Mimarovo muzeum v Záhřebu

Mimarovo muzeum v Záhřebu

V centru Záhřebu se nachází Mimarovo muzeum, pojmenované podle chorvatského sběratele, obchodníka, malíře a restaurátora Ante Topiće Mimara, který mu v roce 1972 věnoval ohromnou sbírku uměleckých děl. Aby mohla být všechna jeho díla vystavena, muselo být v mohutné neorenesanční budově zřízeno celé nové – dnes Minarovo muzeum.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA