Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Počasí v Chorvatsku

Chorvatsko je oblíbenou turistickou destinací a je to z části jistě zapříčiněno také faktem, že má příjemné podnebí, které je navíc silně ovlivňováno mořem. Přestože nemá země nijak velkou rozlohu, je podnebí Chorvatska dosti různorodé. Severní pobřeží a vnitrozemí Chorvatska má znaky mírného kontinentálního podnebí, pro jižní pobřeží je charakteristické teplé středomořského podnebí a ve vyšších polohách panuje podnebí horské.

Typická jsou pro Chorvatsko dlouhá teplá léta a krátké mírné zimy. Jaro je zde ještě poměrně chladné, zatímco podzim je podstatně teplejší a může přinést ještě teplé slunečné dny. Je to způsobeno teplem, které se podařilo naakumulovat během letních měsíců a které se s podzimem uvolňuje a chladnutí vzduchu je tak zpomaleno.

počasí v Chorvatsku - Istrie
Foto: Istrie

Chorvatsko turisté nejvíce navštěvují během léta, v prázdninových měsících pak vrcholí letní sezóna. V tomto období zde panuje příjemné letní počasí, kdy se teplota vzduchu často vyšplhá až k 40 stupňům Celsia. Moře má pak ideální teplotu pro koupání a vodní sporty, pohybuje se okolo 25 °C. O něco mírnější pak bývají letní teploty na chorvatských ostrovech. Výjimkou jsou však ostrovy Hvar a Vis, které jsou považovány za nejteplejší a nejslunečnější místa v Chorvatsku.

Nejteplejším měsícem v Chorvatsku je červenec, kdy se průměrná teplota vzduchu pohybuje na 31 °C. V tuto dobu se Jaderské moře, které především v oblasti Istrijského poloostrova dosahuje hloubky pouhých čtyřiceti metrů, dokáže ohřát na teplotu mezi 23 až 26 stupni Celsia. Naopak nejchladnější je leden, ale na pobřeží průměrné teploty většinou neklesají pod 5 stupňů Celsia, většinou se drží mezi 7 až 10 stupni. Sníh se na pobřeží vyskytuje jen výjimečně, a pokud se stane, že zde nasněží, většinou sníh rychle roztaje. V průměru se sněžení v Chorvatsku objevuje na 2 dny v roce. Teplota moře v zimě neklesá pod 12 stupňů.

Co se týče slunečního svitu, tak platí, že čím jižněji se v Chorvatsku vyskytujeme, tím více si užijeme slunečního svitu. Na severu Chorvatska se délka slunečního svitu pohybuje průměrně od 7,8 do 12 hodin, ve středním přímoří od 10,7 do 12 hodin a na jihu 10,7 – 12,3 hod. Srážek spadne ročně v Chorvatsku (v závislosti na oblasti) od 600 do 3850 mm. Nejbohatší na srážky je pohoří Velebit a Gorski Kotar, naopak nejméně prší na chorvatských ostrovech a to od 500 do 1000 mm ročně. Na srážky nejbohatším obdobím je podzim, zatímco nejsušší jsou letní měsíce.

počasí v Chorvatsku - chorvatské hory
Foto: chorvatské hory

Počasí v Chorvatsku je do určité míry ovlivňováno také větry, kterých je známo hned několik druhů. Jediným příjemným větrem je však jen mistrál. Tento mírný severozápadní vítr v horkých letních měsících přináší do přímořských oblastí příjemné osvěžení a udržuje v normě vlhkost vzduchu. Většinou vane několik dní po sobě, nejsilnější je v dopoledních hodinách a ještě krátce po poledni. Druhým známým větrem je jugo, který fouká od afrických břehů a přináší silnou bouřkovou oblačnost. Je tedy spojen s vysokou vlhkostí a dusnem. Tento typ větru není příliš častý a vyskytuje se převážně v zimním období. Jedním z nejméně oblíbených chorvatských větrů je bóra, což je velice silný, suchý a studený vítr, který vane z vnitrozemí přes pobřežní hory až na pobřeží Jadranu. Vyskytuje se zejména v zimě, v létě bývá jen výjimkou. Vzhledem k tomu, že může v nárazech dosahovat síly orkánu, nedoporučuje se v době, kdy vane, provozovat vodní sporty. Dokáže znepříjemnit také plavbu na lodi a ani a pobřeží není takový den ničím příjemný. Nejčastěji se bóra vyskytuje mezi ostrovem Krk a Zadarem.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA