Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Istrie - informace pro cestovatele

Na severu Chorvatska vybíhá do vod Jaderského moře Istrijský poloostrov, který patří k nejvyhledávanějším prázdninovým cílům v Evropě. Své návštěvníky přitahuje nejen nádherným pobřežím, ale také malebnými historickými městy a živými letovisky. Členité pobřeží je lemováno oblázkovými i skalnatými plážemi omývanými křišťálovým mořem.

Dovolená na Istrii potěší všechny věkové skupiny, každý si zde přijde na své. Pláže mají většinou pozvolné svažování do moře, což ocení nejen rodiny s dětmi, ale také starší lidé či neplavci. Kdo má zájem, ubytuje se na okraji letoviska, kde najde jen klid a ničím nerušenou pohodu, kdo chce zažít rušný noční život a dostatek zábavy, ubytuje se v centru většího letoviska.

Západoistrijské pobřeží je turisty hojně navštěvováno již od druhé světové války, kdy zde vyrostlo velké množství hotelových komplexů. Celková ubytovací kapacita v oblasti tak dnes překračuje čtvrt milionu lůžek. Letoviska lemující pobřeží mají většinou vlastní obchodní síť a disponují nejrůznějšími kulturními a sportovními zařízeními i pestrou nabídkou služeb. Jsou mezi sebou propojena autobusovými linkami. Pokud byste chtěli podnikat výlety podél pobřeží a na přilehlé ostrovy, je možné k tomu využít trajekty nebo taxičluny, které vyplouvají z každého většího přístavu. Centrem západoistrijského pobřeží se stala Pula, město oplývající mnoha historickými památkami, mezi nimiž vyniká samozřejmě antický amfiteátr, který dodnes slouží pro mnohé kulturní akce. K nejpopulárnějším rekreačním střediskům v této části Istrie patří Poreč.

Limský záliv se v délce 9 kilometrů ostře zařezává do Istrijského poloostrova mezi městečky Vrsar a Rovinj. Jde o zajímavou oblast připomínající severské fjordy. Najdeme zde až 100 metrů vysoké skalní stěny, které jsou částečně porostlé makchií a listnatými stromy. Záliv je vlastně zatopenou krasovou oblastí, která pokračuje dále směrem do vnitrozemí Istrijského poloostrova.

Istrijské vnitrozemí je převážně vyprahlým a málo obydleným územím, které není turisty příliš navštěvováno. Nehodí se k dlouhodobějším rekreačním pobytům, ale je velmi atraktivní pro jednodenní výlety za poznáním historie Istrie. Ukrývá totiž opevněná městečka vystavěná na kopcích a vyvýšených místech. Dodnes si uchovala středověký ráz a v krajině působí velmi malebně. Navíc je možné se v nich seznámit s tradičním venkovským životem a jedinečnými historickými památkami. Kromě kulturního a historického bohatství najdete ve vnitrozemí také četné termální minerální prameny.

Východoistrijské pobřeží bývá často nazýváno také Kvarnerská riviéra. Rozkládá se od mysu Kamenjak na jihu až po lázeňské město Opatija ležící v Rijeckém zálivu. Jižní část pobřeží je spíše neobydlená, zatímco ta severní se může pochlubit dlouholetou turistickou tradicí. Cestovní ruch se zde začal rozvíjet v 19. století poté, co byla vybudována železniční trať vedoucí do Rijeky. Netrvalo dlouho a vyrostla městečka a letoviska jako Opatija, Mošćenička Draga nebo Rabac, která dnes poskytují kompletní turistické zázemí. Na tomto úzkém a zalesněném pruhu pobřeží, který je sevřený z jedné strany mořem a ze strany druhé pohořím Učka, si v minulosti stavěla svá honosná sídla evropská aristokracie. Většina jejich paláců byla později přestavěna a dnes slouží jako moderní hotely.

Co se týče geografické stránky, je možné Istrii rozdělit na několik částí. Bílá Istrie je tvořena bílým vápencovým krasem a zahrnuje pod sebe pohoří Učka, Ćićarija a pokračuje až ke slovinským hranicím. Jde o nejřidčeji osídlenou část Chorvatska, může za to drsné podnebí a chybějící zemědělská půda. Mezi městem Labin, mysem Savudria a Terstem se rozkládá Šedá Istrie, jejíž povrch tvoří šedá jílovitá hornina, na níž se daří vinné révě a olivovníkům. Jižněji od Savudrie začíná tzv. Červená Istrie tvořená úrodnou červenou půdou a protkaná řekami Mirna a Rasa. Jde o zemědělsky hodně využívanou oblast, právě odtud pochází převážná většina ovoce a zeleniny, kterou najdeme na stáncích snad všech istrijských letovisek.

Vrsar láká turisty na památky a romantické pobřeží

Vrsar láká turisty na památky a romantické pobřeží

Na severu Chorvatska se na okraji Limského zálivu Istrijského poloostrova rozkládá turisticky vyhledávané městečko Vrsar, které vyniká nejen svými památkami, ale také bohatými lesy, velmi členitým romantickým pobřežím a velmi dobrými možnostmi pro koupání. Díky těmto přírodním podmínkám patří k nejpříjemnějším letoviskům oblasti.

celý článek

 

Pula - na skok v istrijské metropoli

Pula - na skok v istrijské metropoli

Na jižním cípu Istrijského poloostrova se nachází město Pula, které je jedním z nejstarších měst na východním pobřeží Jadranu. Se svými 60 tisíci obyvateli však také největším městem Istrie, jeho kulturním a hospodářským centrem. Návštěvníky sem lákají hlavně pozoruhodné architektonické památky, malebné uličky starého města a pestrá kulturní nabídka.

celý článek

 

Pićan, římská obec zmáná jako Petena

Pićan, římská obec zmáná jako Petena

Malebné chorvatské město Pićan je ukryté ve vnitrozemí Istrijského poloostrova, na 350 metrů vysokém vápencovém pahorku. Tato malá středověká obec byla v dobách Římanů známá jako Petena. Od 5. století do roku 1788 byla sídlem biskupa.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA