Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vnitrozemí Istrie - informace

Vnitrozemí Istrie je působivé svým neporušeným středověkým rázem a oplývá množstvím cenným památek minulosti. Sice vyprahlé a málo obydlené vnitrozemí istrijského poloostrova není zatím u nás příliš známé, zato nabízí mnoho zajímavých cílů pro výlety ze západního i východního pobřeží.

Malebné vnitrozemí je navštěvováno turisty méně, avšak hornatá krajina, léčivé prameny, vinné stezky a středověká města postavená na kopcích z něj činí jedno z nejzajímavějších míst Chorvatska. Zejména města na kopcích nabízejí panoramatické výhledy po široké krajině a rovněž pohled na historii poloostrova.

Istrijské vnitrozemí stále více přitahuje turisty, jejichž prioritou je strávit dovolenou odpočinkem v přírodě a klidu původních istrijských měst, kde je tradiční způsob života šikovně spojen s potřebami moderních cestovatelů.

Zdejší opevněná městečka a obce vyčnívají nad okolní krajinu, neboť byly většinou vystavěny na vyvýšených místech. Jejich zachovaný středověký ráz umocňuje řada jedinečných historických památek. Starověká města a klidné obce ve vnitrozemí byla po vysídlení po druhé světové válce velmi ohrožena, ale do života se navrátila právě díky cestovnímu ruchu.

Zajímavé výlety jsou spojeny s ochutnávkami vín z proslulých vinorodých oblastí nebo s návštěvou galerií či koncertů pod širým nebem. Právě návštěva zdejších vinohradů i zemědělských usedlostí se stala již tradičním cílem výletů z hotelových aglomerací. K jejich přitažlivosti samozřejmě přispívá také ochutnávka zdejších kulinářských specialit, připravovaných před očima hostů ve starých pecích pod železným poklopem.

Ve vnitrozemských obcích se v určité dny v týdne konají místní trhy ovoce, zeleniny a vína. Pestré trhy již zaujaly důležité místo v kalendáři zdejších společenských událostí. Nejčastěji se trhy pořádají ve Žminji, největší a nejnavštěvovanější však najdete v Pazinu.

V rámci tzv. agroturistiky v poslední době výrazně stoupla ve vnitrozemí nabídka ubytování přímo v zemědělských usedlostech, která je právě zde značně rozšířená. Zajímavou nabídku využívají zejména turisté ze západoevropských zemí, a tak podmínky ubytování plně odpovídají požadavkům dnešního cestovatele.

Nabízí se tu také skvělá příležitost seznámit se s domácí istrijskou kuchyní. Širokou nabídku ubytování doprovází nezbytný a pestrý výběr stravování v zařízeních nejrůznějšího druhu. Restaurace s místními specialitami, pizzerie, snack-bary, zahradní terásky, vinárny či vinné sklípky (konoby), případně cukrárny (slastičarny) zde najdete skutečně téměř na každém kroku.

Vnitrozemí Istrie je známé i díky výbornému olivovému oleji, který získal různá světová ocenění. V gastronomické nabídce patří čestné místo i lanýžům. Tuto delikatesu je možné najít v istrijských lesích a ve zdejších restauracích ji umí výborně připravit.

Ve vnitrozemských městečkách, například v Galežaně a Bale a částečně i v Rovinji a v Pule se udržel archaický, těžko srozumitelný dialekt zvaný istro-románský. Podle názoru většiny vědců je to směs jazyka původních zdejších obyvatel, ilyrského kmene Histrijců či Histrů, a latiny, tedy jazyka Římanů.

Po Ilyrech tu zůstalo ještě jedno prokazatelné dědictví. Jsou to „kažuni“, což jsou malé kamenné domečky kruhového půdorysu. Postaveny jsou z lomového kamene nasucho bez malty. Zemědělci v Istrii i jinde v přímoří je staví jako ochranu před nepohodou a jako úschovnu zemědělského nářadí. V Istrii se jich nachází ještě dnes několik tisíc.

Nejlépe zachovalý středověký celek Istrie je Motovun na okraji údolí Mirna. Městské centrum je obehnáno vysokými hradbami ve třech obranných prstencích, z nichž je krásně vidět do všech stran. Každá motovunská budova je kulturní památkou a celé město je vlastně muzeum. Toto krásné městečko každoročně navštíví vysoký počet návštěvníků, protože je místem konání mezinárodního filmového festivalu Motovun Film festival.

Pro návštěvu lze doporučit i středověké městečko Groznjan, které ožilo díky zvukům hudebních nástrojů mladých hudebníků z celého světa. Ve středověkém městečku Vodnjan mimo jiných dalších památek a paláců, přitahuje pozornost turistů obrovský župní kostel. Sv. Blažeje – ochránce města.

Ve starém městě Labinu se tradičně na konci léta koná Středomořské sochařské sympozium kamenných soch. V Labinu dále najdou návštěvníci četné paláce a muzeum, ve kterém je mimo archeologických a etnologických sbírek k vidění i rekonstrukce uhelného dolu ve skutečné velikosti.

Pićan, římská obec zmáná jako Petena

Pićan, římská obec zmáná jako Petena

Malebné chorvatské město Pićan je ukryté ve vnitrozemí Istrijského poloostrova, na 350 metrů vysokém vápencovém pahorku. Tato malá středověká obec byla v dobách Římanů známá jako Petena. Od 5. století do roku 1788 byla sídlem biskupa.

celý článek

 

Gračišče, starobylá vesnice na Istrii

Gračišče, starobylá vesnice na Istrii

V samotném středu chorvatského poloostrova Istrie se na návrší uprostřed lesů a vinic rozkládá starobylá vesnice Gračišče, pyšnící se několika gotickými a renesančními domy. Má své jedinečné a neopakovatelné kouzlo, které vás naprosto pohltí.

celý článek

 

Svetvinčenat

Svetvinčenat

Ve vnitrozemí Istrijského poloostrova se nachází historické městečko Svetvinčenat, které dostalo název podle románského kostela sv. Vincenta ze 12. století. Hradbami opevněná vesnice byla na zdejším nevelkém pahorku postavena již v 10. století.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA