Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Baredine - informace o jeskyni

Jeskyně Baredine, chorvatsky Jama Grotta Baredine, je nejvýznamnější krasovou jeskyní na Istrijském poloostrově, ne-li v celém Chorvatsku. Jeskyně leží ve vnitrozemí zhruba 8 km od města Poreč nedaleko obce Nova Vas. Je to významná lokalita macaráta jeskynního (endemického obojživelníka), který je chráněným druhem.

Tajuplná hra přírody vykouzlila podzemní svět jeskyně Baredine divukrásné nádhery. Několik tisíc let vznikal propojený systém složitých cest a podzemních prostor. V jedné části jeskyně se návštěvníci dostanou nad 4 m širokou propast, která je hluboká 66 m.

Návštěvník během 40 minutové prohlídky sestoupí 60 metrů pod povrch a postupně projde celkem pěti komorami. Jeskyně je dostatečně prostorná a trasa je dlouhá asi 300 metrů. Vrátit se musíte stejnou cestou, protože jeskyně má jen jeden vchod.

Jeskyně se pomalu svažuje a rozšiřuje a během prohlídky průvodce návštěvníky seznámí s informace o vzniku celého jeskynního komplexu. Například pro jeskyně této oblasti je charakteristický typicky úzký komín. Je možné zkontrolovat na teploměru, zda je na něm skutečně avizovaná stálá roční teplota 14 °C. 

Na konci jeskyně (v její spodní části) je možné spatřit na dně mělkého jezírka exemplář vzácného jeskynního macaráta. Je sice jediný, ale nádherný. Tento jedinec má nějakých 15 až 20 cm, je dost štíhlý s velmi výrazným růžovobílým zbarvením. Většinou je nehybný a až na zasvícení baterky se začne pomalu pohybovat. Dospělci dosahují velikosti kolem 20 až 25 cm, včetně ocasu, vzácně mohou dorůst i 35 cm. Mladí pohlavně dospívají v 7 letech a dožívají se 30 až 40 let, výjimečně 100 let. Macaráti jsou například schopni přežít i při teplotách nad 30 °C, ale i v teplotách okolo bodu mrazu. Při vystavení světlu macaráti tmavnou až úplně zčernají, jsou-li pak přeneseni do tmy, opět se zabarví do světle růžové.

Macaráti jsou všeobecně na územích výskytu velice chráněni, o čemž v jeskyni svědčí fakt, že přes celé plochy jezírek byly nataženy kovové sítě, které mají macaráty chránit před nenechavými a příliš zvědavými návštěvníky.

Výskyt jeskyně je znám od nepaměti, ale pro veřejnost byla zpřístupněna teprve v roce 1995. Jeskyně je otevřena od dubna do konce října od 9.30 do 18.30 hodin. Teplota v jeskyni se pohybuje okolo 14 °C a její celková hloubka je okolo mínus 82 m od úrovně moře. Po návratu z hlubin jeskyně mohou turisté na povrchu navštívit muzejní výstavu zemědělských strojů, případně se přihlásit na speleologickou výzkumnou cestu trvající několik hodin. Místní jeskyňáři ji pro zájemce pořádají jedenkrát denně. V okolí je ještě několik jeskyň přístupných pouze se speleology ze spolku Proteus, s jehož členy je možné návštěvu domluvit.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA