Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Grožnjan - informace o letovisku

Grožnjan je obec nacházející se ve střední části Istrie, asi 24 km východně od Umagu. Je malebně rozložená na kopci nad údolím řeky Mirny. Středověké městečko Grožnjan se vypínalo na návrší 228 metrů vysokém již v antických dobách. Tehdy neslo jméno Graeciniana – Grisignana. V polovině 14. století se stalo součástí Benátské republiky, neboť ho v roce 1358 koupili Benátčané od barona Reiffenberga. Od té doby bylo administrativním a vojenským střediskem pro západní Istrii.

Město bylo v minulosti obehnáno silnými hradbami. Z historického jádra městečka se do současnosti zachovaly jen věž, části hradeb a dvě brány. Uvnitř hradeb stojí barokní kostel sv. Víta a sv. Modesta, který zdobí nádherný oltář a mramorový chór. Byl vybudován ve 14. století, ale do barokní podoby byl upraven až kolem roku 1770. V jeho blízkosti stojí další dva menší kostelíky založené ve 14. století zasvěcené sv. Rochovi a sv. Martinovi.

Za pozornost jistě stojí prohlídka interiéru renesančního kostela sv. Kosmy a Damiána z roku 1554. Představené atrium včetně interiéru kostela se dočkaly obnovy v roce 1986. Z této doby se datují také fresky, které zde vytvořil Ivan Lovrenčič. Na hlavním náměstí se nachází také renesanční městská lodžie z 16. století. Nedávno prošla rekonstrukcí a dnes se v ní pořádají akce s uměleckým zaměřením. Ke škodě - zdejší zámek (kaštel) z 12. století využit stále není. Dnes opuštěný zámek rodiny Birianiů ze 14. století býval střediskem benátské správy pro severní Istrii.

Nejtěžší chvíle zažilo město po 2. světové válce, protože téměř celé jeho italské obyvatelstvo bylo vystěhováno. V pozdějších letech se však Grožnjan stal útočištěm řady chorvatských umělců. Od roku 1965 bylo město vyhlášeno Městem umělců. Současní umělci tu tvoří a vystavují svá díla v nejrůznějších galeriích a ateliérech.

Grožnjan je proslulý svým nadšením pro kulturu a inteligentní zábavu. V letních sezónách tu pobývá nastálo mnoho hudebníků a výtvarníků, ve městě se pořádají nejrůznější koncerty a konají se zde mezinárodní hudební akce. Mimo jiné se tu také koná například Letní hudební škola, hraje se tu divadlo, učí se hře na jednotlivé hudební nástroje a odevšud zní etno a jazzová hudba.

V místě se nachází také vynikající restaurace, kde se hosté dočkají vynikajících chorvatských specialit. Stejně jako v Bale a ve Vodnjanu, i zde se do dnešních dnů uchoval archaický istro-románský dialekt, který je směsí jazyka původních zdejších obyvatel, Ilyrů a latiny a jazyka Římanů. Místní starousedlíci si kromě jazyka uchovávají také určité staré zvyky a obyčeje.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA