Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pazin - informace o letovisku

Pazin je chorvatské město, které se nachází v centru poloostrova Istria, a které se vypíná na náhorní plošině obklopené kopci, lesy a údolími. Právě díky výhodné strategické poloze Pazinu, z něj vedou cesty ke všem městům na Istrii. První písemné zmínky o městečku pod názvem Castro Pisino se datují z roku 983, kdy je zmíněno jako majetek portského biskupa.

Dominantou Pazinu je mohutný hrad z 9. století, který se vypíná nad 120 metrů hlubokou strží Fojba, v níž mizí Pazinský potok. Traduje se, že propast inspirovala Danta k popisu Brány pekel. Strategicky výhodná poloha města i hradu umožňovala jeho pánům mít kontrolu nad hlavními obchodními stezkami poloostrova. Ve 14. století přešel Pazin do rukou Habsburků, kteří jej darovali rodině Montecuccoliů jako odměnu za služby ve válce proti Turkům.

Hrad byl v průběhu 13. až 16. století několikrát přestavován. V 16. století, kdy k hradu patřila řada dalších okolních obcí, Pazin vzkvétal nejvíce. Současný půdorys hradu pochází právě z tohoto období, kdy přibyla křídla a mohutná věž. Do věže se vstupuje bránou v průčelí z roku 1786. Dnes má na hradě sídlo Muzeum Pazinu a okolí s bohatými archeologickými i etnografickými sbírkami orientované převážně na historii zemědělství a rybářství na poloostrově. Součástí expozice je i pozoruhodná sbírka zvonů, jejichž původ je z istrijských kostelíků. V letních měsících se na nádvoří hradu konají nejrůznější koncerty.

Nad starým náměstím stojí františkánský klášter s kostelem, který byl vystavěn v pozdně gotickém slohu roku 1477. Z tohoto období se zachoval presbytář.  Budova kláštera sloužila od roku 1899 jako první gymnázium v Istrii, ve kterém se vyučovalo chorvatsky.

Významnou historickou památkou Pazinu je románský kostel sv. Mikuláše založený v 13. století a kolem roku 1714 upraven barokně. Interiér kostela ukrývá goticko-renesanční fresky, jejichž autorem je neznámý jihotyrolský malíř. Před kostelem stojí dvě sochy Panny Marie a na fasádě je možné vidět sochu sv. Mikuláše.

Pazin

Pazin

V geografickém středu chorvatského poloostrova Istrie se na náhorní plošině obklopené kopci, lesy a údolími rozkládá městečko Pazin, které je administrativním a hospodářským centrem oblasti. Právě díky jeho výhodné poloze, se z něj dostanete ke všem městům na Istrii.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA