Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Severní Dalmácie

Severní Dalmácie - informace o lokalitě

Přibližně mezi městy Karlobag a Šibenik se rozkládá oblast zvaná Severní Dalmácie, která se skládá ze dvou poměrně odlišných částí. Tato přírodní odlišnost měla značný vliv na osidlování území, vznik měst a obcí v tomto kraji.

Severní část pobřeží Severní Dalmácie mezi městy Karlobag a Novigradským mořem je jen velmi málo členitá, skalnatá a pustá. Nenachází se zde téměř žádná vegetace a horský masív pohoří Velebit zde sahá až k moři. Proto zde najdeme jen malé rybářské osady, které jsou od sebe mnohdy vzdáleny i několik desítek kilometrů. Letovisek je zde opravdu pomálu a nenachází se zde ani žádná větší města. Tuto nehostinnou oblast zakončuje město Zadar, které je z turistického hlediska velmi zajímavým cílem.

Oproti tomu jižní část Severní Dalmácie rozkládající se od Novigradského moře až po město Šibenik, je více rovinatá a také porostlá vegetací. Zde již najdete větší města i četná letoviska, která jsou vyhledávaná pro své ideální podmínky pro vodní sporty. Jsou lemována borovými lesy a vynikají oblázkovými plážemi, které mají většinou pozvolný vstup do moře. K těm menším a klidnějším letoviskům patří například Sukošan, Pakoštane, Tribunj, Sveti Filip i Jakov, Starigrad a další.

Pokud však hledáte rušnější destinaci s dostatkem sportovního, zábavního i společenského vyžití, navštivte turistická centra jako Primošten, Zaton, Biograd na Moru, Vodice či Crvena Luka. Jestliže rádi poznáváte dalmatskou historii, nevynechejte návštěvu města Šibenik, které je bohaté na kulturně-historické památky a díky své katedrále je dokonce zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Součástí Severní Dalmácie jsou také četné ostrovy vynořující se z vod Jaderského moře. Patří sem ostrovy Ugljan, Olib, Vir, Dugi otok, Ist, Pašman, Molat, Silba, Prvić, Kornati, Murter, Kaprije, Krapanj, , Žirje a několik dalších menších ostrovů. Na ostrovech vládne poklidná atmosféra a vy si můžete užívat čistých pláží lemovaných borovicemi, koupání v azurovém moři a příjemných slunečních paprsků. Milovníci přírody mohou v Severní Dalmácii navštívit některé z národních parků, jako je Paklenica, Kornati nebo Krka. Pokud se věnujete potápění, budou pro vás zdejší vody velkým lákadlem.

Kornati - národní park

Kornati - národní park

Národní park souostroví Kornati byl vyhlášen v roce 1980 jako pátý tehdy jugoslávský národní park. Začala se zde budovat organizační a materiálně-technická základna pro rozvoj cestovního ruchu. Byl však kladen důraz na to, aby se tento rozvoj nijak nedotkl a nenarušil přírodu a jedinečný svět flóry a fauny, jak na moři, tak i na samotných ostrovech.

celý článek

 

Primošten - město na ostrově i pevnině

Primošten - město na ostrově i pevnině

„Přiblížen mostem, přemostěn“ - to je doslovný překlad názvu městečka Primošten, které patří k nejkrásnějším chorvatským destinacím. Název přesně vystihuje polohu města, rozkládá se totiž na ostrůvku, který je spojen s pevninou mostem a hrází.

celý článek

 

Šibenik – Krešimírovo město

Šibenik – Krešimírovo město

V Šibenickém zálivu se nedaleko ústí řeky Krky do moře rozkládá Šibenik, který je nejstarším chorvatským městem na pobřeží Jadranu. Součástí města je velký přístav, proto se stalo důležitým dopravním i turistickým střediskem regionu Severní Dalmácie.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA