Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Primošten - město na ostrově i pevnině

„Přiblížen mostem, přemostěn“ - to je doslovný překlad názvu městečka Primošten, které patří k nejkrásnějším chorvatským destinacím. Název přesně vystihuje polohu města, rozkládá se totiž na ostrůvku, který je spojen s pevninou mostem a hrází.

Primošten leží v nejjižnější části severní Dalmácie, mezi zátokami Luka Primošten a Raduča. Osídlení oblasti se datuje až do pravěku, později se zde usadili Bosňané prchající před tureckými vojsky. V období nadvlády Benátčanů bylo město obehnáno hradbami, které měly odrazit případné útoky nepřátel. V období druhé světové války byl Primošten hodně poškozen, ale posléze se jej podařilo obnovit.

Primoštan

Historickému jádru města dnes dominuje kostel sv. Jiří z 15. století, který ve svém interiéru ukrývá nádhernou ikonu Panny Marie na stříbrné desce a také barokní oltář. V 18. století byl svatostánek rozšířen a barokně upraven. Od kostela se naskýtá krásný výhled na celé město a moře s nedalekými ostrůvky. Hned za mostem se na pevnině nachází kaplička sv. Rocha z roku 1680. Do dnešních dní se podařilo dochovat několik původních rybářských domů a část hradeb s velkou vstupní bránou.

Primošten

Kdysi býval Primošten rybářskou vesničkou na malém ostrůvku, dnes je oblíbeným cílem místních i zahraničních turistů. Panuje zde příjemná atmosféra, domácí prostředí, lákavé jsou malé klidné oblázkové pláže a především krásné historické jádro. Mnozí návštěvníci považují Primošten za nejhezčí chorvatské letovisko. Vyrostlo zde mnoho útulných penzionů a apartmánů, ze kterých to není daleko na pláž, ani za zábavou. Na dosah je tak každému mnoho restaurací, pizzerií, kaváren a cukráren a také řada obchodů se suvenýry, bižuterií a zlatem.

Primošten

Místní obyvatelé se živí tradičně rybářstvím, pěstováním ovoce a zeleniny. Značné příjmy jim v posledních letech přináší také cestovní ruch. Proslulé jsou primoštenské vinice, z nichž pochází výborné červené víno značky Babić. Primošten je také městem, které tkví na dodržování tradic a obyčejů, což se projevuje i na oblečení místních obyvatel. Každoročně se zde konají nejrůznější slavnosti, z nichž nejznámější je pravděpodobně lidová slavnost konaná 28. července jako pocta Panně Marii.  Neobvyklá je v tom, že procesí neprochází ulicemi města, ale pluje na otevřeném moři. Přesto se ho účastní desítky lodí a člunů.

Primošten

V okolí Primoštenu se nachází několik ostrůvků, které jsou porostlé olivovníky a nabízejí skvělé možnosti pro koupání a potápění. Místní zátoky Vela a Mala Raduča, Primošten a Peleš jsou ideální pro rekreaci u moře. Pláže na severní straně ostrova jsou oblázkové s pozvolným vstupem do moře, což ocení zejména rodiny s dětmi. Jižní strana nabízí zase kamenité přírodní pláže, místy s vybetonovanými plochami. Na některých místech je však pobřeží i divočejší, lemované skalnatými útesy. Na přilehlém ostrůvku Smokvica je naturistická pláž. Všudypřítomný borový les poskytuje ochranu před sluncem.

Oblíbené lokality v Chorvatsku

DubrovníkPulaSplitostrov Bračostrov Hvarostrov Korčula

Zajímavé články z Chorvatska

potápění v ChorvatskuOmiš

- jap -

Článek byl zobrazen 40 731 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA