Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Střední Dalmácie

Střední Dalmácie patří mezi nejnavštěvovanější oblasti Chorvatského pobřeží. Oblast začíná za městem Šibenik a končí někde před deltou Neretvy. Rozkládá se na severozápadě od Trogiru až po jihovýchodně položené městečko Ploče. Historickým a kulturním centrem Střední Dalmácie je město Split s řadou cenných historických památek.

Na středodalmátských ostrovech a pobřeží založili některá svá sídla Řekové už v 5. století před Kristem. Sám císař Dioklecián byl dalmatského původu. Nechal v této oblasti vybudovat ohromný palác, kolem kterého vzniklo středověké město Split. Toto území rovněž v minulosti vynikalo v kamenictví, a to zejména zásluhou bohatých zdrojů kamene. Právě proto pocházejí nejslavnější kameníci právě ze Střední Dalmácie. Jejich nejproslulejší pýchou je portál katedrály v Trogiru. Dalmátská sídla se vyznačují přirozeným koloritem kamenných domů, které splývají s přírodou.

Kraj je bohatý na bujnou vegetaci a vysoký počet hodin slunečního svitu. Nikde jinde na Jadranu nesvítí slunce tak intenzivně jako právě v Dalmácii. Všudypřítomnou zeleň tvoří hlavně borovice, ale i další rostliny a dřeviny, které zde byly uměle vysazeny. Horské masivy Kozjak, Mosor a Biokovo poskytují pobřeží ochranu před studenými větry z vnitrozemí. Na Makarské riviéře a na ostrovech Brač a Hvar najdou návštěvníci ideální přírodní podmínky a celou řadu dobře vybavených rekreačních zařízení. Pro příznivce aktivní dovolené přibylo v letoviscích množství sportovních středisek a půjčoven sportovního nářadí. Oblast je hojně vyhledávána surfaři.


Autor: Rüdiger Reichle

Celá oblast nabízí ideální kombinaci nádherného koupání a slunění s poznáváním historie. Velmi pěkné pláže se milovníkům koupání nabízí na Zlatnim Ratu na Brači, na ostrovech Hvar, Šolta a Vis nebo na dlouhém pobřeží u Makarské. Výhodná poloha střední Dalmácie nabízí spoustu míst k navštívení a možností podniknout nejrůznější výlety. Své kouzlo má historické jádro Šibeniku nebo známé vodopády řeky Krky. Zájemci adrenalinových aktivit si mohou zajet na koňské dostihy do městečka Sinj nebo zkusit safari na kánoích nebo kajacích. Rozhodně by návštěvníci neměli vynechat výjimečné krasové jevy Modrého a Červeného jezera u městečka Imotski.

Po ekologické stránce je Dalmácie velmi zachovalou oblastí, o čemž svědčí vysoký počet územních celků s různým stupněm ochrany přírody. Na jejím území se nacházejí čtyři národní parky – Krka, Kornatské ostrovy, Mljet a horská Paklenica, kde pookřeje srdce každého milovníka přírody.

Střední Dalmácie je lehko dostupná leteckou dopravou, neboť letiště je ve Splitu a na ostrově Brač. Je snadno dosažitelná také autem po nové dálnici ze Záhřebu do Splitu. Ostrovní část střední Dalmácie je s pobřežím spojena četnými trajekty, které jezdí zejména ze Splitu několikrát denně.


Autor: Curtis James

Split – sídlo císaře Diokleciána

Split – sídlo císaře Diokleciána

Mezi Kaštelským zálivem a Splitským průlivem se na malém poloostrově rozkládá Split, který je největším městem na chorvatském pobřeží. Toto dvousettisícové město je hlavním hospodářským, průmyslovým a dopravním střediskem Dalmácie. Nachází se zde také jeden z nejdůležitějších přístavů v zemi.

celý článek

 

Jelsa, staré (ne)známé městečko na ostrově Hvar

Jelsa, staré (ne)známé městečko na ostrově Hvar

Chorvatský ostrov Hvar ležící ve Střední Dalmácii slibuje krásné pláže, členité pobřeží, mírné a příznivé podnebí, spoustu památek, levandulová pole a zelené vnitrozemí. Je považován za perlu Jaderského moře a mezi jeho nejoblíbenější turistická letoviska patří Hvar a Jelsa, která jsou propojena silnicí.

celý článek

 

Gradac s vůní levandule

Gradac s vůní levandule

Gradac je nejjižnější turistickou osadou na Makarské riviéře ležící přibližně v polovině cesty mezi Splitem a Dubrovníkem. Malebné městečko Gradac je umístěno na mírných svazích Biokova, zarostlých olivovníky a borovicemi, poblíž ústí řeky Neretvy.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA