Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Střední Dalmácie

Střední Dalmácie patří mezi nejnavštěvovanější oblasti Chorvatského pobřeží. Oblast začíná za městem Šibenik a končí někde před deltou Neretvy. Rozkládá se na severozápadě od Trogiru až po jihovýchodně položené městečko Ploče. Historickým a kulturním centrem Střední Dalmácie je město Split s řadou cenných historických památek.

Na středodalmátských ostrovech a pobřeží založili některá svá sídla Řekové už v 5. století před Kristem. Sám císař Dioklecián byl dalmatského původu. Nechal v této oblasti vybudovat ohromný palác, kolem kterého vzniklo středověké město Split. Toto území rovněž v minulosti vynikalo v kamenictví, a to zejména zásluhou bohatých zdrojů kamene. Právě proto pocházejí nejslavnější kameníci právě ze Střední Dalmácie. Jejich nejproslulejší pýchou je portál katedrály v Trogiru. Dalmátská sídla se vyznačují přirozeným koloritem kamenných domů, které splývají s přírodou.

Kraj je bohatý na bujnou vegetaci a vysoký počet hodin slunečního svitu. Nikde jinde na Jadranu nesvítí slunce tak intenzivně jako právě v Dalmácii. Všudypřítomnou zeleň tvoří hlavně borovice, ale i další rostliny a dřeviny, které zde byly uměle vysazeny. Horské masivy Kozjak, Mosor a Biokovo poskytují pobřeží ochranu před studenými větry z vnitrozemí. Na Makarské riviéře a na ostrovech Brač a Hvar najdou návštěvníci ideální přírodní podmínky a celou řadu dobře vybavených rekreačních zařízení. Pro příznivce aktivní dovolené přibylo v letoviscích množství sportovních středisek a půjčoven sportovního nářadí. Oblast je hojně vyhledávána surfaři.


Autor: Rüdiger Reichle

Celá oblast nabízí ideální kombinaci nádherného koupání a slunění s poznáváním historie. Velmi pěkné pláže se milovníkům koupání nabízí na Zlatnim Ratu na Brači, na ostrovech Hvar, Šolta a Vis nebo na dlouhém pobřeží u Makarské. Výhodná poloha střední Dalmácie nabízí spoustu míst k navštívení a možností podniknout nejrůznější výlety. Své kouzlo má historické jádro Šibeniku nebo známé vodopády řeky Krky. Zájemci adrenalinových aktivit si mohou zajet na koňské dostihy do městečka Sinj nebo zkusit safari na kánoích nebo kajacích. Rozhodně by návštěvníci neměli vynechat výjimečné krasové jevy Modrého a Červeného jezera u městečka Imotski.

Po ekologické stránce je Dalmácie velmi zachovalou oblastí, o čemž svědčí vysoký počet územních celků s různým stupněm ochrany přírody. Na jejím území se nacházejí čtyři národní parky – Krka, Kornatské ostrovy, Mljet a horská Paklenica, kde pookřeje srdce každého milovníka přírody.

Střední Dalmácie je lehko dostupná leteckou dopravou, neboť letiště je ve Splitu a na ostrově Brač. Je snadno dosažitelná také autem po nové dálnici ze Záhřebu do Splitu. Ostrovní část střední Dalmácie je s pobřežím spojena četnými trajekty, které jezdí zejména ze Splitu několikrát denně.


Autor: Curtis James

Jelsa, staré (ne)známé městečko na ostrově Hvar

Jelsa, staré (ne)známé městečko na ostrově Hvar

Chorvatský ostrov Hvar ležící ve Střední Dalmácii slibuje krásné pláže, členité pobřeží, mírné a příznivé podnebí, spoustu památek, levandulová pole a zelené vnitrozemí. Je považován za perlu Jaderského moře a mezi jeho nejoblíbenější turistická letoviska patří Hvar a Jelsa, která jsou propojena silnicí.

celý článek

 

Trogir - perla střední Dalmácie

Trogir - perla střední Dalmácie

Malebné a starobylé město Trogir ležící západně od Splitu je vyhledávaným rekreačním střediskem oblasti Střední Dalmácie. Historické jádro Trogiru se rozkládá na ostrůvku, který je s pevninou a dalším ostrůvkem Čiovo spojen krátkým kamenným a zvedacím mostem.

celý článek

 

Split – sídlo císaře Diokleciána

Split – sídlo císaře Diokleciána

Mezi Kaštelským zálivem a Splitským průlivem se na malém poloostrově rozkládá Split, který je největším městem na chorvatském pobřeží. Toto dvousettisícové město je hlavním hospodářským, průmyslovým a dopravním střediskem Dalmácie. Nachází se zde také jeden z nejdůležitějších přístavů v zemi.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA