Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kvarnerská riviéra - informace

Kvarnerská riviéra patří do většího celku, kterým je poloostrov Istrie. Rozkládá se na jeho východním pobřeží, které omývají vody Rijeckého a Kvarnerského zálivu. Kvarnerská riviéra je úzká část pobřeží, nad kterým se vypínají svahy masivu Učka a dále Velebitu. Při pobřeží leží řada letovisek, která jsou využívána k rekreaci již více než sto let.

Samotná Kvarnerská riviéra začíná na jihu poměrně mladým letoviskem Duga Uvala a končí Opatijí, což je věhlasné lázeňské město s dlouholetou tradicí. Pobřeží má výrazně jiný ráz než sousední Istrie a než Dalmácie. Pokud jde o cestovní ruch, nejsou zde velké turistické aglomerace, které běžně najdeme na západoistrijském pobřeží. Letoviska jsou spíše menší a mají poklidnější ráz a jsou zaměřena především na rodinnou rekreaci.

V proslulé Opatiji, vystavěné v lázeňském výstavním stylu konce minulého století, se kdysi scházely významné osobnosti politiky a kultury jako například císař František Josef, Gustav Mahler nebo A. P. Čechov. Před 1. světovou válkou to bylo módní letovisko Rakousko-Uherského mocnářství a dodnes zůstává jedním z nejoblíbenějších pro své velmi příznivé klima. Všechna místa na této riviéře získala oblibu především pro zimní pobyty a právě v zimě se tu scházela aristokratická smetánka z celé Evropy.

Smutnější období zažila riviéra po první světové válce, kdy se Itálie zmocnila skoro celé Istrie včetně Kvarnerské riviéry. Místní střediska ztratila ze svého aristokratického lesku a přišla tak o dřívější bohatou klientelu. Po 2. světové válce se však toto území opět stalo součástí Chorvatské svazové republiky v rámci Jugoslávie. Výjimku tvořila jen malá část na severu, která byla přiřazena ke Slovinské svazové republice. Hlavní letovisko Kvarnerské riviéry – Opatija poté navázala na starou tradici a do oblasti přicházeli noví klienti.

Kvarnerská riviéra patří pro svou polohu k vyhledávaným letoviskům s příjemným podnebím a bohatou středomořskou vegetací. Je však limitována jen úzkým pruhem pobřeží, kde není příliš místa pro další novou výstavbu. Popularita tohoto místa a především rozmach cestovního ruchu však vyvolal obnovu stávajících letovisek a v menší míře i stavbu nových středisek jako například Rabac, který se prudce rozrostl. Dostatku prostoru využívají i nové kempy, které vznikly v krásném přírodním prostředí nového letoviska Duga Uvala, které ve výstavbě nic neomezuje.

Pro svou bohatou historii a nádherné přírodní podmínky se všeobecně předpokládá, že tato oblast je pro cestovatele finančně náročná, ale není tomu tak. Samozřejmě luxusnější hotely a jejich služby se pohybují ve vyšších cenových relacích, ale je poměrně snadné si zde najít a vybrat jednodušší formy ubytování. Pokud se spokojíte se skromnějšími podmínkami, pak není cenový rozdíl mezi Kvarnerskou riviérou a ostatními oblastmi příliš velký.

V severní části riviéry je koupání trochu omezeno nepříliš velkými rozměry pláží a koupališť, která jsou často součástí hotelových zařízení. Většina pláží s hrubým pískem a drobnými oblázky je velmi hezká. Naproti tomu jsou jižní letoviska proslulá svými výbornými podmínkami pro koupání na příjemných plážích s oblázky a hrubým pískem. Pláže jsou tu místy i uměle rozšířeny. Je možné tu provozovat nejrůznější sportovní aktivity a vedou především vodní sporty od potápění, přes jachting a jízdu na vodních lyžích až k podmořskému rybolovu.

Právě jih Kvarnerské riviéry se vyznačuje kvalitním životním prostředím. Dokazuje to výskyt vzácné fauny, protože tu volně žijí supi, sokoli, orli a jiní zástupci pernaté živočišné říše. Dalším ukazatelem, který podporuje vzrůstající oblibu této oblasti je velmi rozmanitá vegetace se subtropickými a středomořskými druhy ve zdejších zahradách a parcích včetně nádherných lesů na svazích Učky nad riviérou. Právě díky masívu Učky vděčí oblast za mírné podnebí a za fakt, že zadržuje nepříznivé povětrnostní vlivy z drsnějšího vnitrozemí.

Horský masív Učka je skvělým prostředím pro krátké či delší vycházky  v krásné přírodě zdejších jehličnatých lesů plných vůně pryskyřice. Milovníci náročnějších výstupů mohou vystoupit až na nejvyšší vrchol Učky, horu Vojak (1 396 m). Za námahu se zde nabízí nádherný rozhled, jeden z nejkrásnějších v širokém okolí, když jsou vidět italské Dolomity, slovinské Julské a Kamnické Alpy. A komu se nechce až tak vysoko, může využít množství značených tras k neméně příjemným výletům do těchto hor.

Turisté v této oblasti najdou bohaté možnosti zajímavých výletů do přilehlého vnitrozemí Istrijského poloostrova, na ostrovy Cres či Krk a nelze opomenout krásy národního parku Risnjak. Atraktivní jsou také lodní výlety do nepříliš vzdálených Benátek spojených s prohlídkou tohoto zajímavého města. Výchozím bodem všech výletů bývá obvykle Opatija.

Barban

Barban

Na jihovýchodě Istrijského poloostrova se rozkládá malebné městečko Barban, které je centrem Barbanské riviéry táhnoucí se podél dlouhého klikatého zálivu. Samotné městečko však neleží přímo na pobřeží, ale pár kilometrů směrem do vnitrozemí. Na pláž u moře se tak dostanete autem nebo delší procházkou.

celý článek

 

Císařská Opatija

Císařská Opatija

Opatija rozkládající se na severovýchodním pobřeží poloostrova Istrie je jedním z nejstarších a nejluxusnějších rekreačních středisek v Chorvatsku. Má ideální polohu v Kvarnerském zálivu a je také centrem Opatijské riviéry táhnoucí se podél pobřeží v délce 25 kilometrů.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA