Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Brusnik

Brusnik - informace o ostrově

Jedním z nejmenších středodalmatských ostrovů je Brusnik, ležící asi 23 km západně od ostrova Vis. Sousedí s ostrůvky Svetac (Sveti Andrija), Jabuka a Kamik. Ostrůvek se rozkládá na ploše pouhých 0,03 kilometrů čtverečních a je neobydlený. Kolem něj se rozprostírá jen hluboké moře plné ryb.

Ryby však nejsou tím jediným, čím jsou zdejší vody přitažlivé. Vyskytují se zde jedinci vzácného tuleně středomořského, o němž se předpokládalo, že v těchto vodách už dávno nežije. Zvířata se zastavují jak na ostrůvku Brusnik, tak i na sousední Jabuce a Svetaci. Láká je sem jistá izolace ostrovů, čistota, hojnost potravy a nerozvinutý turistický ruch.

Ostrovy Brusnik i Jabuka, které jako jediné ze všech chorvatských ostrovů vznikly celé z lávy, jsou chráněnými přírodními výtvory. Společně s nedalekým ostrovem Palagruža vytváří tzv. jadranský vulkanický trojúhelník. Pří návštěvě této chráněné oblasti je lidem zakázáno jakýmkoliv způsobem narušovat zdejší chudý, ale zajímavý rostlinný a živočišný svět.

Brusnik získal své jméno podle tmavých ohlazených balvanů, kterými je tvořen. Jde o vulkanické vyvřeliny, které se působením větru a moře zformovaly do hladkých tvarů. Brusnik tedy znamená něco jako „obroušený“ či „ohlazený“. Tento nízký ostrůvek je rovněž tvořen ferromagnetickými minerály, které způsobují magnetické anomálie nejen na jeho povrchu, ale i v okolních vodách. Je tak hrozbou všech námořníků, střelky kompasu se totiž v jeho blízkosti doslova zblázní a přestanou ukazovat správný směr.

Asi 200 metrů dlouhý a 150 metrů široký Brusnik se zvedá do výšky 12 metrů nad mořskou hladinu, je porostlý chudou vegetací a žije na něm endemický druh ještěrky černé. Oproti Jabuce je však jeho pobřeží celkem snadno přístupné – s výjimkou pobřeží východního, kde jsou strmé útesy. Na severozápadním pobřeží se nachází dokonce malá zátoka s pěknou temně oblázkovou pláží. V těchto místech je možné na pláž vytáhnout loďku, stejně tak, jak to po staletí dělali rybáři, kteří sem pravidelně jezdili na lovy humrů. V těchto drsných klimatických podmínkách byli nuceni v zimních měsících žit jako v dobách pravěku. Právě po těchto rybářích se na ostrově dochovaly nevelké nádrže tzv. „jastožare“, v nichž byli uchováváni mořští raci, langusty a humři. Voda v nádržích byla vždy čerstvá a tak byli živočichové vlastně ukládání do přirozeného prostředí. Nádrže si můžete i dnes prohlédnout ve skalní rozsedlině.

Na ostrov Brusnik neexistuje žádná pravidelná doprava, kdo se na něj chce podívat, musí mít k dispozici vlastní loď.  Obyčejných turistů zde tak příliš nenajdete. Vydávají se sem spíše dobrodruzi, kteří touží poznat něco ojedinělého a tak trošku i záhadného. Brusnik je v poslední době dosti častým cílem jachtařů.  Návštěva ostrova se však doporučuje pouze v letních měsících.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA