Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Svetac

Svetac - informace o ostrově

V oblasti Střední Dalmácie se asi 25 km západně od ostrova Vis nachází malý ostrůvek Svetac, někdy nazývaný též Sveti Andrija. Rozkládá na ploše 4,6 km2 a sousedí s ostrovy Brusnik a Kamik. Na Svetaci žije jen několik stálých obyvatel, jejichž zdrojem obživy se stal rybolov a pěstování vína.

V dávných dobách sloužil Svetac Římanům jako místo, kam posílali do vyhnanství nepohodlné nebo nebezpečné osoby. Po nějakou dobu na něm dokonce byla uvězněna i poražená ilyrská královna Teuta. Posléze se na ostrově usadili benediktinští mniši. Během archeologických průzkumů byly na Svetaci objeveny pozůstatky prehistorického a antického osídlení a také ruiny byzantské pevnosti.

Povrch ostrova je zvlněný, z velké části porostlý makchií a halepskými borovicemi. Nejvyšším bodem je vrch Kraljičino dosahující nadmořské výšky 311 metrů. Pobřeží je převážně velmi příkré, kamenité, na severozápadě ostrova spadají do vod Jadranu až 200 metrů vysoké skalní srázy. Jižní a jihovýchodní pobřeží je již nižší a pozvolna klesá do moře. Pláže jsou zde spíše menší, ukryté v zátokách. Nejkrásnější písečnou pláž najdete v zátoce Zaruška.

Jediným osídleným místem ostrova Svetac je osada Sveti Andrija nacházející se na jihovýchodním pobřeží v zátoce Slatina. Na ostrůvku nenajdete žádné hotely ani jiná ubytovací zařízení, proto pokud na něm chcete strávit několik dní, musíte si zajistit ubytování v soukromí u místních obyvatel.

Vody v okolí ostrova Svetac jsou významné nejen bohatstvím ryb, ale především výskytem tuleně středomořského, o kterém se říkalo, že se ve vodách Jadranu již nevyskytuje. Poslední jedinci tohoto druhu se občas zastaví nejen na Svetaci, ale i na dalších ostrovech, jako Jabuka či Brusnik. Může za to jistá izolace ostrovů a nepříliš rozvinutý turistický ruch v oblasti.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA