Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jabuka

Jabuka - informace o ostrově

Necelých 50 km od středodalmatského ostrova Vis se z vod Jaderského moře zvedá malinký neobydlený ostrůvek Jabuka. Leží na otevřeném moři a je poměrně izolován od okolních nejbližších ostrůvků Svetac, Kamik a Brusnik. Ostrůvek Jabuka představuje strmý skalnatý kužel dosahující výšky 96 metrů nad mořem, na který není ani možné vystoupit.

Přístup na ostrov je možný jen v případě, že je klidné moře, a to z jeho jihozápadní strany. Pokud byste se rozhodli ostrůvek prozkoumat, potřebovali byste k tomu určitě lezecké vybavení, skála je totiž dost zvětralá.

Přestože je Jabuka velmi malinký, je výjimečný hned v několika ohledech. Ostrov je považován za chráněný přírodní výtvor, na kterém najdete jen velmi skromnou, ale endemickou vegetaci, ale také jeden unikát a tím je chráněná endemická ještěrka černá. Další zvláštností ostrůvku je jeho geologické složení. Je tvořen horninami obsahujícími železo, které způsobuje jisté magnetické anomálie. Ty jsou patrné nejen přímo na ostrůvku, ale také v okolních vodách. Pokud tudy poplujete, nespoléhejte na kompas. Střelka se bude točit jako by se zbláznila.

Dále je Jabuka jedinečný tím, že je sopečného původu, což ostatní chorvatské ostrovy zpravidla nejsou – bývají vápencové s krasovými oblastmi zalitými vodou. V případě Jabuky však žhavé magma proniklo vápencovým příkrovem a vyvřelo až na povrch. Jachtaři se místu raději vyhýbají, nedá se zde totiž kotvit. Skály zde spadají prudce do vody a jen pár metrů od břehu narazíte na hloubku okolo 50 metrů. Okolní hluboké moře si tak oblíbili hlavně rybáři, vody jsou bohaté na ryby, především na tuňáky a také langusty. Na ostrově není maják, v noci si na něj lodě musí dávat velký pozor.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA