Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vis

Vis - informace o letovisku

Vis je hlavní středisko stejnojmenného ostrova Vis, které leží i s přístavem ve východní části severního pobřeží ostrova. Po dlouhá léta byl přístav pokládán za jeden z nejlepších na Jadranu.

Předchůdcem největšího sídla na ostrově byla kolonie, kterou pod jménem Issa založil roku 397 př. n. l. Dionýsos ze Syrakus. Ruiny původní osady se zachovaly na terasách v severozápadní části Vidské zátoky a na poloostrůvku Prirovo byly odhaleny základy římského divadla. Dnes na tomto místě stojí františkánský klášter s jednoduchým kostelem sv. Jeronýma založený v 16. stol.

Důležité město ostrova se může pochlubit gotickými památkami a renesančním kostelem Panny Marie ze Spilice. Mariánský kostel byl založen na počátku 16. století a posléze několikrát ještě přestavěn. Kostelní oltář krášlí obraz Matka Boží a světci od Girolama de Satacroceho.

Další církevní památkou je kostel sv. Duch pocházející ze 17. století a na východním okraji města stojí kostel sv. Cypriána z roku 1414, jehož křížový půdorys je méně obvyklý. Od roku 1742 má kostel barokní podobu.

Kousek od přístavu stojí za vidění pozoruhodná věž Perast, která byla nazývána také Kaštilj. Obranná věž vznikla v 17. století při měšťanském domě jako obrana proti případnému útoku pirátů. Z téhož období se datuje stavba i řady dalších rodinných sídel a paláců, které si tu nechali stavět příslušníci šlechtických rodů až ze Splitu.

Nad městem se zachovala pevnost Gospina Batarija, kterou na počátku 19. století postavili Angličani. Děla pevnosti chránila vjezd do přístavu. Dnes se v jejích zdech ukrývá expozice pojmenovaná Archeologická sbírka Issa. Podle názvu lze usoudit, že se jedná o sbírky nálezů z původní antické osady, které dominuje hlava bohyně Artemidy, jejíž původ lze zařadit do 4. stol. př. n. l.
Na severní straně poloostrůvku Prirove se nachází příjemná oblázková pláž. Další upravená pláž je přímo u hotelu Issa. Za nejhezčí pláž se však považuje všeobecně zátoka Grandovac. V blízkosti města jsou doporučovány ke koupání zátoky Mala Svitnja a Vela Svitnja, které jsou situovány severně od Visu.

Vis je známý mezi aktivními sportovci, že jsou tu vhodné podmínky pro vodní sporty, ať už se jedná o potápění, windsurfing nebo podmořský rybolov. Z jiných sportů se ve městě dá provozovat také tenis, stolní tenis nebo košíková. Je možné si tu zařídit vyjížďky na koních nebo se zúčastnit panoramatického letu nad ostrovem na tandemovém padáku.

Zajímavostí ostrovního města Vis je nedaleká pěstitelská farma palem, kde jsou umístěny rozsáhlé školy s mnoha výpěstky. Podle starousedlíků sem na ostrov první sazenice palem dovezli Řekové.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA