Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Humac

Humac - informace o letovisku

Ve vnitrozemí ostrova Hvar se vysoko v kopcích rozkládá vesnička Humac, jejíž historie sahá daleko do 13. století. Původně se jednalo o pastýřskou osadu, ve které se dodnes podařilo dochovat staré domy postavené v typickém architektonickém stylu, známém jako dinárský. Vesničku tak dnes navštěvují především milovníci historie, tradiční kultury a architektury.

Humac leží asi 12 kilometrů na jihovýchod od městečka Jelsa a 5 kilometrů na západ od další vnitrozemské obce Poljica, v nadmořské výšce 350 metrů. Ve vesničce najdete jednoduché domky postavené z větších i menších kamenných kvádrů. Mnohá stavení jsou jen přízemní, bez členěného vnitřního prostoru a jejich součástí jsou otevřená ohniště. Střechy byly poskládány z kamenných desek. Takto dobře dochovanou historickou vesnici již na mnoha místech Chorvatska nenajdete, proto byl Humac evidován v župním seznamu chráněných rurálních památek. Celkem se zde dochovalo 145 obytných a hospodářských budov.

Jednotlivé domky nejsou turistům přístupné, návštěvníci si je mohou prohlédnout pouze zvenčí. Přesto je procházka takovouto starodávnou vesnicí nezapomenutelným zážitkem. Některé místní orgány se snaží některá původní stavení zachránit tím, že je kompletně zrekonstruují. Mnohé z nich totiž chátrají, a pokud se brzy nerozhodne o jejich dalším osudu, pravděpodobně dojde k jejich zániku. Dokonce se uvažovalo i o oživení Humace tím, že bude přeměněn na tzv. ekologickou etnovesnici. Na tyto projekty ovšem v současné době není dostatek peněz. Mnohé domky se tak stále opravují velmi neestetickým způsobem, na střechy jsou například v případě potřeby dávány obyčejné cihlové tašky a ne kamenné desky, jak by tomu mělo v zájmu zachování historické hodnoty stavby být.

Pěknou ukázkou původní architektury je například zdejší restaurace s názvem „Konoba Humac“. Můžete zde ochutnat tradiční jídla připravená na otevřeném ohništi pod poklopem. Častou přílohou k jídlům zde bývá zelenina vypěstovaná v okolí Humace. Zapít to můžete sklenkou kvalitního hvarského vína. V osadě najdete také církevní památky, z nichž nejzajímavější je kostel sv. Jana a Pavla. Výhodou umístění Humace je nádherný výhled na nedaleké pevninské pohoří Biokovo, sousední ostrov Brač a pobřeží Hvaru.

Kdo navštíví Humac, neměl by vynechat prohlídku asi kilometr vzdálené jeskyně Grapćeva spilja, která je ukrytá v jižním svahu zdejšího kopce Grabac, v nadmořské výšce 225 metrů. Jde o nejznámější jeskyni na ostrově, která byla zcela náhodou objevena v polovině 19. století. Je významným paleontologickým a archeologickým nalezištěm z mladší doby kamenné, tedy neolitu. Předměty zde nalezené (zejména tedy keramika) pocházejí z doby 5000 až 4000 let před Kristem. Archeologické nálezy pocházející z jeskyně byly umístěny do Muzea hvarského kulturního dědictví ve Hvaru a Archeologického muzea ve Splitu.

Jeskyni tvoří velká a menší síň, po jejichž stranách jsou chodby a další menší prostory. Nechybí zde krápníková výzdoba. Pokud byste si chtěli jeskyni prohlédnout, musíte si obstarat průvodce, jinak není prohlídka možná. Vstup do jeskyně je totiž zadělán železnou mříží. V roce 1964 byla jeskyně Grapćeva spilja prohlášena geomorfologickou památkou a je chráněna.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA