Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zastražišće

Zastražišće - informace o letovisku

Ve vnitrozemí ostrova Hvar je v kopcích ukrytá vesnička Zastražišće, kde žije jen několik stovek stálých obyvatel. Samotnou obec ležící na silnici spojující městečko Jelsa a Sućuraj tvoří několik menších osad. Jméno Zastražišće je odvozeno od jejího původního zaměření, tedy hlídání a sledování, jestli se k ostrovu nepřibližuje nějaký nepřítel.

Historie Zastražišće sahá daleko do minulosti, již za dob Ilyrů měla strážní funkci. Z té doby pochází zbytek opevnění nacházející se na kopci Vela Glava, jež dosahuje výšky 306 metrů nad mořem. Původně byly součástí pevnosti i dvě protiturecké pozorovatelny a obranné věže, z nichž se však podařila dochovat jen jedna, která byla následně obnovena. Dominantou vesničky je dnes kostel sv. Mikuláše tyčící se na kopci nad vesnicí, odkud se nabízí krásný výhled do okolí. Dalším svatostánkem je kostel sv. Barbory ze 14. století, který však ve století sedmnáctém prošel rozsáhlou rekonstrukcí.

V Zastražišće se lidí živí především zemědělstvím, pěstováním a zpracováním oliv a vinné révy. Vystavěna zde byla dokonce olejárna Rubin, která zpracovává olivy moderním způsobem v nepřerušované lince. Olej se z oliv získává studeným lisováním, tzv. centrifugou. V Zastražišće si dokonce vyrábí i vlastní extra panenský olej, jehož kvalita byla potvrzena na několika soutěžích. Zdejší olivový olej získal několik ocenění, včetně zlaté a stříbrné medaile či plakety s titulem šampióna.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA