Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zastražišće

Zastražišće - informace o letovisku

Ve vnitrozemí ostrova Hvar je v kopcích ukrytá vesnička Zastražišće, kde žije jen několik stovek stálých obyvatel. Samotnou obec ležící na silnici spojující městečko Jelsa a Sućuraj tvoří několik menších osad. Jméno Zastražišće je odvozeno od jejího původního zaměření, tedy hlídání a sledování, jestli se k ostrovu nepřibližuje nějaký nepřítel.

Historie Zastražišće sahá daleko do minulosti, již za dob Ilyrů měla strážní funkci. Z té doby pochází zbytek opevnění nacházející se na kopci Vela Glava, jež dosahuje výšky 306 metrů nad mořem. Původně byly součástí pevnosti i dvě protiturecké pozorovatelny a obranné věže, z nichž se však podařila dochovat jen jedna, která byla následně obnovena. Dominantou vesničky je dnes kostel sv. Mikuláše tyčící se na kopci nad vesnicí, odkud se nabízí krásný výhled do okolí. Dalším svatostánkem je kostel sv. Barbory ze 14. století, který však ve století sedmnáctém prošel rozsáhlou rekonstrukcí.

V Zastražišće se lidí živí především zemědělstvím, pěstováním a zpracováním oliv a vinné révy. Vystavěna zde byla dokonce olejárna Rubin, která zpracovává olivy moderním způsobem v nepřerušované lince. Olej se z oliv získává studeným lisováním, tzv. centrifugou. V Zastražišće si dokonce vyrábí i vlastní extra panenský olej, jehož kvalita byla potvrzena na několika soutěžích. Zdejší olivový olej získal několik ocenění, včetně zlaté a stříbrné medaile či plakety s titulem šampióna.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA