Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Svirče

Svirče - informace o letovisku

Ve hvarském vnitrozemí se asi 4 kilometry západně od Jelsy nachází malá poklidná vesnička Svirče, která si uchovává svou jedinečnou staletou architekturu. V současnosti zde žije okolo 600 stálých obyvatel, kteří se věnují především zemědělství, tedy pěstování vinné révy a oliv. Najdete zde dokonce Zemědělské a vinařské družstvo Svirče i významnou olejárnu.

Svirče je zemědělskou vesnicí, kde se dobře daří nejlepší hvarské odrůdě vinné révy, která se nazývá „plavac mali“. V obci byla v roce 1997 zprovozněna olejárna Božić, která zpracovává 3500 kilogramů oliv za hodinu. Používá se přitom technologie lisování za studena, tzv. centrifugou. Olejárna produkuje vlastní extra panenský olivový olej s názvem „Potok“. Také zde vykupují olivy a prodávají olej. Olejárna Božić získala věhlas a také četná uznání za kvalitu oleje v nejrůznějších soutěžích.

Vesnice Svirče se vždy aktivně zapojuje do velkého náboženského předvelikonočního putování po ostrově. Jde o noční procesí „Za křížem“ pořádané každoročně na Velký pátek, jehož tradice sahá až do roku 1658. Koná se jako připomínka zázraku, ke kterému podle legendy došlo na Hvaru v roce 1510. Tehdy Kristus na kříži umístěný v místním kostele údajně ronil krvavé slzy. Přesně se tak stalo dne 6. února roku 1510, kdy na Hvaru vypuklo lidové povstání, jež nakonec trvalo dlouhé čtyři roky. Bylo neúspěšné a Benátčané vzpouru ostrovanů tvrdě potlačili. Posvátný kříž je do dnešního dne uchován ve hvarské katedrále, v kapli sv. Kříže. Od té doby je 6. únor památným dnem celého ostrova Hvar.

Procesí však nevyráží jen z vesnice Svirče, ale z dalších pěti hvarských vesnic – Jelsa, Pitve, Vrisnik, Vrbanj a Vrboska. Vychází se přesně o půlnoci po předem určené trase, která byla stanovena tak, aby se lidé z jednotlivých vesnic nikde nestřetli. Podle pověsti by vzájemné setkání jednotlivých procesí bylo totiž předzvěstí blížícího se neštěstí. Trasa každého procesí je dlouhá celkem 30 kilometrů. Z vesničky Svirče je mimo to také skvělá možnost vypravit se na nejvyšší bod ostrova, kterým je vrch Sv. Nikola měřící 628 metrů nad mořem.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA