Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Stari Grad

Stari Grad - informace o letovisku

Město Stari Grad a zároveň také vyhledávané letovisko a přístav leží ve Starigradovském zálivu (Starigradski zaljev) na severozápadním pobřeží ostrova Hvar. Je obklopené borovými lesy, jejichž zeleň ostře kontrastuje s levandulovými poli, jimiž je Stari Grad proslulý.

Na ploše dnešního města stála již ve 4. století řecká vesnice Pharos, kterou o něco později dobyli Římané a po nich také kmen Chorvatů. V období 12. a 13. století bylo město povýšeno na biskupství a zároveň se stalo správním centrem celého ostrova Hvar. I do dnešní doby si historické jádro města uchovalo středověký ráz a turisté se tu s nadšením proplétají křivolakými uličkami s vysokými kamennými domy. Asi nejzajímavější památkou je opevněný zámek Tvrdalj, který byl sídlem známého chorvatského poety Petra Hektoroviće. Budova se stavěla celých čtyřicet let v první polovině 16. století a byla navrhnuta svým majitelem tak, aby v případě vojenského nebezpečí poskytla úkryt všem obyvatelům města. Největší obdiv u návštěvníků vzbuzuje nádrž, která je spojená s mořem podzemním kanálem. Díky tomu tak vznikl nádherný kamenný rybník s modrozelenou vodou.  Dnes je zde chováno hejno cípalů zlatolesklých. Kolem dokola nádrže jsou pod podloubím do kamene vytesány různé latinské filozofické citáty. V zámku je také přístupná malá etnografická sbírka, kde můžete vidět například dřevěný lis na víno nebo ohřívadlo postele. K objektu patří Pyšný sad (Gizdavi perivoj), což je krásná zahrada se středověkými rostlinami.

Od nábřeží obestaveného četnými obchody, kavárničkami a restauracemi se dostanete do starého města, které má stále ráz starých dalmatských měst. Na náměstí stojí barokní kostel sv. Štěpána, jenž se stavěl bezmála celé 18. století. Interiér chrámu se může pochlubit triptychem namalovaným Franceskem da Santacrocem a štukovanou výzdobou pocházející až z 2. poloviny 19. století. Opodál stojící zvonice byla postavena z kamenných bloků původních antických staveb. Nikoho tedy nepřekvapí na ní umístěný reliéf římské galéry z 1. - 2. století n. l. Na okraji starého města je situována další církevní památka, kostel sv. Jana, který pochází z 12. století a jenž byl vybudován na místě starokřesťanské baziliky z 5. – 6. století. Starigradský dominikánský klášter je gotický areál založený v závěru 15. století. Byl vyrabován piráty, ale hned na to ho zase nechali mniši obnovit. Zdejší muzeum vlastní sbírky obrazů, mincí a archeologických vykopávek. V klášterním kostele je také pochován výše zmiňovaný Petr Hektorović.

Na východ od města leží Starigradské polje, které se táhne až k Jelse a Vrbosce. Pěstuje se zde vinná réva a dodnes se tu zachoval tzv. řecký ager, což jsou pozemky o stejné výměře oddělené zídkami a cestami. Zemědělská půda byla tímto způsobem rozdělována řeckým přistěhovalcům před 2500 lety. Tato ojedinělá památka celého Středomoří se stala důvodem, proč je Starigradské polje zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCA.

Městská písečná pláž není příliš velká, ale zato se nachází v příjemném prostředí borového lesa. Nedaleko ní kvalitní stojí hotel Arkada, který má vlastní oblázkovou pláž. Od tohoto hotelového komplexu se směrem na mys Kabal nachází množství malých zátok s borovicovými háji až k plážím. Nádherné koupání vám nabízí například zátoka Modrá Laguna. Pokud byste ji chtěli navštívit, pak je vzdálená od města asi 2 kilometry směrem na obec Rudine. Milovníci sportovního vyžití si přijdou na své, jsou zde totiž vynikající podmínky pro jachting, potápění a windsurfing. Krásné okolí města můžete také poznat na pěších ekostezkách (Glavica a Purkin kuk). Pokud se do této lokality dostanete v srpnu, tak se určitě zúčastněte lidové slavnosti s bohatým programem na oslavu svátku sv. Rocha.

Stari Grad – v srdci hvarských vinic

Stari Grad – v srdci hvarských vinic

Stari Grad je jedním z nejstarších měst na Jadranu a oblíbené letovisko v severovýchodní části ostrova Hvar ve Střední Dalmácii. Turisté jej vyhledávají díky hezky upraveným plážím, osamělým romantickým zákoutím, historickým památkám a četným kulturním akcím.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA