Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velo Grablje

Velo Grablje - informace o letovisku

Vysoko v kopcích chorvatského ostrova Hvar se rozkládá vesnička Velo Grablje, která je známá rozlehlými levandulovými terasami, které se nachází v jejím okolí. Právě zde, v nejvyšších polohách ostrova roste ta nejlepší a nejvoňavější levandule z celého Chorvatska.

Přístup do vesničky Velo Grablje, která vyniká svou malebnou polohou v kopcích, se velmi špatně hledá. Musíte se držet staré asfaltové silnice vedoucí z hlavního města Hvaru, která vás dovede až na náves. Tam stojí zajímavý jednopatrový dům, na němž je pamětní deska družstva na výrobu oleje. První družstvo zvané „zadruga“ vzniklo na Hvaru v roce 1902 a prvním člověkem, který na ostrově vysadil levandule, byl Bartul Tomičič. Od té doby patří výroba levandulového oleje k národnímu kulturnímu dědictví. Nejdříve se začalo s destilací rozmarýnového oleje, posléze byl rozmarýn nahrazen právě levandulí. Levandule se sklízí v době květu, tedy v první polovině léta.

Vesnička Velo Grablje byla založena na přelomu 15. a 16. století a dodnes ji tvoří několik kamenných domků, v centru obce se tyčí krásný kostelík. Kromě levandulí se v minulosti na okolních svazích pěstovaly olivovníky a vinná réva, dnes tomu tak již není. Nedaleko, o pár výškových metrů níže, se nachází podobná starobylá vesnička Malo Grablje.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA