Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zavala

Zavala je malá rybářská osada ležící na jižním pobřeží ostrova Hvar. Zatím nepříliš velké letovisko s přístavištěm leží asi 7 km jižně od města Jelsa a 35 km od města Hvaru. Tato část Hvaru je přístupná pouze tunelem mezi osadami Pitve a Zavala. Průjezd neosvětleným a jednoproudým tunelem dlouhým 1,4 km, jehož provoz je řízen jen semaforem, rozhodně bude patřit k neobyčejným zážitkům.

Původní osada stávala na svahu horského hřebenu. Teprve v poslední době se zástavba působením turistického ruchu rozšířila i na pobřeží. Zavala není příliš bohatá na významné pamětihodnosti, ale milovníkům historie určitě neujde několik rodinných sídel, která pocházejí ze 17. až 19. století. Asi nejhezčí stavbou je dům Bučič, který v 19. století zakoupila zámožná rodina a posléze upravila na své honosné sídlo. Součástí panského domu je kaple, která je dnes farním kostelem. Za pozornost jistě stojí také někdejší sídlo Tadije Kačiče pocházející ze 17. století.

Nad samotným městečkem se na svazích rozkládají četné vinohrady. Vyzrávají na nich a rodí se zde vynikající hvarská vína jako třeba výborné bílé víno – bogdanuša (svahy na východ od Zavaly) nebo znamenité červené odrůdové víno plavac (na svazích západně od Zavaly).

Zavala je přitažlivou destinací pro řadu turistů z celého světa především pro křišťálově čisté moře, nádherné olivové háje a všudypřítomnou vůni levandule a rozmarýnu. V poslední době bylo v Zavale vytvořeno velké množství ubytovacích možností, jsou zde zavedeny turistické služby a dokonce je povolen i pobyt psa. Dlouhá a osvětlená promenáda táhnoucí se podél moře spojuje všechny části města a obzvlášť živo je tu v nočních hodinách.

Skalnaté členité pobřeží s menšími oblázkovými plážemi, kde vegetace místa dosahuje až k moři a také blízký ostrůvek Ščedro nabízí překrásné možnosti koupání. Po celém pobřeží včetně ostrůvku Ščedro mají aktivní sportovci možnost provozovat vodní sporty jako je jachting, windsurfing, podmořský rybolov nebo potápění. Díky výhodnému terénu tu mohou návštěvníci vyzkoušet i cyklistiku.

Na neobydleném ostrůvku Ščedro je příjemné prostředí také pro naturisty, kteří zde najdou naturistickou pláž. Někdejší kotviště antických lodí - ostrůvek Ščedro je dnes chráněný park přírody, který je na dosah jen s menší loďkou. Na ostrůvku lze najít pozůstatky osídlení Ilyrů a Římanů, neboť zde byly odhaleny ilyrské hroby, části římské vily a mozaiky.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA