Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sveti Nikola

Sveti Nikola - informace o hoře

Nejvyšší bod ostrova Sveti Nikola nabízí z výšky 628 metrů nádherný výhled na všechny světové strany. Vrcholek ve tvaru homole je z vnitrozemí rozpoznatelný už zdaleka. Nejvyšší hora je součástí horského hřbetu táhnoucího se ostrove nad jeho jižním pobřežím od západu k východu. Od severu se pásmo hor zvedá pozvolna, k jihu však prudce spadá k moři. Z jižní strany je pohled na horu vskutku impozantní. Nad osadou Sveta Nedjelja zakončuje prudké svahy asi dvousetmetrová skalní stěna.

Vrchol je dostupný z jižní i severní strany ostrova. Pěšky je dostupný například z obcí Ivan Dolac či Světa Nedjelja. Jedná se o výstup s převýšením přes 600 metrů. Odměnou pak je nádherný výhled, který se z vrcholku otevírá. Ale například ze Svirče je možné přiblížit se k vrcholu autem po makadamové cestě. Na vrcholku je umístěn kamenný kříž a poblíž něj stojí kamenný kostelík sv. Mikuláše Na vrcholu, který pochází z 15. století.

Dobře udržovaná cesta z letoviska Ivan Dolac stoupá nejprve mezi vinohrady, pak táhlými serpentinami v prudkém úbočí a v závěru i skalnatým terénem až k náhorní plošině Poljica. Zdejší kraj zpustl, přestože dřív zde bývala půda pečlivě obdělávána a výše se pásla stáda ovcí. Lidé se odtud stěhovali za snadnějším živobytím na pobřeží. Po cestě je vidět několik domků z lomového kamene. Poněkud prudší je ještě závěrečný výstup na vrchol.

I když výlet na Sv. Nikolu není příliš náročný, rozhodně pamatuje na dostatečnou zásobu tekutin. Cestou opravdu nenatrefíte na žádný pramen, studnu nebo stánek s občerstvením. V horkém letním období je lépe vyjít co nejdříve hned z rána. Výlet v poledním žáru vyprahlou krajinou bez možnosti odpočinout si ve stínu by stal peklem. Pro nadšené fotografy jsou k výstupu nejlepší červnové nebo zářijové dny. Tehdy je bez letního oparu nejlepší viditelnost.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA