Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hvar

Hvar coby hlavní a největší město ostrova Hvar se rozkládá v chráněné zátoce v jihozápadní části ostrova. Město vlastně už od 13. století, kdy převzalo pravomoci správního střediska ostrova, zastupuje kulturní a historické dědictví Dalmácie. Díky uměleckým klenotům opatrovaných uvnitř hradeb patří Hvar k nejnavštěvovanějším městům na pobřeží Dalmácie.

Město Hvar včetně přidružených obcí Brusje, Velo Grabje, Milna a Sveta Nedjelja má asi 4 500 stálých obyvatel. První turistické sdružení pod názvem Hygienický spolek Hvar a zprovoznění prvního zdejšího hotelu je datováno z roku 1868.

Současné město Hvar s řadou útulných taveren a vinných sklípků je exkluzivní turistickou destinací, v němž se můžete večer dobře pobavit, ale zábava tu začíná v některých barech už v poledne, kdy si můžete zatančit v plavkách. Ve Hvaru může během své dovolené každý najít to, co jeho duši poskytne klid a tělu odpočinek. Atraktivní částí turistické nabídky Hvaru je pobyt v nedotčených zátokách blízko města, ke kterým se turisté dostanou autem, na kole nebo jen při procházkách středomořskou krajinou. V příjemných zátokách je nádherné koupání a téměř každá má nějakou restauraci nebo místo vhodné pro osvěžení. Město Hvar se tak stává vhodným místem pro dovolenou mladých párů, celých skupin, ale i rodin s dětmi.

Asi od 4. století př. n. l. tu stála řecká osada Dimos, a zhruba v 7. století po Ilyrech a Římanech se v těchto místech začali usazovat první Slované. Největší rozmach města nastal v první polovině 15. století, kdy byl ostrov v područí Benátčanů. Rozvíjelo se nejen zemědělství, ale také architektura a obchod. V zimním období ve zdejším přístavu kotvila část benátské flotily a všechny proplouvající lodě tu měly povinnost zastavit a zaplatit obchodní poplatky. Tak se město Hvar stalo nejbohatším v Dalmácii.

Z té doby pochází celá soustava opevnění, které se v dalších letech opakovaně vylepšovalo. Město je částečně situované na vyvýšenině nad mořem, kde stál městský hrad, dnes tzv. Španělská pevnost napojující se na systém hradeb. K pevnosti stojící na kopci nad městem vede ze severozápadní části náměstí sv. Štěpána schodiště, díky kterému je možné nahlédnout do úzkých uliček starého města. Během cesty po schodišti milovníci historie určitě natrefí na jednoduchý kostel benediktinského kláštera a dále na gotický kostelík sv. Ducha z 15. století.

Španělská pevnost byla vybudována roku 1551 za vlády habsburského Karla V. a rozhodně stojí za výstup, protože z výšky 88 metrů se tu nabízí nádherný výhled na město, přístav a Paklenské ostrovy. Jejich název nemá nic společného s peklem, ale je odvozen od pryskyřičného tmelu (pakla), s nímž se zde opravovaly lodě.

V roce 1571 však město Hvar vyplenili Turci, protože osmanské říši se výrazný vliv města příliš nezamlouval. Proto převážná část zdejších architektonických památek pochází až z konce 16. století.

Městské domy, paláce, kláštery, kostely a další zajímavé objekty byly postaveny ve slohu pozdní gotiky a renesance. Nejproslulejší stavbou je Arzenál, který byl postaven přímo na molu přístavu v roce 1579. Budova sloužila i jako zbrojnice, ale hlavně se zde opravovaly válečné lodě. Velká loděnice v roce 1612 zaznamenala další rozvoj. Na podnět tehdejšího starosty bylo na budově přistavěno vrchní patro pro zřízení divadla, které je jedním z nejstarších v jihovýchodní Evropě. V té tobě bylo živým kulturním střediskem, protože se tu hrály divadelní hry v chorvatštině. Dnes objekt slouží stále jako divadlo, ale také jako galerie, kino a tržnice. Z jeho terasy je nádherný výhled na starou část města rozkládající se na druhé straně náměstí. Je odtud vidět na okna a oblouky nikdy nedokončeného gotického paláce básníka Petra Hektoroviče.

V blízkosti přístavu ve starém jádru města na náměstí sv. Štěpána dominuje katedrála sv. Štěpána, která zastupuje směsici renesance a baroka. Pozoruhodná katedrála vznikla v 16. Století na místě starokřesťanského chrámu. Obzvlášť hodná obdivu je především nádherné průčelí a zvonice katedrály. Neméně pozornosti zasluhuje interiér katedrály, jehož hlavní oltář zdobí obraz s dílem malíře Jacopa Palmy mladšího, který znázorňuje Pannu Marii se sv. Štěpánem. Za zhlédnutí stojí také postranní oltáře, které krášlí obrazy od dalších italských mistrů. Přímo před katedrálou stojí městská kašna, která byla vybudována rovněž v 16. století.

Vedle katedrály stojí biskupský palác, v jehož klenotnici je možné si prohlédnout sbírku obrazů a liturgických předmětů. Ostrovy Hvar, Brač a Vis mají společného biskupa se sídlem na Hvaru. Renesančně barokní palác rodu Vukašinovičů se svými sedmi balkony a terasami se řadí jednoznačně k nejkrásnějším palácům ve městě. Z původního Knížecího paláce postaveného v renesančním stylu se dochovala pouze hodinová věž Leroj a výstavní městská lodžie. Tu s nejvyšší pravděpodobností postavil na přelomu 15. a 16. století veronský architekt Michel Sammicheli.

Na okraji historického centra jistě zaujme také zvonice už zaniklého kostela sv. Marka, v níž je pro veřejnost otevřena menší archeologická výstava. Vydáte-li se při svých toulkách městem od přístavu jihovýchodním směrem podél pobřeží, určitě zakrátko dojdete k františkánskému klášteru z roku 1461, který se vypíná na skalnatém mysu mezi zátokami. V klášterním mariánském kostele jsou k vidění vzácná umělecká díla, jako třeba polyptych na hlavním oltáři, jehož autorem je Francesco da Santacroci. V původním refektáři má dnes sídlo muzeum a galerie s obrazy dalších malířů. Návštěvníci mohou nahlédnout i do klášterní zahrady s křížovou chodbou

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA