Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zlarin

Zlarin - informace o ostrově

Ostrov Zlarin je součástí Šibenického souostroví v Severní Dalmácii. Od pevniny, která je vzdálená asi jen jednu námořní míli, jej odděluje úzký Šibenický kanál. Zlarin bývá často nazýván zlatým ostrovem, ale o původu jeho názvu se vedou dohady.

První písemné zmínky o Zlarinu pochází z roku 1386. Podle nalezených předmětů z období neolitu a doby římské je však osídlení ostrova ještě mnohem starší. První lidé se na ostrově natrvalo usadili ve 13. století, druhá vlna osidlování nastala v 16. a 17. století. Tehdy sem přišlo mnoho lidí z pevniny, kteří prchali před tureckými nájezdníky.

Tehdejší obyvatelé ostrova se živili zemědělstvím a rybolovem, mnoho z nich se však věnovalo také potápění a sběru mořských korálů. Již v 15. století se na Zlarinu lovily a opracovávaly korály, tato činnosti přinesla ostrovu značné bohatství. Prosperita trvala až do počátku 20. století, kdy toto odvětví začalo krachovat. Řada obyvatel tak přišla o práci a byla nucena emigrovat. I dnes však na Zlarinu najdete dílnu, v níž se ručně zpracovávají šperky z korálů. Místní obyvatelé je prodávají turistům, kteří si je velmi oblíbili.

Většina současných obyvatel ostrova dnes pracuje v nedalekém pevninském Šibeniku. Lidé, kteří na Zlarinu zůstali, se dále věnují tradičním aktivitám, jako je rybolov, pěstování oliv a vinné révy.  Poslední dobou objevili také výhody cestovního ruchu. Řada z nich nabízí ubytování v soukromí, půjčování loděk a podobně.

Krajina ostrova je mírně zvlněná, nejvyšším bodem je Klepac s nadmořskou výškou 169 metrů nad mořem. V nížinách se rozkládá úrodná orná půda. Zlarin je z velké části porostlý borovými lesy a může nepochlubit idylickou a téměř netknutou přírodou. Pobřeží je velmi členité, lemované řadou pobřežních zátok s krásnými písečnými plážemi. Každoročně sem za sluncem a průzračně čistou vodou Jaderského moře přijíždí více a více turistů. Jelikož na ostrově nejezdí automobily, užijete si zde klidnou a odpočinkovou dovolenou. Ostrov si oblíbili také jachtaři, kteří oceňují zdejší přístav situovaný v chráněném zálivu Luka Zlarin.

Přístav se nachází u jediné ostrovní osady, která nese stejné jméno jako ostrov, tedy Zlarin. Vesnička ukrývá několik zajímavých památek. Nejstarší historickou pamětihodností je gotický kostel Panny Marie vystavěný v 15. století. K dalším ceněným světským stavbám patří kostel Naší Panny z Rašelju z 15. století, kaple sv. Rocha a kaple sv. Šimona pocházející ze 17. století. V několika místních restauracích můžete ochutnat tradiční dalmatské speciality. Ostrov má dobré lodní spojení se Šibenikem, ostrovem Prvič nebo městečkem Vodice.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA