Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Střední Dalmácie

Střední Dalmácie patří mezi nejnavštěvovanější oblasti Chorvatského pobřeží. Oblast začíná za městem Šibenik a končí někde před deltou Neretvy. Rozkládá se na severozápadě od Trogiru až po jihovýchodně položené městečko Ploče. Historickým a kulturním centrem Střední Dalmácie je město Split s řadou cenných historických památek.

Na středodalmátských ostrovech a pobřeží založili některá svá sídla Řekové už v 5. století před Kristem. Sám císař Dioklecián byl dalmatského původu. Nechal v této oblasti vybudovat ohromný palác, kolem kterého vzniklo středověké město Split. Toto území rovněž v minulosti vynikalo v kamenictví, a to zejména zásluhou bohatých zdrojů kamene. Právě proto pocházejí nejslavnější kameníci právě ze Střední Dalmácie. Jejich nejproslulejší pýchou je portál katedrály v Trogiru. Dalmátská sídla se vyznačují přirozeným koloritem kamenných domů, které splývají s přírodou.

Kraj je bohatý na bujnou vegetaci a vysoký počet hodin slunečního svitu. Nikde jinde na Jadranu nesvítí slunce tak intenzivně jako právě v Dalmácii. Všudypřítomnou zeleň tvoří hlavně borovice, ale i další rostliny a dřeviny, které zde byly uměle vysazeny. Horské masivy Kozjak, Mosor a Biokovo poskytují pobřeží ochranu před studenými větry z vnitrozemí. Na Makarské riviéře a na ostrovech Brač a Hvar najdou návštěvníci ideální přírodní podmínky a celou řadu dobře vybavených rekreačních zařízení. Pro příznivce aktivní dovolené přibylo v letoviscích množství sportovních středisek a půjčoven sportovního nářadí. Oblast je hojně vyhledávána surfaři.


Autor: Rüdiger Reichle

Celá oblast nabízí ideální kombinaci nádherného koupání a slunění s poznáváním historie. Velmi pěkné pláže se milovníkům koupání nabízí na Zlatnim Ratu na Brači, na ostrovech Hvar, Šolta a Vis nebo na dlouhém pobřeží u Makarské. Výhodná poloha střední Dalmácie nabízí spoustu míst k navštívení a možností podniknout nejrůznější výlety. Své kouzlo má historické jádro Šibeniku nebo známé vodopády řeky Krky. Zájemci adrenalinových aktivit si mohou zajet na koňské dostihy do městečka Sinj nebo zkusit safari na kánoích nebo kajacích. Rozhodně by návštěvníci neměli vynechat výjimečné krasové jevy Modrého a Červeného jezera u městečka Imotski.

Po ekologické stránce je Dalmácie velmi zachovalou oblastí, o čemž svědčí vysoký počet územních celků s různým stupněm ochrany přírody. Na jejím území se nacházejí čtyři národní parky – Krka, Kornatské ostrovy, Mljet a horská Paklenica, kde pookřeje srdce každého milovníka přírody.

Střední Dalmácie je lehko dostupná leteckou dopravou, neboť letiště je ve Splitu a na ostrově Brač. Je snadno dosažitelná také autem po nové dálnici ze Záhřebu do Splitu. Ostrovní část střední Dalmácie je s pobřežím spojena četnými trajekty, které jezdí zejména ze Splitu několikrát denně.


Autor: Curtis James

Split – sídlo císaře Diokleciána

Split – sídlo císaře Diokleciána

Mezi Kaštelským zálivem a Splitským průlivem se na malém poloostrově rozkládá Split, který je největším městem na chorvatském pobřeží. Toto dvousettisícové město je hlavním hospodářským, průmyslovým a dopravním střediskem Dalmácie. Nachází se zde také jeden z nejdůležitějších přístavů v zemi.

celý článek

 

Gradac s vůní levandule

Gradac s vůní levandule

Gradac je nejjižnější turistickou osadou na Makarské riviéře ležící přibližně v polovině cesty mezi Splitem a Dubrovníkem. Malebné městečko Gradac je umístěno na mírných svazích Biokova, zarostlých olivovníky a borovicemi, poblíž ústí řeky Neretvy.

celý článek

 

Brist je pro klidnou relaxaci jako stvořený

Brist je pro klidnou relaxaci jako stvořený

Pokud nemáte příliš v oblibě letoviska s masovým výskytem turistů, určitě by se vám více líbila osobní atmosféra v osadě Brist, která je vzdálena jen 2 km od střediska Gradac v jižní části Makarské riviéry. Převážně rybářská oblast neposkytuje sice příliš turistických atrakcí a rušného nočního života, ale pro ty, kdo vyhledávají klid, je to rozhodně dobrá volba.

celý článek

 
 
 

Náš tip

CK MAYER - poznávací zájezdy

CK Mayer je specialista na poznávací zájezdy s 27letou tradicí. Dále pořádáme pobyty s výlety, zájezdy s lehkou pěší turistikou a do termálních lázní.

 

SKOTSKO - cyklozájezdy s CK POZNÁNÍ

Pojeďte se s námi podívat do Skotska a vychutnejte si ta nejkrásnější místa na kole - jezero Loch Lomond, výstup na Ben Nevis či návštěvu palírny pravé skotské whisky.

ZÁJEZDY DO IZRAELE A PALESTINY

CK Tilia - poznávací zájezdy do IzraeleCK TILIA - poznávací zájezdy po nejzajímavějších místech biblické země s poutavým výkladem českého průvodce.

ZÁJEZDY ONLINE 2017

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA