Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Severní Dalmácie

Severní Dalmácie - informace o lokalitě

Přibližně mezi městy Karlobag a Šibenik se rozkládá oblast zvaná Severní Dalmácie, která se skládá ze dvou poměrně odlišných částí. Tato přírodní odlišnost měla značný vliv na osidlování území, vznik měst a obcí v tomto kraji.

Severní část pobřeží Severní Dalmácie mezi městy Karlobag a Novigradským mořem je jen velmi málo členitá, skalnatá a pustá. Nenachází se zde téměř žádná vegetace a horský masív pohoří Velebit zde sahá až k moři. Proto zde najdeme jen malé rybářské osady, které jsou od sebe mnohdy vzdáleny i několik desítek kilometrů. Letovisek je zde opravdu pomálu a nenachází se zde ani žádná větší města. Tuto nehostinnou oblast zakončuje město Zadar, které je z turistického hlediska velmi zajímavým cílem.

Oproti tomu jižní část Severní Dalmácie rozkládající se od Novigradského moře až po město Šibenik, je více rovinatá a také porostlá vegetací. Zde již najdete větší města i četná letoviska, která jsou vyhledávaná pro své ideální podmínky pro vodní sporty. Jsou lemována borovými lesy a vynikají oblázkovými plážemi, které mají většinou pozvolný vstup do moře. K těm menším a klidnějším letoviskům patří například Sukošan, Pakoštane, Tribunj, Sveti Filip i Jakov, Starigrad a další.

Pokud však hledáte rušnější destinaci s dostatkem sportovního, zábavního i společenského vyžití, navštivte turistická centra jako Primošten, Zaton, Biograd na Moru, Vodice či Crvena Luka. Jestliže rádi poznáváte dalmatskou historii, nevynechejte návštěvu města Šibenik, které je bohaté na kulturně-historické památky a díky své katedrále je dokonce zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Součástí Severní Dalmácie jsou také četné ostrovy vynořující se z vod Jaderského moře. Patří sem ostrovy Ugljan, Olib, Vir, Dugi otok, Ist, Pašman, Molat, Silba, Prvić, Kornati, Murter, Kaprije, Krapanj, , Žirje a několik dalších menších ostrovů. Na ostrovech vládne poklidná atmosféra a vy si můžete užívat čistých pláží lemovaných borovicemi, koupání v azurovém moři a příjemných slunečních paprsků. Milovníci přírody mohou v Severní Dalmácii navštívit některé z národních parků, jako je Paklenica, Kornati nebo Krka. Pokud se věnujete potápění, budou pro vás zdejší vody velkým lákadlem.

Šibenik – Krešimírovo město

Šibenik – Krešimírovo město

V Šibenickém zálivu se nedaleko ústí řeky Krky do moře rozkládá Šibenik, který je nejstarším chorvatským městem na pobřeží Jadranu. Součástí města je velký přístav, proto se stalo důležitým dopravním i turistickým střediskem regionu Severní Dalmácie.

celý článek

 

Kornati - národní park

Kornati - národní park

Národní park souostroví Kornati byl vyhlášen v roce 1980 jako pátý tehdy jugoslávský národní park. Začala se zde budovat organizační a materiálně-technická základna pro rozvoj cestovního ruchu. Byl však kladen důraz na to, aby se tento rozvoj nijak nedotkl a nenarušil přírodu a jedinečný svět flóry a fauny, jak na moři, tak i na samotných ostrovech.

celý článek

 

Ostrov Olib - Zadarské ostrovy

Ostrov Olib - Zadarské ostrovy

Severodalmatský Olib patřící do skupiny Zadarských ostrovů se rozkládá na ploše 25 km2 a je domovem pro asi 700 obyvatel. Cestovní ruch sem zatím příliš neproniknul, proto lze Olib doporučit každému, kdo touží po klidné dovolené ve skromnějších podmínkách. Přesto tento chorvatský ostrov nabízí pěkné koupání, krásnou přírodu a nezapomenutelné zážitky.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA