Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Drniš - středisko ovocnářství a vinařství

Chorvatské město Drniš ležící ve vnitrozemí Dalmácie je známé jako středisko ovocnářství a vinařství. Rozkládá se v hlubokém kaňonu řeky Čikoly, v místech, kde si řeka prodírá cestu do údolí a vine se směrem k Šibeniku. Historie Drniše sahá až do 15. století, kdy zde stávala pevnost, jež odrážela četné útoky Turků.

V roce 1526 bylo město dobyto a rozšířeno Turky, kteří si z něj vybudovali jedno ze svých stanovišť. Vysoko nad městečkem byla v 16. století postavena turecká pevnost. Kolem pevnosti vyrostla vesnice s mešitou a lázněmi. Za tureckých válek byla pevnost dobyta Benátčany, vesnice téměř vyhlazena a hradní mešita přeměněna na katolický kostel zasvěcený sv. Antonínovi. Z minaretu se následně stala zvonice kostela sv. Rocha. Do kostela sv. Jana Křtitele (Sveti Ivan Krstitelj) byla zakomponována turecká mešita.

V průběhu Chorvatské války za nezávislost byl dne 18. září roku 1991 Drniš napaden vojskem Srbské Krajiny. Následující den srbské síly město obsadily a připojily jej ke svému území. Teprve v roce 1995 byl Drniš opět uveden pod vládu Chorvatska a Srbové odešli do exilu. Většina Chorvatů se po válce do města vrátila, zatímco Srbové se stali uprchlíky. Ještě dnes jsou v okolí Drniše roztroušeny rozvaliny válečných obranných objektů s vysokými zdmi. 

Nedaleko Drniše leží vesnice Otavice, která je rodištěm rodičů slavného chorvatského sochaře Ivana Meštroviće. Ten v obci pro sebe a svou rodinu postavil mauzoleum, které má podobu jednoduché kamenné krychle s mělkou kupolí. 

- jap -

Předchozí články z Chorvatska
Kraljevica - vyhlášené letovisko u ostrova Krk 
Pevnost Klis 
Autem do Chorvatska v roce 2012  
Ostrov Olib - Zadarské ostrovy
Dakovo - nejkrásnější katedrála na jihu Evropy 

Článek byl zobrazen 4 813 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA