Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Národní park Kopački Rit

Nejatraktivnější turistickou destinací v chorvatské Slavonii je nepochybně Národní park Kopački Rit rozkládající se na soutoku Dunaje a Drávy. Park o rozloze 170 km2 je jednou z největších a nejzachovalejších močálovitých oblasti v Evropě. Kopački Rit se stal národním parkem v roce 1967 a i dnes vyniká rozmanitou a bohatou faunou i flórou.

Národní park Kopački Rit se nachází na severovýchodě Chorvatska, až u hranic se Srbskem. Jeho území ve tvaru trojúhelníku vymezuje úsek řeky Drávy, která posléze ústí do Dunaje. Krajina se zde v průběhu roku neustále mění, bývá pravidelně zaplavována Dunajem vylévajícím se z břehů. Normálně tvoří zdejší krajinu rozlehlé lučiny s jezery a rybníky, ale během povodní je oblast rozsáhlými mokřady. Vysoké břehy na západní straně zabraňují dalšímu šíření záplavových vod. V sušších částech parku se daří obrovským vrbám a vysokým dubům.


Foto: Marin Topič

Část parku Kopački Rit je přísně chráněnou krajinnou oblastí s ornitologickou rezervací. Hnízdí zde asi 260 druhů ptactva a další druhy se zde zastavují na cestě ze severu na jih a zpět. Je tak nejen důležitým hnízdištěm pro místní, ale také pro migrující druhy ptáků. Zdejší jezera a rybníky představují ideální útočiště pro brodivé ptáky a labutě, které je zde možné vidět v kteroukoliv roční dobu. Mezi stovkami druhů ptáků můžete zahlédnout například kormorány, kteří žijí v koloniích a svá hnízda si stavějí v korunách stromů nebo čápy bílé, kteří jsou jedním ze symbolů parku. Čápy černé je možné zahlédnout jen velmi zřídka, jsou vzácní a v parku hnízdí jen několik desítek jedinců. Rovnováhu mezi ptačí populací pak udržuje řada dravců. Mezi nejvzácnější druhy patří orel mořský.


Foto: Marin Topič

Ve vodě žije asi 40 druhů ryb a na souši několik druhů savců, jako jsou například jeleni, srnky, divoké kočky, lesní kuny, kuny skalní, lasičky, vydry a další. Na jaře pak můžete v dubových lesích při troše štěstí zahlédnout celé rodinky plachých prasat divokých. Mnohé ze zdejších živočišných druhů jsou vzácné a na světové a evropské úrovni ohrožené.

Horní část parku protíná silnice, která umožňuje návštěvníkům prohlédnout si část parku z auta. Prohlídky přírodního parku Kopački Rit jsou jinak možné i s průvodcem, pořádají se sem hromadné návštěvy. V nabídce jsou panoramatické jízdy lodí, čluny, koňskými povozy a vydat se můžete i na pěší túry. Existují i exkurze, při nichž je turistům umožněno zvířata, a zvláště ptáky, natáčet a fotografovat. Část parku, která má méně přísný režim ochrany, je dokonce přístupná lovcům a rybářům za účelem lovu a rybolovu. V Kopački rit je přibližně pět až sedm tisíc kusů divoce žijící vysoké zvěře, právě odtud si lovci už v minulosti odnášeli nejvíce trofejí z celé Evropy.


Foto: Marin Topič

Rozhodně se vyplatí navštívit také hrad Tikveš situovaný ve stoletém dubovém lese v přírodním parku. Hrad byl v minulosti oblíbeným místem setkávání mnoha státníků a známých osobností. Během války byl však značně poškozen, proto musel v nedávných letech projít rozsáhlou rekonstrukcí. V současnosti slouží jako evropské environmentální centrum, v němž se konají různé programy zaměřené na ochranu přírody. Je zde rovněž bio ekologická stanice určená pro výzkum a ochranu životního prostředí. Pokud byste měli zájem, je možné se na hradě ubytovat, zdejší pokoje disponují celkem 26 lůžky. V místní restauraci je poté možné ochutnat nejrůznější krajové rybí speciality a divočinu.

Navštivte také stránky parku - www.kopacki-rit.com

- jap -

Předchozí články z Chorvatska:
Městské muzeum v Záhřebu
Dovolená v Chorvatsku - chorvatská letoviska
Záhřeb - kostel Panny Marie
Záhřeb - Katedrála sv. Štěpána
Galerie moderního umění v Záhřebu
Archeologické muzeum v Záhřebu

Článek byl zobrazen 8 347 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA