Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ostrov Premuda zaujme potápěče, jachtaře i rybáře

V severozápadní části Zadarského souostroví se rozkládá ostrůvek Premuda, jehož rozloha je pouhých 9 km2. Tento kus pevniny vystupující z vod Jaderského moře patří k nejizolovanější lokalitě v celém souostroví, žije zde necelá stovka obyvatel, nejezdí zde automobily a turistický ruch je tady ještě v plenkách.

Před několika staletími byla Premuda podstatně hustěji osídlena a fungovala jako významný námořní bod, disponujícím značným počtem větších plachetnic. Italové si Premudu pamatují jako dějiště námořní bitvy mezi Itálií a Rakouskem, která se odehrála 10. června roku 1918, tedy v době 1. světové války. Dnes je to tiché místo, vhodné zejména pro sportovní rybáře, potápěče a jachtaře.

ostrov Premuda

Najdete zde vyhlášené potápěčské lokality. Přitažlivé je téměř celé jihozápadní pobřeží od zátoky Zaporat po mys Lopata, především však mořské skalisko Katedrála se soustavou propojených mořských jeskyň s četnými prasklinami a otvory. Krásná je taktéž podmořská stěna před zátokou Široka, s bohatou a pestrou faunou i florou. Díky poréznímu kameni, v němž jeskyně vznikly, vytváří denní světlo hezkou hru světla a stínu na stěnách těchto podmořských jeskyní. Vyhledávaným potápěčským cílem je i poněkud vzdálenější vrak potopené rakousko-uherské lodi Szent Istvan.

Ostrov nabízí krásné pláže a husté borovicové lesy. Jelikož na ostrově nejsou cesty, nejezdí na něm auta, což se odráží na zdejším božském klidu. Dopravu na ostrov Premuda zajišťují lodě plující po trase Zadar – Mali Lošinj – Premuda. Trajekt sem připlouvá pouze čtyřikrát týdně, ale rychlý katamarán pro přepravu osob připlouvá jednou za den.

ostrov Premuda

Většina obyvatel ostrova bydlí ve stejnojmenné vnitrozemní vesnici Premuda na severu, kde jsou tři restaurace, obchod, pošta a kostel. Lidé se zde živí hlavně rybolovem, pěstuje se vinná réva, olivy, ovoce a chovají se ovce. Nejsou zde žádné ubytovací možnosti pro turisty, kdo má zájem zde strávit několik dní, může se ubytovat v soukromých domech. Na pobřeží se v zátoce Krijal nachází přístav, u kterého vyrostla malá osada. Přístav není nijak velký, může pojmout jen několik lodí do délky 8 metrů. Zátoka je dobře chráněna před větrem, který jinak způsobuje velké vlny.

- jap -
Foto: www.premuda.hr

Článek byl zobrazen 2 033 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA