Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ozalj - hrad nad řekou Kupou

Jihozápadně od Záhřebu se v oblasti středního Chorvatska nachází městečko Ozalj, které je domovem pro asi 1200 obyvatel. V místech, kde nyní leží, se nad řekou Kupou v minulosti vypínal majestátní hrad ze 13. století, který byl však o tři století později přestavěn na zámek. A právě on je v dnešní době velkým turistickým lákadlem.

ZÁJEZDY DO CHORVATSKA NA SVĚTADÍLECH

Výstavbou hradu měla být ve 13. století zajištěna ochrana pocestných a dopravy na řece Kupě, která protéká pod ním. Jakmile se hrad dostal do rukou hrabat z rodu Babonićů, byl opevněn a působil opravdu nedobytně. Poté se stal majetkem Frankopanů a na sklonku 16. století přešel do vlastnictví Juraje Zrinského. 

Jakmile bylo nebezpečí tureckého vpádu zažehnáno, byl hrad barokně přestavěn na zámek a začala se kolem něj rozrůstat vesnice. Do dnešních dní se tak z původního hradu podařilo dochovat jen dvojité hradby s pěti půlkruhovými baštami. Vedle nich je možné si prohlédnout mladší budovy, mezi nimiž nechybí ani sýpka z 16. století a gotická rodinná kaple. 

Hlavní objekt nechali v roce 1928 zrenovovat příslušníci rodu Thurn-Taxisů, kteří se stali právoplatnými dědici zámku. Poté zůstal zámek po nějakou dobu opuštěný, ale v roce 1971 se přišlo s nápadem upravit jej na muzeum. To v jeho prostorách sídlí dodnes a jeho expozice osvětlují dějiny pevnosti a okolí. Návštěvníci si v něm mohou prohlédnout i několik hlaholských nápisů.

- jap -

Předchozí články z Chorvatska:
Přírodní rezervace Lonjsko Polje 
Národní park Risnjak 
Festivalové městečko Samobor 
Drniš - středisko ovocnářství a vinařství  
Kraljevica - vyhlášené letovisko u ostrova Krk 

Článek byl zobrazen 3 284 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA