Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pevnost Klis

Ve vnitrozemí Střední Dalmácie, se v horském sedle mezi pohořími Kozjak a Mosor, rozkládá vesnička Klis, která se může pochlubit nejvýznamnějším opevněním na chorvatském území. Dominuje jí velkolepá pevnost tvořená trojitými soustřednými hradbami. Díky ní se určitě vyplatí udělat od pobřeží malou odbočku.

Klis leží asi 10 km od pobřeží, na místě, kde vedla průsmykem mezi pohořími důležitá cesta, jež spojovala Split s vnitrozemím. Jako první se na tomto strategicky významném místě usadili Ilyrové, které později vystřídali Římané, Avaři a Chorvaté.  Pevnost posléze zpevnili a zesílili Benátčané, kteří se na obranu proti tureckým nájezdům najali „uskoky“. Nakonec byla pevnost v roce 1537 podrobena Turkům. Ti se postarali o její další zmohutnění, a také tu postavili mešitu a minaret. Z pevnosti pak ohrožovali Split až do roku 1648, kdy je benátská vojska zahnala na ústup. Pevnost dále sloužila svému účelu až do příchodu Rakušanů. Minaret byl však stržen a mešita byla přeměna na kruhový katolický kostel sv. Víta. Pevnost Klis tak byla v minulosti dějištěm mnoha krvavých bitev. 

Současná podoba pevnosti pochází z 18. a 19. století. Její součástí je kromě kostela také bývalá kasárna a pozůstatky paláce, v němž sídlil benátský správce. Zachovala se také turecká kašna. Po celém mohutné pevnosti vede prohlídkový okruh a uvnitř je malé historické muzeum. Celá prohlídka místa zabere přibližně dvě hodiny, toto místo tak je možné využít jako odpočinkovou zastávku na cestě k moři. Výstup na hrad není nijak náročný, ale za prohlídku se platí vstupné. 

Klis se svou pevností stojí za návštěvu nejen jako vzácná památka pevnostního stavitelství barokního období, ale taky jako skvělé vyhlídkové místo. Z horní části jedné z nejvýznamnějších pevností Chorvatska je nádherný výhled na Split a okolní pobřeží. Restaurace v obci získaly proslulost a oblíbenost díky svým vynikajícím specialitám, především výtečnému jehněčímu na rožni.

- jap -

Předchozí články z Chorvatska:
Autem do Chorvatska v roce 2012  
Ostrov Olib - Zadarské ostrovy
Dakovo - nejkrásnější katedrála na jihu Evropy 
Veliki Tabor 
Sisak 

Článek byl zobrazen 7 803 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA