Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Arcibiskupský palác v Záhřebu

V nejstarší části Záhřebu zvané Kaptol, se v sousedství katedrály sv. Štěpána, nachází barokní Arcibiskupský palác z roku 1730 s pěti válcovitými věžemi. Byl vystavěn v době, kdy byla chorvatská metropole ohrožována nájezdy Turků. Palác je tak nejstarší budovou v Záhřebu, kterou se podařilo dochovat v původní podobě.

Budovy Arcibiskupského paláce vymezují ze tří stran katedrální náměstí. Právě tady ční tři z pěti válcovitých věží a jedna hranolová věž, které byly kdysi součástí hradeb. Byly vybudovány v roce 1469 za účelem obrany města proti Turkům. Vznik Arcibiskupského paláce je datován do roku 1730, kdy došlo k propojení několika barokních objektů. Ty navíc pak získaly ještě barokní průčelí. V interiéru paláce najdeme románskou kapli sv. Štěpána Prvomučedníka ze 13. století. Ze stejného období se podařilo dochovat i četné fresky.

Na náměstí před Arcibiskupským palácem stojí kašna se sloupem, jež je završen sousoším Panny Marie se čtyřmi anděly. Sousoší je dílem vídeňského umělce Dominika Fernkorna, který ho vytvořil v roce 1850. Zdejší hradby v minulosti obepínal vodní příkop, který však byl zasypán a následně přeměněn na veřejný park Ribnjak posetý sochami. Mezi nimi si můžete prohlédnout třeba „Skromnost“ od Antuna Augustinčiće žijícího v letech 1900 – 1979.

V 19. století byly zdejší ochranné hradby zčásti strženy. V ulici Kaptol č. 18 se přesto podařilo dochovat Severozápadní věž Prišlinova Kula, která je dnes součástí budovy z 15. století.

- jap -

Předchozí články z Chorvatska:
Rijeka
Svetvinčenat
Pazin
Vrsar
Barban

Článek byl zobrazen 2 789 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA