Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Autem do Chorvatska

Chorvatsko rozkládající se na hranicích střední a jihovýchodní Evropy je velmi rozmanitou zemí, která oplývá spoustou turisticky atraktivních lokalit. Velmi přitažlivé je hlavně Jaderské moře, které se poseto stovkami ostrovů a ostrůvků táhnoucími se od severu k jihu.

Chorvatsko tak nabízí podivuhodný podmořský svět, 5835 km pobřeží, rozmanitou přírodu, četné národní parky, bohatou historii i kulturu. Ve vnitrozemí převládá mírné podnebí, zatímco na jadranském přímoří je příjemné středozemní klima s mnoha slunečnými dny. Léta jsou zde horká a zimy mírné a vlhké. Jelikož není Česká republika od Chorvatska příliš vzdálená, dávají naší turisté přednost cestování vlastním autem a to je rozhodně dobrá volba.


Foto: Záhřeb

Občané České republiky cestující do Chorvatska musí mít s sebou platný cestovní pas platící nejméně po dobu pobytu v zemi. Stačil by také platný občanský průkaz, ale bez pasu mohou mít turisté problém s ubytováním nebo využíváním služeb místních půjčoven. Pokud doba vašeho pobytu nepřesáhne 3 měsíce, nepotřebujete pro pobyt v zemi vízum. Jestliže ale máte zájem v Chorvatsku pracovat, musíte si vyřídit pracovní vízum, o které se žádá mimo jeho území. Při příjezdu po vás mohou chorvatští celníci chtít, abyste se prokázali dostatečnými finančními prostředky pro pobyt v zemi. Po příchodu do země je pak nutné se do 48 hodin nahlásit na místní policejní stanici. Doklad o nahlášení je dobré nosit celou dobu u sebe. Pokud byste se neprokázali, mohli byste dostat vysokou pokutu nebo by vás dokonce mohli vyhostit ze země. Při ubytování v hotelu, kempu a v soukromí tuto povinnost zajišťuje ubytovatel.

Nejrychlejší trasa z České republiky vede přes Rakousko a Slovinsko, ale přijet se dá také přes Slovensko a Maďarsko. Pro cestu do Chorvatska je nutné mít s sebou platný řidičský průkaz, osvědčení o technickém stavu automobilu, mezinárodní poznávací značku CZ a zelenou kartu (doklad o zaplacení pojištění zákonné odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla v zahraničí). Z pojišťovacích důvodů je třeba při vjezdu do země nahlásit případné předchozí poškození vozidla, které doposud nebylo opraveno. Na hranicích musí být rovněž deklarovány hodnotné věci, kempinkové vybavení nebo potápěčské vybavení, které si při odjezdu ze země opět vyvezete. Povolen je bezcelní dovoz předmětů osobní potřeby a spotřeby odpovídající délce vašeho pobytu a ročnímu období.

Jestliže přijíždíte do Chorvatska s karavanem nebo obytným přívěsem, měli byste na hranicích předložit seznam věcí, které s sebou vezete. Karavan je možné v zemi dokonce ponechat, ale jen v případě, že jste podepsali smlouvu s majitelem kempu. Maximální délka vozidla a karavanu je 15 metrů.

Silniční síť je velmi rozsáhlá a v poměrně dobrém stavu. Bylo zde vybudováno kolem 300 km dálnic, 4500 km hlavních silnic a 7900 km silnic vedlejších. Turisté neplatí silniční daně, hradí pouze poplatky a mýtné za jednotlivé úseky dálnic. Mýtné se vybírá také na mostě spojujícím pevninu s ostrovem Krk. Podél pobřeží se táhne silnice E65 - Jadranská magistrála. Patří mezi nejkrásnější chorvatské silnice, je však nutné na ní dávat dobrý pozor, protože bývá v létě přeplněná a pro řidiče tak poměrně náročná. Pravidla silničního provozu jsou shodná s těmi našimi, jezdí se vpravo a dopravní značení je také totožné, s výjimkou několika značek.

Maximální povolená rychlost je ve městě 50 km/h, v obci 80 km/h a na dálnici 130 km/h. Vozy s přívěsem nesmí překročit rychlost 80 km/h. Řidiči i spolujezdci mají povinnost používat bezpečnostní pásy na všech sedadlech, na zadních sedadlech musí být pro děti nainstalovány zádržné systémy. Děti do 12 let nesmí sedět na předních sedadlech. Povinností je mít i ve dne zapnutá tlumená světla, zakázáno je používat během jízdy mobilní telefon bez sady hands-free. Všechna vozidla musí být rovněž vybavena autolékárničkou. Velmi tvrdě se postihuje jízda pod vlivem alkoholu, obecně povolená hranice alkoholu v krvi je 0.05%. Velký pozor na požívání alkoholu si ale musí dávat řidiči vozidel nad 3.5 t, profesionální řidiči a řidiči do 24 let, pro které platí limit 0.00%. Policie má právo náhodně vykonávat testy.

Obsah alkoholu v krvi může být zjišťován dechovou, krevní zkouškou nebo zkouškou obsahu alkoholu v moči.

Parkování je ve většině měst umožněno na veřejných parkovištích nebo podél chodníků. Je však třeba dávat pozor na pruhy na okraji vozovky, které označují zákaz parkování. Než auto opustíte, je třeba jej viditelně označit zaplaceným parkovacím lístkem. Dopravní policie kontroluje zaparkovaná vozidla a má oprávnění v případě špatného parkování udělit na místě pokutu nebo vozidlo odtáhnout.

Čerpací stanice jsou rozmístěny po celé zemi a některé z nich bývají otevřeny nonstop. K dostání jsou všechny druhy benzínu – Eurosuper 95, Eurosuper 98, bezolovnatý benzín, Super 98 a Eurodiesel. Pokud máte zájem, můžete si v Chorvatsku bez problémů zapůjčit auto v některé z místních autopůjčoven. Ty najdete v každém větším městě, na letišti či v mnoha turistických letoviscích. Mezi známé společnosti patří Avis a Hertz. Výhodou pronajatého auta je to, že jej můžete odevzdat v jiném městě a nemusíte se s ním vracet zpět. Za tuto službu se ovšem připlácí. Aby vám pronajali auto, musíte mít alespoň 23 let a vlastnit řidičský průkaz déle než 2 roky.

Chorvatsko se může pochlubit velkým množstvím kempů nejrůznějších velikostí a kvality. Najdete zde malá soukromá zařízení, ale také rozlehlé autokempy se službami a vybavením včetně restaurací, obchodů a tržišť. Kempy jsou rozesety převážně na pobřeží, situovány v hájích v blízkosti moře. V horkých letních dnech se tak mohou návštěvníci schovávat v příjemném chládku, který poskytují koruny stromů. Nejvíce kempů se nachází na poloostrově Istrie, v oblasti Kvarnerského zálivu a v Dalmácii.


Foto: Istria

Kempy jsou otevřeny během hlavní turistické sezóny, tj. v letních měsících – červnu, červenci a srpnu až do poloviny září. Pokud máte tedy v plánu vyrazit do Chorvatska už v květnu nebo naopak až ke konci září, raději si ověřte, zda je vámi vybraný kemp v tuto dobu v provozu. Provozní doby jednotlivých kempů se totiž mohou každoročně měnit, není proto dobré spoléhat na to, že loni v danou dobu otevřeno měli.

Kempy jsou podle vybavenosti a kvality poskytovaných služeb rozděleny do čtyř kategorií – od čtyř do jedné hvězdičky. Většinou jsou dobře vybaveny a cenově jsou velmi přijatelné. Společná sanitární zařízení jsou napojena na elektrickou síť (220 V). K tomu, abyste se v kempu mohli ubytovat, nepotřebujete žádné zvláštní dokumenty, pokud jste však majitelem mezinárodní kempinkové karty CCI, můžete díky ní získat mnoho výhod a slev. Spoustu potřebných informací o chorvatských kempech najdete na stránkách www.camping.hr.

Jedny z nejkrásnějších kempů najdete na dobře ukrytých místech, jsou totiž určeny pro vyznavače nudismu a řídí je naturistická organizace FKK. Na chorvatském pobřeží dnes najdete kolem 30 naturistických center, z nichž některá se pyšní statutem modré vlajky EU. Chorvatsko je pro naturisty doslova zemí zaslíbenou a naturismus zde má poměrně dlouhou tradici. Již v roce 1934 zde bylo zřízeno první prázdninové letovisko pro naturisty na ostrově Rab. Podrobný přehled těchto kempů najdete na adrese www.cronatur.com.

Autor: Jana Přibylová

Další články z Chorvatska:
Barban
Fažana
Vodnjan
Novigrad
Bale

Článek byl zobrazen 19 342 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA