Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kastav

Na severovýchodě Istrijského poloostrova, v oblasti známé jako Kvarnerský záliv se rozkládá malebné městečko Kastav, jehož kořeny sahají až do středověku. Jelikož bylo vystavěno na vyvýšeném místě, naskýtá se z něj nádherný výhled na rozmanitou chorvatskou krajinu.

Osídlení oblasti nastalo už v 11. století př. n. l., kdy sem zavítali Ilyrové, které později vystřídali Římané, Ostrogóti a v 7. století také Řekové. Zdejší hrad byl až do 15. století sídlem zdejšího pána a později se stal rezidencí rakouského guvernéra. Kolem Kastavu byly vystavěny obranné hradby a devět věží, které ještě dnes město chrání.

Ještě před městskými hradbami si milovníci historie mohou prohlédnout městskou lodžii postavenou roku 1571. Jde o největší a nejlépe zachovalou stavbu svého druhu v Kvarnerské oblasti, která byla v roce 1815 restaurovaná. Nedaleko stojí kostel sv. Šebestiána a Fabiána pocházející z 16. století, do současné podoby však byl upraven až ve století devatenáctém.


Autor: Tomislav Medak

Městskou branou z roku 1731 lze projít do historického centra s náměstím Lokvina, na kterém stojí kaštel, kterému se říká Dům kapitánů. Kaštel vznikl někdy na přelomu 14. a 15. století a dnes v něm má sídlo městský úřad. Uprostřed náměstí je umístěna cisterna a tyčí se zde další kostel. Kostel Nejsvětější Trojice je zajímavý tím, že se může pochlubit starými hlaholskými nápisy. Další významnou církevní stavbou Kastavu je kostel sv. Antonína z pouště.

Pozornost návštěvníků si zaslouží pamětní deska, jež je situovaná u vody a připomíná utonutí kapitána Morella obviněného z vybírání lichvářských daní. Nedaleký kostel sv. Heleny byl založen Chorvaty již v 7. století a do dnešní podoby byl upraven v 17. století. Jeho interiér ukrývá náhrobky kastavských kapitánů a dalších významných osobností.

Kromě pamětihodností a muzeí má tato chorvatská historická obec k dispozici veškeré zařízení a může poskytnout služby, které turisté potřebují. Najdete zde prodejnu potravin, pekařství, poštu, banku, restaurace a bary. V městečku se pořádají četné koncerty a folklórní večery. V blízkosti obce jsou široké možnosti sportovního vyžití a relaxace. Zaplavat si můžete v krytém bazénu, nebo navštívit wellness-centrum, které nabízí saunu, solárium a nejrůznější léčebné kůry a masáže včetně thalassoterapie. Další možnosti zábavy či nákupu se nachází v okruhu 7 až 10 km.

- jap -

Předchozí články z Chorvatska:
Záhřeb - věž Lotrščak
Ostrov Šolta
Plomin, kulturní letovisko Istrie
Omiš, pirátské městečko
Darda

Článek byl zobrazen 2 682 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA