Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Když na slavnost, tak do Rabu

Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější destinace, kde mnoho Čechů každým rokem tráví své prázdniny. Pokud také patříte mezi milovníky krásných pláží a čistého moře a navíc plánujete dovolenou na konec července, tak neopomeňte návštěvu nádherného ostrova Rab.

Na ostrově Rab se každým rokem v tuto dobu konají Rabské středověké slavnosti, které jsou pořádány na počest sv. Kryštofa, patrona města. Ten, podle pověsti, zachránil město v roce 1075 před tažením normanských nepřátelských vojsk. Obyvatelé tehdy uvěřili, že nebýt Kryštofa Raba, město by neušlo katastrofě a od té doby se nynější patron ostrova těší velké úctě a vážnosti.

Slavnosti jsou zahájeny vždy 25. července mohutnou salvou z děla a vztyčením rabské vlajky. Pak už se všichni obyvatelé a návštěvníci městečka přenesou na tři dny do období středověkého Rabu. Při procházce uličkami tak můžete narazit na kováře, hrnčíře, pekaře a další řemeslníky, kteří provozují již dávno zapomenutá řemesla. Vše je doprovázeno hudbou a tancem a samozřejmě nechybí ani kejklíři či žongléři.  

Vyvrcholením slavností je Rytířská soutěž střelců, pořádaná na svátek sv. Kryštofa. Tradice této soutěže sahá až do 14. století a oslavuje nejen patrona města, ale především odvážné rytíře a střelce, kteří se rozhodli vzájemně změřit své umění ve střelbě z kuše a ze starobylých těžkých samostřílů. Součástí závěrečného večera je slavnostní průvod městem, ve kterém jdou za zvuku fanfár a bubnů představitelé všech řemesel, ale i místních cechů a bratrstev. Třídenních slavností se aktivně účastní více než 600 místních obyvatel a pokud se chcete přidat i vy, můžete si v informační kanceláři vypůjčit oděv podle vašeho zájmu.

Ostrov však stojí za návštěvu i mimo období středověkých slavností. Nacházejí se zde idylické pláže, zátoky a zálivy, které kontrastují s průzračnou mořskou hladinou. Nad tím vším vyčnívá vysoký hřeben Kamenjaku (408 m.n.m), ze kterého lze přehlédnout nejen celý ostrov Rab, ale také sousední Goli Otok či 15 kilometrů vzdálený Velebit. Rab je oblíbenou a důležitou základnou především jachtařů a surfařů, ale ani ostatní milovníci vodních sportů nepřijdou zkrátka.

Navíc, oproti ostatním místům v Chorvatsku, má ostrov Rab bezprašné a mimořádně zdravé ovzduší, prosycené mořskou solí. Díky tomu obdržel status klimatických lázní je považován za ideální léčebné místo zvláště pro astmatiky a alergiky.

Na ostrov Rab se dostanete trajektem z pevninského Jablanacu (trajekt jezdí přibližně každých 20 minut). Počítejte s tím, že i přes relativní četnost spojů se tvoří v trajektových přístavech fronty automobilů. V sezóně je v provozu navíc trajektové spojení na sousední ostrov Krk.

Další články z Chorvatska:
Do Chorvatska vlastním autem
Stezkami po Istrii
Přírodní ráj zvaný Krka
Záhřeb, hlavní město Chorvatska
Opomíjená Rijeka

Článek byl zobrazen 8 074 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA